Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Redakce ART+ | Foto Dorotheum | Datum 23.05.2010
Výsledky květnové aukce Dorothea, která se uskutečnila 22. května v pražském hotelu Marriott, hovoří o eminentním zájmu o kvalitní výtvarné a užité umění. Sobotní dražba byla ve znamení děl Emila Filly a významných českých krajinářů 19. století. Úspěch u dražitelů zaznamenal také špičkový nábytek.
Letos druhá aukce společnosti Dorotheum nabídla téměř 600 položek výtvarného, užitého umění a starožitností. Nejdražším prodaným dílem se stalo „Zátiší s rybou“ od nestora české výtvarné moderny, Emila Filly. Olejomalba, která vznikla na konci 20. let minulého století, se vydražila za 2 miliony korun (všechny ceny jsou uváděny bez aukční provize).
V aukci uspěl také výjimečný obraz „Jaro (U plotu)“ od Václava Brožíka, který si nový majitel odnesl za 1 milion korun. „Jde o žánrový výjev, který se u Brožíka – malíře především historických námětů – nevyskytuje často. Obraz patří k nejpůvabnějším z autorovy dílny,“ uvádí Mária Gálová, ředitelka české pobočky Dorothea.
Velkou pozornost vzbudily krajinomalby žáků Mařákovy školy, Oty Bubeníčka a Františka Kavána. Cena Bubeníčkova plátna „Horská bystřina“ se vyšplhala ze 150 na 500 tisíc korun. „Letní krajina“ od Františka Kavána byla odklepnuta za 550 tisíc korun. „Tato plátna vynikají nejen krásou a formátem, ale také obdobím svého zrodu. Vznikla totiž v letech, která lze považovat za nejzásadnější v tvorbě obou autorů. Právě díky tomu je o ně na našem trhu stále výraznější zájem,“ vysvětluje Jan Nízký, expert Dorothea přes výtvarné umění.
Aukce nabídla také tvorbu předních slovenských autorů 20. století. Mezi klíčovými díly v nabídce nechyběla tempera „Žongléři“ od Cypriana Majerníka. Dražitelé o ni svedli dynamický boj a dílo opustilo aukční síň s kladívkovou cenou 340 tisíc korun.
Už tradičně byl zájem o umělce ze Skupiny 42. „Krajina s větrníky“ od Kamila Lhotáka se prodala za 190 tisíc korun. Nevelká plastika „Pavučina“, která vznikla pod rukama Ladislava Zívry, jediného sochaře v rámci Skupiny 42, byla vydražena za 280 tisíc korun.
Z užitého umění vzbudil největší pozornost hodnotný nábytek, který je mezi sběrateli čím dál vyhledávanější. Zatímco biedermeierový jídelní stůl se vydražil za 140 tisíc korun, cena barokní komody s proskleným nástavcem dosáhla výše 280 tisíc korun.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
4. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
1. května 2024
22. dubna 2024
24. srpna 2022