Čeští současní umělci bodují na výstavách po celém světě

Aktivita umělců z J&T Banka Art Indexu

Účast na zahraničních výstavách v prestižních galeriích je jedním z tahounů hodnoty děl současných umělců. Tvůrci a tvůrkyně zastoupení na předních místech žebříčku J&T Banka Art Indexu jsou i letos aktivní a daří se jim jak na skupinových tak i na sólových výstavách a projektech.

Alternativní popisInstalace Martina & Davida Kouteckých na výstavě Česká Sezóna (Alle Macht der Imagination!)
© Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Foto: David Pinzer

První polovina letošního roku přinesla několik zahraničních skupinových výstav s větším zastoupením českých současných umělkyň a umělců. Největší mediální pozornosti se dostalo výstavě v drážďanské Kunsthalle im Lipsiusbau, kterou v rámci projektu Česká Sezóna kurátorsky připravil Jiří Fajt. Výstava představila sto českých umělkyň a umělců tvořících od první poloviny 20. století až po současnost. Zastoupeni byli i autoři, kteří se vyskytují na předních místech žebříčku J&T Banka Art Index, včetně Krištofa Kintery, Daniela Pitína nebo Jakuba Nepraše.

Skupinové výstavy

Druhým rozsáhlejším projektem byla výstava Fragments of Other Knowledge v Icelandic Art Center v Reykjavíku, který je výsledkem tříletého výzkumu kurátorek Terezy Jindrové a Evy Riebové z pražské MeetFactory. Vedle několika zahraničních umělkyň a umělců se na výstavě představila Eva Koťátková, Marie Lukáčová, Adéla Součková, Aleksandra Vajd, Juliana Höschlová, Tomáš Javůrek nebo Michael Nosek.

Alternativní popis Z výstavy Fragments of Other Knowledge v Icelandic Art Center v Reykjavíku.

Třetí skupinovou výstavou byla akce pořádaná v rámci Prague Art Week a Art Basel Hong Kong v Hong Kong Arts Center. Výstava sestavená Richardem Bakešem zahrnovala díla většího množství umělkyň a umělců z předních příček žebříčku J&T Banka Art Index včetně Barbory Kleinhamplové, Martina Kohouta, Aleny Kotzmannové, Jiřího Skály, Jiřího Thýna, Jakuba Chomy či skupiny DUNA (Lenka Balounová, Ladislav Kyllar, František Svatoš).

Hulačová v Římě a Lisabonu

Z jednotlivců byla v první polovině roku v zahraničí aktivní zejména Anna Hulačová, která se prezentovala samostatnými výstavami v římské z2o Sara Zanin gallery a Pedro Cera Gallery v Lisabonu, které autorku obě zastupují. Repríza autorčiny loňské výstavy v galerii Hunt Kastner proběhla v bratislavské Kunsthalle. Účastnila se rovněž třetího ročníku bienále “pod širým nebem” v Saint-Paul de Vence. 

Alternativní popis Pohled do výstavy Anny Hulačové Pheromones and Gentlemen v galerii Pedro Cera Gallery.

Dlouhodobá jednička J&T Banka Art Index Eva Koťátková vytvořila za podpory Českého centra v Londýně a galerie Hunt Kastner rozsáhlou instalaci v Nottingham Contemporary. 

Z mužských zástupců z předních míst žebříčku samostatně vystavoval Zbyněk Baladrán – své práce představil v Maison Populaire v Montreuil a v Julius Koller Society v Bratislavě. Jan Kaláb každoročně vystavuje v rámci bohaté sítě soukromých galerií, které spravují jeho dílo. Letos se jednalo o Regina Gallery v Soulu, Rhodes Gallery v Londýně a Bluerider Gallery v Tchaj-peji. Z dalších autorů se v zahraničí prezentoval například Daniel Pitín na výstavě v jeho domovské Nicodim Gallery v New Yorku.

Hosnedlová poprvé samostatně

Z mladších umělkyň a umělců na sebe v loňské sezóně výrazně upozornila Klára Hosnedlová svou účastí na Art Basel a Biennale de Lyon. Letos představila svou první institucionální samostatnou výstavu v hannoverském Kestner Gesellschaft.

Alternativní popis Vojtěch Kovařík: Afrodita (2020)
akryl na plátně, 160 x 150 cm
Christie's 15. 5. 2023
Konečná cena: 378 000 USD

Stále častěji se mediální pozornosti dostává i Vojtěchu Kovaříkovi, zvláště v souvislosti s letošní aukcí v síni Christie's v New Yorku, kde se autorův obraz vydražil v přepočtu přibližně za osm milionů korun. Kovařík se letos prezentoval i samostatnou výstavou v soukromé galerii Mendes Wood DM v Bruselu. Již několik let pravidelně v zahraničí vystavuje David Fesl, který se letos prezentoval v Tomio Koyama Gallery v Tokiu.


Související články

Klimtova slečna Lieserová míří do Hongkongu

Klimtova slečna Lieserová míří do Hongkongu

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň, 24. 4. 2024

S napětím vyhlížená dražba Klimtovy Podobizny slečny Lieserové skončila prodejním úspěchem na spodní hranici katalogového odhadu. Kladívkových 30 milionů eur znamená aktuálně sedmé místo v rámci autorova celosvětového žebříčku. Obraz zamíří pravděpod...

25. dubna 2024
Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Znovuobjevený Klimt za desítky milionů eur

Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024

Obrazy rakouského modernisty hýbou světovým trhem téměř dvě dekády. Klimtománie vrcholila v předloňské a loňské sezóně, kdy padaly částky ve vyšších desítkám milionů dolarů a žebříček autorových nejdražších děl se přepisoval hned několikrát. V nastav...

19. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Čeští umělci loni bodovali na světových výstavách

Čeští umělci loni bodovali na světových výstavách

2. února 2023


<