"Důrazně se distancujeme"

Komora aukčních síní k činnosti Aukční síně Procházka

Komora aukčních síní České republiky, sdružující klíčové obchodníky s uměním a starožitnostmi v zemi, se v dnešním tiskovém prohlášení důrazně distancovala od činnosti a způsobu jednání českobudějovické Aukční síně Procházka.

Na nedávné výhrady rodiny Františka Dvořáka k věrohodnosti a způsobu získání přiložených potvrzení pravosti tohoto známého historika umění, hojně užívaných v katalogu připravované aukce českobudějovické aukční síně Procházka (více zde), na svém zasedání reagovalo i představenstvo Komory aukčních síní uměleckých děl a starožitností České republiky.

Na základě závěrů z jednání představenstva Komory aukčních síní uměleckých děl a starožitností ČR a s ohledem na zveřejněné prohlášení synů prof. PhDr. Františka Dvořáka, pana doc. PhDr. Jana Dvořáka a akad. arch. Daniela Dvořáka, konstatuje vedení Komory, že  Aukční síň Procházka s.r.o. se sídlem České Budějovice není členem Komory aukčních síní uměleckých děl a starožitností ČR a vedení komory se velmi důrazně distancuje od její činnosti a způsobu jednání.

Vzhledem k tomu, že z hlediska právního existuje velmi malá možnost, jak případné nekalé jednání spravedlivě potrestat, bude Komora v nejbližší době iniciovat i návrh novely zákonných předpisů, které upravují zejména odpovědnost a povinnosti soudních znalců a jiných expertů, kteří se na posuzování estetické úrovně uměleckých děl a ověřování jejich autenticity aktivně podílejí.

Komora aukčních síní uměleckých děl a starožitností České republiky je profesní organizací sdružující aukčních domy, které se specializují na dobrovolné dražby uměleckých předmětů a starožitností. Členy Komory jsou subjekty, které dodržují při pořádání aukcí právní rámec a nesou plnou odpovědnost za svou odbornou činnost, uvádí se v prohlášení, které Komora aukčních síní poskytla médiím a ČTK.

Členy Komory jsou (v abecedním pořadí) síně 1. Art Consulting, Adolf Loos Apartment and Gallery, Aukční síň Vltavín, Dorotheum, European Arts a Galerie Kodl, tedy největší obchodníci s uměním a starožitnostmi v ČR. 

 


Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<