Drtikol na Art Basel

Fotografie Vlna, kterou na veletrhu Art Basel vystavuje berlínská galerie Kicken, je možná nejslavnějším dílem Františka Drtikola. Její cena tomu odpovídá.

Galerie fotografii z roku 1925 poprvé představila již v březnu na veletrhu TEFAF v Maastrichtu. Požadovaná cena tehdy byla 400 tisíc eur (foto zde).

Na veletrhu Art Basel se u ní ještě před koncem úterní vernisáže objevil červený puntík značící, že dílo je prodáno. Následující den jej ale vystřídal puntík zelený, který znamená pouze rezervaci.

„Dolaďujeme detaily prodeje s jedním privátním evropským sběratelem,“ vysvětlila na dotaz ART+ pracovnice galerie. „Věříme, že k prodeji dojde, ale zatím nebyl finalizován.“

Na otázku týkající se ceny odmítla s ohledem na probíhající jednání odpovědět. Potvrdila nicméně, že částka, o kterou se jedná, se pohybuje „ve stejných relacích“ jako v Maastrichtu.

Nabízený snímek údajně galerista Rudolf Kicken v minulosti již jednou prodal. Nyní se mu jej po letech podařilo získat zpět. Známo je celkem 5 tisků této fotografie, mimo jiné ve sbírce pražského Uměleckoprůmyslového musea.

I kdyby galerie kupci snížila cenu o 25 procent, k čemuž vzhledem k unikátnosti a věhlasu této fotografie, nemá příliš důvod, pořád by šlo vyšší cenu, než je Drtikolův stávající aukční rekord.

Nejdražším Drtikolovým snímkem a zároveň nejdražší fotografií české moderny prodanou v aukci je snímek Sněžná vlna, který byl na jaře 2007 aukční síní Sotheby’s vydražen za 312 tisíc dolarů.

Na českém aukčním trhu se za nejvyšší cenu, 413 tisíc korun, prodala Drtikolova figurková kompozice Phantasie z roku 1930, která byla dražena letos v dubnu společností 1. Art Consulting.

Galerie Kicken se na fotografii specializuje. Před třemi lety spoluvydala monografii Czech Vision věnovanou české fotografické avantgardě. Z žijících autorů zastupuje mimo jiné Jitku Hanzlovou. Její nejnovější snímky na veletrhu nabízela za 4 tisíce eur.
 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<