Čeští současní umělci bodují na výstavách po celém světě

Aktivita umělců z J&T Banka Art Indexu

Účast na zahraničních výstavách v prestižních galeriích je jedním z tahounů hodnoty děl současných umělců. Tvůrci a tvůrkyně zastoupení na předních místech žebříčku J&T Banka Art Indexu jsou i letos aktivní a daří se jim jak na skupinových tak i na sólových výstavách a projektech.

Alternativní popisInstalace Martina & Davida Kouteckých na výstavě Česká Sezóna (Alle Macht der Imagination!)
© Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Foto: David Pinzer

První polovina letošního roku přinesla několik zahraničních skupinových výstav s větším zastoupením českých současných umělkyň a umělců. Největší mediální pozornosti se dostalo výstavě v drážďanské Kunsthalle im Lipsiusbau, kterou v rámci projektu Česká Sezóna kurátorsky připravil Jiří Fajt. Výstava představila sto českých umělkyň a umělců tvořících od první poloviny 20. století až po současnost. Zastoupeni byli i autoři, kteří se vyskytují na předních místech žebříčku J&T Banka Art Index, včetně Krištofa Kintery, Daniela Pitína nebo Jakuba Nepraše.

Skupinové výstavy

Druhým rozsáhlejším projektem byla výstava Fragments of Other Knowledge v Icelandic Art Center v Reykjavíku, který je výsledkem tříletého výzkumu kurátorek Terezy Jindrové a Evy Riebové z pražské MeetFactory. Vedle několika zahraničních umělkyň a umělců se na výstavě představila Eva Koťátková, Marie Lukáčová, Adéla Součková, Aleksandra Vajd, Juliana Höschlová, Tomáš Javůrek nebo Michael Nosek.

Alternativní popis Z výstavy Fragments of Other Knowledge v Icelandic Art Center v Reykjavíku.

Třetí skupinovou výstavou byla akce pořádaná v rámci Prague Art Week a Art Basel Hong Kong v Hong Kong Arts Center. Výstava sestavená Richardem Bakešem zahrnovala díla většího množství umělkyň a umělců z předních příček žebříčku J&T Banka Art Index včetně Barbory Kleinhamplové, Martina Kohouta, Aleny Kotzmannové, Jiřího Skály, Jiřího Thýna, Jakuba Chomy či skupiny DUNA (Lenka Balounová, Ladislav Kyllar, František Svatoš).

Hulačová v Římě a Lisabonu

Z jednotlivců byla v první polovině roku v zahraničí aktivní zejména Anna Hulačová, která se prezentovala samostatnými výstavami v římské z2o Sara Zanin gallery a Pedro Cera Gallery v Lisabonu, které autorku obě zastupují. Repríza autorčiny loňské výstavy v galerii Hunt Kastner proběhla v bratislavské Kunsthalle. Účastnila se rovněž třetího ročníku bienále “pod širým nebem” v Saint-Paul de Vence. 

Alternativní popis Pohled do výstavy Anny Hulačové Pheromones and Gentlemen v galerii Pedro Cera Gallery.

Dlouhodobá jednička J&T Banka Art Index Eva Koťátková vytvořila za podpory Českého centra v Londýně a galerie Hunt Kastner rozsáhlou instalaci v Nottingham Contemporary. 

Z mužských zástupců z předních míst žebříčku samostatně vystavoval Zbyněk Baladrán – své práce představil v Maison Populaire v Montreuil a v Julius Koller Society v Bratislavě. Jan Kaláb každoročně vystavuje v rámci bohaté sítě soukromých galerií, které spravují jeho dílo. Letos se jednalo o Regina Gallery v Soulu, Rhodes Gallery v Londýně a Bluerider Gallery v Tchaj-peji. Z dalších autorů se v zahraničí prezentoval například Daniel Pitín na výstavě v jeho domovské Nicodim Gallery v New Yorku.

Hosnedlová poprvé samostatně

Z mladších umělkyň a umělců na sebe v loňské sezóně výrazně upozornila Klára Hosnedlová svou účastí na Art Basel a Biennale de Lyon. Letos představila svou první institucionální samostatnou výstavu v hannoverském Kestner Gesellschaft.

Alternativní popis Vojtěch Kovařík: Afrodita (2020)
akryl na plátně, 160 x 150 cm
Christie's 15. 5. 2023
Konečná cena: 378 000 USD

Stále častěji se mediální pozornosti dostává i Vojtěchu Kovaříkovi, zvláště v souvislosti s letošní aukcí v síni Christie's v New Yorku, kde se autorův obraz vydražil v přepočtu přibližně za osm milionů korun. Kovařík se letos prezentoval i samostatnou výstavou v soukromé galerii Mendes Wood DM v Bruselu. Již několik let pravidelně v zahraničí vystavuje David Fesl, který se letos prezentoval v Tomio Koyama Gallery v Tokiu.


Související články

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Čeští umělci loni bodovali na světových výstavách

Čeští umělci loni bodovali na světových výstavách

2. února 2023


<