Česká fotografie v Brně

Zezula 8. 11. 2014

Na listopad připravil brněnský dům Zezula specializovanou aukci s fotografiemi, doplněnou o staré knihy a grafiky. V aukčním katalogu se objevila lákadla nejen pro české kupce. Vedle Sudka či Drtikola je nabízena i vzácná ukázka původní autorské fotografie od Jaroslava Rösslera.

Jaroslava Rössler: Zátiší s vejcem / 1958 / bromostříbrná fotografie / 18,5 x 18,3 cm / vyv. cena 250 000 Kč
Jaroslava Rössler:
Zátiší s vejcem / 1958
bromostříbrná fotografie /
18,5 x 18,3 cm /
vyv. cena: 250 000 Kč

 

Autenticitu původní autorské zvětšeniny snímku Jaroslava Rösslera z roku 1958 potvrdil Vladimír Birgus, vyvolávací cena je 250 tisíc korun. Připomeňme, že letos v září se s výrazným nárůstem prodal i jeden z Rösslerových novodobých tisků (zde).

Zájemci se mohou v Brně utkat i o Zátiší podle Glaezese od Josefa Sudka z roku 1958. Vyvolávací cena této fotografie je 140 tisíc korun, podobné kusy se přitom na světových aukcích běžně prodávají mezi 10 až 40 tisíci eur. Dalšími výjimečnými exempláři jsou dva původní olejotisky od Františka Drtikola. Tyto fotografie pochází z alba Z dvorů a dvorečků staré Prahy, vytvořeného Drtikolem v roce 1911 s podporou jeho společníka Augustýna Škardy. Původně tento soubor čítal 50 olejotisků. Dnes není přesně známo, kolik celých alb bylo vytvořeno, nicméně se předpokládá počet okolo 3–5 kusů. Vyvolávací cena každé z fotografií je 50 tisíc korun.

Josef Sudek: Zátiší podle Glaezese / 1952 / bromostříbrná fotografie / 23,3 x 17,2 cm / vyv. cena 140 000 Kč
Josef Sudek:
Zátiší podle Glaezese / 1952
bromostříbrná fotografie /
23,3 x 17,2 cm /
vyv. cena: 140 000 Kč

 

Od Josefa Ehma je k mání surrealisticky laděná fotografie s názvem Přenechání z folia Moderní česká fotografie. Album deseti původních snímků z roku 1943. Folio vyšlo nákladem 55 kusů. Tato fotografie se objevuje v nabídce zahraničních galeristů v rozmezí od 2 do 2,5 tisíc eur, což ze zde nabízené fotografie s vyvolávací cenou 15 tisíc korun činí zajímavý investiční materiál.

Za zmínku také stojí snímek doposud málo doceněného autora, jehož výstava v tuzemsku odstartovala vlnu puristického piktorialismu a jehož dílo zásadním způsobem ovlivnilo tvářnost české meziválečné fotografie: Drahomíra Josefa Růžičky. Zajímavé je, že na rubovou stranu fotografie uvedl autor krom názvu, datace (1912) a lokace také cenu: 25 dolarů, což v roce 1912 nebylo věru málo. V katalogu se fotografie nabízí za 32 tisíc korun.

Josef Drahomír Růžička: In patras / 1912 / bromostříbrná fotografie /
Josef Drahomír Růžička:
In patras / 1912
bromostříbrná fotografie / 26,9 x 34,4 cm /
vyv. cena: 32 000 Kč

 

Výjimečné jsou také ukázky z díla českého klasika avantgardní fotografie a filmu, Otakara Lenharta. Je to vůbec poprvé, co jsou práce tohoto olomouckého umělce nabízena v aukci. Zde se však bohužel nejedná o původní zvětšeniny. Zvětšenina snímku Dvě hlavy (původní snímek je z 30. let) pochází pravděpodobně až ze let 70. Vyvolávací cena 18 tisíc je tedy výrazně nižší, než by byla u původní zvětšeniny. Druhé nabízené dílo od tohoto autora je světlotisk z roku 1981 (snímek – ilustrace k básni A. Rimbauda Opilý koráb, kombinující fotografii s fotogramem – pochází ze 40. let), autorizovaný na zadní straně Lenhartovým razítkem. Vyvolávací cena je 10 tisíc korun.

Aukční dům si dal tentokrát s přípravou katalogu velmi záležet. U každého z fotografů je uveden životopisný medailon se stručnou charakteristikou díla, což činí katalog uživatelsky velmi vstřícným a přiblíží zájemcům díla i méně známých autorů.

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<