Čeští umělci loni bodovali na světových výstavách

Výběr zajímavých projektů českého současného umění

Rok 2022 přinesl řadu důležitých mezinárodních projektů současných českých umělců, kteří se dlouhodobě umisťují na první třiceti místech žebříčku J&T Banka Art Index. Zajímavé počiny mají za sebou i další tvůrci, které žebříček sleduje. 

Z výstavy Evy Koťátkové Blankets, Monsters, Anna and the World (or How to prepare under the table for a violent world). Mayer Rieger, Berlín, 2022.
 
Loňský rok byl ve znamení několika velkých světových přehlídek umění. Bienále v Benátkách, Berlínské bienále, Manifesta v Kosově či Documenta 15 v Kasselu se díky odkladům kvůli covidové pandemii netypicky potkaly v jednom roce. Berlínské i Benátské bienále proběhly bez české účasti. 
 
Na prištinské Manifestě české umělkyně zanechaly stopu v rámci rozsáhlého mezinárodního projektu Secondary Archive. Ten má prostřednictvím výpovědí podpořit zviditelnění žen umělkyň ze střední a východní Evropy. Projektu se za Českou republiku účastnilo jedenáct autorek, z nichž některé se nacházejí na předních příčkách žebříčku J&T Art Index, například Alena Kotzmannová, Veronika Bromová nebo Adéla Součková. 
 

Koťátková v Kasselu i v Bordeaux

 
Prestižní přehlídky Documenta se z českých umělců účastnila jednička žebříčku Eva Koťátková. Její instalace byla představena v rámci projektu budapešťského kurátorského kolektivu OFF Bienalle ve skladu lodí přístaviště Ahoi v Kasselu.
 
Z výstavy Evy Koťátkové Blankets, Monsters, Anna and the World (or How to prepare under the table for a violent world). Mayer Rieger, Berlín, 2022.
 
Eva Koťátková se v čele žebříčku udržuje zejména díky její bohaté výstavní aktivitě v zahraničních galeriích. I loni patřila co do počtu i prestiže výstavních institucí k absolutní špičce mezi sledovanými umělci. Za zmínku stojí její rozsáhlá instalace ve dvoraně Musée d'art contemporain v Bordeaux, která byla koncem roku 2022 představená i ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze. 
 
Umělkyně se prezentovala také v centrech současného umění Bildmuseet ve švédské Umea a La Casa Encendida v Madridu, tradičně vystavovala i v galerii Meyer Riegger v Berlíně, která ji dlouhodobě zastupuje. 
 

Zlozvyky Kateřiny Šedé

 
Aktuální „dvojka“ žebříčku Kateřina Šedá nadále organizuje své rozsáhlé sociální projekty, přičemž mediální pozornosti se v první polovině roku 2022 dostalo zejména projektu CELEJ VON / Národní sbírka zlozvyků. V něm se Šedé podařilo od veřejnosti shromáždit doposud téměř dvanáct tisíc zlozvyků. Hlavní výstupy projektu v podobě tabulky a encyklopedie zlozvyků se budou teprve tvořit.
 
Výstava Anny Hulačové a Pavly Malinové v galerii Frieze No. 9 Cork Street, březen 2022
 
Třetí žena v první desítce, Anna Hulačová, spolupracovala s umělkyní Pavlou Malinovou na výstavě v Londýnské galerii No. 9 Cork Street, která byla založena v roce 2021 jako první a dosud jediná galerie organizace Frieze. Obě umělkyně zde vystavovaly prostřednictvím domovské galerie Anny Hulačové, pražské Hunt Kastner, ve které měla autorka na jaře poprvé i samostatnou výstavu.
 
Pražská galerie Hulačovou prezentovala také na letošním ročníku uměleckého veletrhu Art Basel. Její dílo se v Basileji obrazně potkalo i s tvorbou Evy Koťátkové, která se veletrhu účastnila pod hlavičkou galerie Meyer Riegger. 
 

Mužské stálice

 
Z mužského zastoupení na prvních příčkách žebříčku bodovali na samostatných výstavách v zahraničí například Zbyněk Baladrán a Jaromír Novotný. Baladrán vystavoval v galerii Studio Tomasseo v italském Terstu, instituci, která se dlouhodobě věnuje umělcům ze střední a východní Evropy. Svůj projekt Out of Control prezentoval již o rok dříve v bratislavské Gandy Gallery a ve spolupráci s ní také vznikla výstava letošní. Novotný vystavoval opakovaně v galerii Geukens & De Wil v Antverpách, která umělce již řadu let zastupuje.
 
