Čtyřikrát Nejedlý

1. Art Consulting 11. října 2015

V neděli 11. října bude v Topičově salonu dražen exkluzivní výběr obrazů od 17. po 21. století. Budou mezi nimi i čtyři malby Otakara Nejedlého, které zastupují tři různé etapy jeho malířského života.

Otakar Nejedlý: Moře / 1909 / olej, plátno na dřevě / 49 x 62 cm/ vyv. cena: 950 000 Kč

Nejstarší z nabízených obrazů nese název Moře a byl namalován v roce 1909. Moře Nejedlého odjakživa fascinovalo. Zkoumal ho při své cestě do Itálie v roce 1908 a následně mu věnoval několik pláten na Cejlonu a v Indii. Právě u tématiky proměnlivé vodní plochy zúročil Nejedlý všechny své zkušenosti, kdy ho pravděpodobně ovlivnil nejen neoimpresionismus, na který narazil v Římě, ale i návštěva Paříže o tři roky dříve v roce 1905, kdy mohl vidět plátna velkých malířů impresionismu.

Dražba tohoto téměř abstraktně působícího plátna, na kterém se projevil i uvolněný rukopis a prozářená barevnost odkazující právě na cejlonský pobyt, bude začínat na 950 tisících korunách. Obdobný obraz s názvem Indičtí rybáři z téhož roku se přitom v květnu 2014 vydražil za 1,44 mil. Kč (cena s provizí).

Otakar Nejedlý: Zelená džungle / 1910 / olej, karton / 23,5 x 29 cm/ vyv. cena: 190 000 Kč
Otakar Nejedlý: Zelená džungle / 1910 / olej, karton / 23,5 x 29 cm / vyv. cena: 190 000 Kč

Pro druhý obraz, který bude nabídnut ke koupi, byla inspirací cejlonská příroda. Zelená džungle vznikla roku 1910 a zobrazuje plnost a hustotu pralesního porostu v mnoha odstínech zelené. Nejedlý se spolu s Jaroslavem Hněvkovským pokusil žít několik měsíců po vzoru domorodců v džungli. Oba nakonec shledali tento způsob život poněkud těžkým a přesunuli se blíže k pobřeží, kde se dalo lépe uživit. I přes všechny útrapy však nekonečný prales zanechal v Nejedlém hluboký dojem, který se promítl do několika pláten zobrazujících v mírném nadhledu nekonečný pás zeleně. Velmi podobný obraz s názvem Cejlonský prales z téhož roku byl vydražen v roce 2011 za 480 tisíc korun (včetně provize). Dílo, které je nabídnuto k nedělní aukci bude začínat na částce 190 tisíc korun.

Jako třetí se kupujícím představí obraz z velmi krátkého, avšak intenzivního kubistického období, které Nejedlý prožil v letech 1913–1914. Po svém návratu z Cejlonu a Indie Nejedlý zjistil, že ztratil spojení s evropským vývojem malířství, které bylo na počátku 20. století v překotném vývoji. Přesto se ve složité situaci zorientoval poměrně rychle a již v roce 1913 byl schopen tvořit ryze kubistická díla. Zátiší s bílým pohárem je tedy poměrně unikátní ukázkou Nejedlého kubistické tvorby, na což poukazuje i vyvolávací cena 150 tisíc korun. Naposledy se obraz z tohoto Nejedlého období objevil na aukci v roce 2012, kdy se jeho konečná cena vyšplhala na 444 tisíc korun (včetně provize).

Otakar Nejedlý: Zátiší s bílým pohárem / nedatováno / kombinovaná technika, karton / 45 x 29 cm/ vyv. cena: 150 000 Kč

Poslední z nabízených obrazů zastupuje Nejedlého tvorbu v průběhu první světové války. Právě v této éře si Nejedlý uvědomil hodnotu české krajiny a v zásadě její téma už neopustil. Obraz s názvem V lese odkazuje zvláště svou dramatičností a barevným laděním na expresivní obrazy ovlivněné válečným konfliktem. Dělený rukopis a dramatický náboj obrazu zapadají do tvorby, která bezprostředně následovala během cesty po Francii roku 1919, kdy Nejedlý spolu s Vincencem Benešem dokumentoval bojiště první světové války. Vyvolávací cena obrazu je 750 tisíc korun, což odkazuje na podobnou malbu, která byla v roce 2012 prodána za 1,14 milionu korun (včetně provize).

Před dražiteli se tak v neděli 11. října otevře nevídaná možnost zakoupit díla ze třech významných období Nejedlého života, která mohou udivit nejen svou odlišností, ale také poukazují na všestrannost Nejedlého talentu.

Otakar Nejedlý: V lese / 1916 - 1917 / olej, plátno / 115 x 105 cm/ vyv. cena: 750 000 Kč

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

23. května 2024

Další články autora

Medkův Festival kruhu

Medkův Festival kruhu

3. června 2016

Galerie na nákupech

Galerie na nákupech

4. ledna 2016

Toyen, Jetelová a ti druzí

Toyen, Jetelová a ti druzí

22. listopadu 2015