Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu
26. dubna 2024
Text Jiráková Marie | Foto ART+ | Datum 19.05.2015
Grafik, kreslíř, ilustrátor a malíř, rodák z Kladna. To vše byl Cyril Bouda. Celý život se věnoval především ilustraci a grafice, na aukcích se tak draží hlavně jeho tisky a kresby, ne příliš často už kvalitní malby. Jedna z jeho panoramatických krajin přitom přesně před rokem výrazně překonala dosavadní autorův rekord. Další sběratelsky zajímavé práce se na trhu objeví v nejbližších dnech.
Po vystudování UMPRUM u Františka Kysely a AVU u Maxe Švabinského byl Cyril Bouda nějakou dobu asistentem u T. F. Šimova. Posléze zakotvil na dalších skoro třicet let na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Ve své tvorbě se věnoval převážně grafice, což se promítlo i do jeho malířských, zejména krajinářských děl, která se vyznačují precizní a jemnou malbou s množstvím detailů.
Krása české krajiny fascinovala mnoho malířů a mezi nimi i Cyrila Boudu. Místa, která malíř navštívil, lze zjistit z jeho dříve dražených obrazů. V roce 2005 byl dražen obraz Kokořín, v roce 2008 obrazy Zámek v Kopidlně a Rybník Hejtman u Chlumu. Z poslední doby lze vypíchnout zejména Krajinu u Jičína, která byla v roce 2014 vydražena za 168 tisíc korun (cena s provizí) a drží dosud autorův aukční rekord.
Cyril Bouda: Krajina u Jičína / 1942 / olej na plátně / 24 x 79 cm/ Galerie Kodl 25. 5. 2014 / cena: 168 000 Kč
Cyril Bouda neputoval jen po vlastech českých. Během čtyřicátých let podnikl řadu cest i do zahraničí, o čemž vypovídají názvy obrazů jako Jardin de la Fontaine v Nimes z roku 1945, nebo Rhona u Valence. Na některé z těchto cest pravděpodobně vznikl i nabízený obraz s názvem V přístavu datovaný do roku 1948. Drobná, precizní malba, která zachycuje poklidný výjev se skoro dokumentární přesností, zapadá do malířovy dobové tvorby. S vyvolávací cenou 85 tisíc korun a přesvědčivou kvalitou by měla u Sýpky šanci zaútočit na autorův rok starý rekord Krajiny U Jičína.
Již o den dříve pak Boudu jako malíře na pražských aukcích připomene jiný olej ze čtyřicátých let, studie krajinného výseku s pohledem na okolí zříceniny Na Herštýně. Dražit se bude s vyvolávací cenou 30 tisíc korun u Dorothea.
26. dubna 2024European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024
24. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 202426. dubna 2024
24. dubna 2024
24. března 2023
9. listopadu 2022
2. listopadu 2022
5. září 2022
7. června 2022
9. května 2022