Výstava Zbyňka Baladrána Out of control v galerii Studio Tomasseo v italském Terstu, 2022. Foto: Francesco Chiot
 
Velmi hojně se v zahraničí prezentuje Jan Kaláb, který se v žebříčku nachází ve druhé desítce. Jeho bohatá výstavní aktivita je dána díky rozsáhlé síti galerií, které po celém světě spravují jeho práce. Tentokrát se se samostatnými výstavami představil v řecké galerii Hoffa v Mykonosu a v Galeria Movimento v Rio de Janeiro. 
 
S dílem malíře Daniela Pitína se mohli milovníci umění setkat na výstavě Sommerkino v Českém centru v Berlíně. Na Slovensku vystavoval fotograf Jiří Thýn v bratislavské FOG gallery a malíř Josef Bolf v galerii White and Weiss. 
 
V českém prostředí se asi nejviditelněji prezentovala kromě Evy Koťátkové fotografka Markéta Othová, jejíž retrospektiva ve Veletržním paláci byla jedním z hlavních letních programů pražské Národní galerie.
 

Nastupující generace

 
Byla by škoda přehlédnout umělce, jejichž relativně kratší působení na umělecké scéně zatím neumožnilo kumulativně nashromáždit dostatek bodů, aby figurovali na nejvyšších příčkách žebříčku J&T Art Index. Jejich zahraniční výstavní aktivity totiž v současné době patří mezi ty nejzajímavější. 
 
Významné pozornosti na mezinárodní scéně se v posledních letech dostává Kláře Hosnedlové. Velkým úspěchem loňského roku je bezpochyby její účast na bienále soudobého umění v Lyonu, kde realizovala rozměrnou instalaci a performance. Následovala poměrně senzační zpráva o zastupování autorky prestižní galerií White Cube, čímž se dostala do společnosti globálních uměleckých hvězd.  Navíc její práce zakoupila slavná berlínská Boros Collection. 
 
Klára Hosnedlová: Sounds of Hatching, La Bienale dy Lyon, 2022
 
Malíř Vojtěch Kovařík byl přizván do rozsáhlé skupinové výstavy ARS 2022 Muzea současného umění Kiasma, které spadá pod Finskou národní galerii. Zde se objevil po boku mnoha významných světových umělců. Zároveň prezentoval své práce v newyorské pobočce galerie Mendes Wood DM a v galerii Derouillon v Paříži. Obě galerie Kovaříka v současnosti zastupují a první zmíněná dokonce vybrala jeho díla pro letošní prestižní veletrh Frieze v Soulu a New Yorku. 
 
Lukáš Hofmann, jemuž se podařilo proniknout do první padesátky žebříčku, připravil performance pro Musée d'art contemporain v Bordeaux v rámci zahájení multimediálního festivalu L'Académie des Mutantes. Spolu s Marií Tučkovou, Barborou Zentkovou, Juliou Gryboś a Danielou a Lindou Dostálkovými se zúčastnil výstavního projektu MOVE 2022 v pařížském Centre Pompidou, připraveném v součinnosti s Národní galerií v Praze. 
 

Projekt k předsednictví

 
Národní galerie nachystala při příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie i mediálně viditelný projekt Květinová unie, v němž skupina mladých českých umělců a designérů vyzdobila dvě budovy v Bruselu. Projektu se zúčastnili Jan Brož, Barbora Fastrová a Johana Pošová, Jakub Choma, Jakub Jansa, Valentýna Janů, Martin Kohout a návrhářské duo Overall Office.

Související články

Surrealistické sny Václava Zykmunda získávají na ceně

Surrealistické sny Václava Zykmunda získávají na ceně

Umělcovy prodeje (nejen) v roce 2024

Jedním z umělců, jejichž ceny v posledních několika letech setrvale rostou, je experimentátor domácího surrealismu ve fotografii a malbě Václav Zykmund. Za letošní rok evidujeme jeho prozatím druhý nejlepší výsledek dokonce ve srovnání s celoročními...

4. září 2024
Průzkum: Sběratelé preferují současné umělce zastoupené ve veřejných sbírkách

Průzkum: Sběratelé preferují současné umělce zastoupené ve veřejných sbírkách

Průzkum trhu s uměním J&T Banka Art Report 2024

Češi kupují hlavně současné umění. Při volbě umělce sledují, jestli jeho díla už vlastní veřejné sbírkové instituce či v jakých soukromých sbírkách se nacházejí. Důležitá je pro sběratele také výstavní historie umělce. Ukázal to třetí ročníku průzkum...

2. září 2024
Největší Štyrský je doma, koupil ho Vladimír Železný

Největší Štyrský je doma, koupil ho Vladimír Železný

Obraz Trauma zrození od Jindřicha Štyrského

Největší a patrně také nejvýznamnější obraz Jindřicha Štyrského a českého surrealismu se po desítkách let vrátil do Česka. Od francouzského sběratele Jean-Clauda Binoche ho koupil Vladimír Železný. Cenu transakce sice ani jedna ze stran nezveřejnila,...

27. srpna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<