Druhý modrý Medek

Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2019

Nedávný rekordní prodej Medkova obrazu Akce II (Vlna), který na aukci na Floridě vydražil Arthouse Hejtmánek pro jednoho ze svých klientů, aukční síni pomohl získat do své červnové aukce jiný autorův obraz z téže série. Akce I (Vajíčko) bude startovat na 8 milionech korun.

Mikuláš Medek: Akce I (Vajíčko), 1955–56


Mikuláš Medek: Akce I (Vajíčko), 1955–56,
vaječná tempera a olej na plátně, 116 × 93 cm,
vyvolávací cena: 8 000 000 Kč (+ 24% provize), Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2019

"O obraze jsem věděli dlouho, ale nebýt toho únorového prodeje, myslím, že by majitelé s prodejem ještě vyčkávali," vypráví galerista Tomáš Hejtmánek. "Shodou okolností se i Akce I nacházela ve Spojených státech. Ačkoliv obě malby vznikly bezprostředně po sobě, poprvé vystavené spolu byly až koncem dubna na naší výstavě v rámci Týdne umění," dodává.

Obrazy Mikuláše Medka z 50. let se na trhu objevují jen velice vzácně. Akce I a II jsou navíc jedinými dvěma Medkovými figurativními malbami, které jsou laděné do modra. Akce I je v signatuře datována říjen 1955 až únor 1956, Akce II pak březen 1956 (více zde).
 


Mikuláš Medek na fotografii Emily Medkové, 50. léta

Obě díla byla poprvé publikována spolu s obrazy Setkání a Velké jídlo v časopise Tvar v září 1956 jako doprovod k profilu Mikuláše Medka od Ludmily Vachtové: "Dnes mu jde o vyjádření konfliktu, který vznikl zařazením dnešního člověka ve světě, o vytvoření jakési dnešní mythologie, která je místy dosud křečovitá a vrůstá do symboliky, ale která působí svou naléhavostí."

Podobně o obraze v jednom z rozhovorů hovořil i sám Medek: "Tehdy jsem dával figurám existenciální smysl. Žena rozbíjí vajíčko. Situace obecně všední, ale mně šlo o symbol a pak také o jeho křehkost. Já chápal tu všednost jako mezní situaci. Jiné podobné pro mne mezní momenty: krach, hádka, polibek. Snažil jsem se hledat jejich významy. Redukoval jsem je na znaky v určitém světě." 
 

Mikuláš Medek: Vajíčko, 1955


Mikuláš Medek: Vajíčko, 1955,
kresba uhlem, balicí papír, 114 × 78 cm,
Muzeum umění Olomouc, inv. č.: Km14636

Obraz byl vystaven na řadě malířových výstav a vícekrát publikován. Přípravnou kresbu uhlem má ve sbírce Muzeum umění Olomouc. Dražba bude startovat na 8 milionech korun (+ 24% provize), předaukční odhad počítá s cenou 10 až 15 milionů korun. Stávající malířův aukční rekord na českém trhu je 10,2 milionu korun, za tuto částku se před třemi lety na aukci Galerie Kodl prodal obraz Bez názvu II z roku 1949. Obraz Akce II (Vlna) se prodal za 24,4 milionu korun (více zde). Včetně DPH, jíž je zatížen dovoz uměleckých děl ze zemí mimo Evropskou unii, nový majitel za obraz zaplatil více než 25 milionů korun.

 


Související články

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<