Dílo měsíce září 2013

Habánská fajáns: džbán s víkem / 240 000 Kč + 24% provize

Tento unikátní 31 cm vysoký džbán s víkem z pozdního posthabánského období nabídl v červnu na své první aukci Arthouse Hejtmánek. Zatímco vyvolávací cena autorské keramiky byla stanovena na 80 tisíc korun (bez provize), po dražebním boji skončila přesně na trojnásobku, tedy částce 240 tisíc korun. Včetně provize pak nový majitel zaplatil téměř 298 tisíc korun, což je za tento druh keramiky v našem prostředí dosud nejvyšší částka.

Michal Procházka: Džbán s cínovým víkem a znakem cechu truhlářů / 1738 / fajáns, bílá glazura, malba / výška 31 cm / cena: 297 600 Kč

 

Džbán s bílou glazurou, malovaný barvami vysokého žáru, kobaltovou modří a kadmiovou žlutí, je vyzdoben znakem cechu truhlářů, neseným dvojicí lvů, a rostlinným dekorem. Po stranách se objevují motivy architektur, nahoře u hrdla pak nápis s letopočtem: TENTO/ŽBAN/GEST/FUNDOWANI/ZALOD/MAGSTROSTWI/MICHALA/PROCHAZKA/ZAPANTATÍKA/ /IKNACZA/MARSSALA/1734. Na víku je pak nápis: MICHAL PROCHAZKA 1738.

Suverénní cenový nárůst a v tuzemsku za tento druh sortimentu i ojedinělá dosažená částka naznačují, že v sběratelsky nedávno ještě relativně podceňovaných oblastech má trh stále ještě své mezery. Na cenu tohoto originálního kusu keramiky moravských novokřtěnců měl nepochybně vliv i autorský přílis na jeho hrdle a víku. Výsledky celé aukce zde.

 


Další články


<