Česká avantgarda v Londýně

Sbírka Roy a Mary Cullenových v aukci

Po nedávné smrti filantropa a sběratele Roye Cullena se dalo očekávat, že se brzy na trhu objeví některé z jeho sbírek umění. Není tedy velkým překvapením, že aukční dům Sotheby’s 12. listopadu uspořádá aukci jedné z nich, a to sbírky českého meziválečného surrealismu, jehož sběratelství se Roy a Mary Cullenovi v posledních pětadvaceti letech věnovali.

Kdo jsou Roy a Mary Cullenovi, o tom více zde.

Toyen: Portrét André Bretona / 1950
komb. technika na plátně / 46 x 64 cm / 120–180 000 GBP / Sotheby’s 12. 11. 2014

 

Na trh se tak dostávají zcela unikátní díla české avantgardy a lze očekávat velký zájem zejména ze strany českých kupců, kteří by se mohli pokusit získat díla zpět do země.

Velkými taháky aukce jsou díla malířky Toyen, zejména olejomalba Poselství lesa z roku 1936. Na abstraktním pozadí připomínajícím jakousi přírodní texturu je zobrazena sova, zlověstně v pařátu třímající dívčí hlavu bez znatelných emocí. Cena tohoto vrcholného díla je odhadována na 700 tisíc až 1 milion liber, tedy v přepočtu mezi bezmála na 25 až 35 miliony korun (bez provize a dalších poplatků). Prodá-li se dílo v tomto cenovém rozmezí, stane se tak malířčiným novým aukčním rekordem. Jejím dosud nejdražším dílem totiž je malba Spící z roku 1937, kterou v roce 2009 vydražila za 20 milionů korun pražská Galerie Pictura (včetně provize za 23,3 milionu korun).

Dalším významným dílem této malířky, které bude v Londýně draženo, je portrét francouzského básníka a teoretika surrealismu André Bretona z roku 1950. Jedná se o kombinovanou techniku na plátně. Přísně geometrická kresba třech trojúhelníků je vyvážena až romanticky vyvedeným Bretonovým profilem a atributy čtyř přírodních živlů.

Karel Teige: Bez názvu / 1947 / koláž na papíře / odhad 50 - 70 000 GBP
Karel Teige: Bez názvu / 1947
fotomontáž / 38 x 29 cm /
odhad: 50–70 000 GBP

 

Aukce nabídne i další olejomalby, například Kořeny Jindřicha Štyrského, jejichž maximální odhadovaná cena je 250 000 liber, tedy necelých 9 milionů korun. Za stejnou konečnou cenu (bez aukční provize) Galerie Kodl už loni v Praze vydražila jinou malbu téhož námětu.

Sbírku doplňují i díla specifických technik, která ovšem v originalitě mohou směle konkurovat i výše jmenovaným obrazům, ať jsou to Štyrského koláže, fotomontáže Jindřicha Heislera nebo umělecké knihy. Právě knihy tvoří samostatnou kategorii, které vévodí básnická sbírka Abeceda Vítězslava Nezvala s typografickými ilustracemi Karla Teigeho.

V neposlední řadě stojí za zmínku i jedna z deseti fotomontáží, kterými Jindřich Štyrský doprovodil jednu z nejdůležitějších českých uměleckých knih 20. století, Emilie přichází ke mně ve snu. Odhad ceny je poměrně odvážný: 40 až 60 tisíc liber, tedy v přepočtu až 2,1 milionu korun.

Karel Teige: Vítězslav Nezval - Abeceda / 1926 / č. 4 z 2000 výtisků / 30 x 24 cm / odhad: 1 500–2 000 GBP

 

Celkem se bude v Londýně dražit přibližně 120 položek za celkovou očekávanou sumu 1,7 milionu liber. Po několika letech od dražby sbírky rodiny Hascoe se tedy jedná o další výjimečnou příležitost získat díla, která se na trhu často neobjevují. Zmíněná aukce v roce 2011 skončila velkým úspěchem, nezbývá tedy než počkat, s jakým zájmem se české umění setká tentokrát.

 


Související články

Nejranější z Hudečkových syntonosů v aukci

Nejranější z Hudečkových syntonosů v aukci

Galerie Kodl 28. 5. 2023

V aukci Galerie Kodl v neděli 28. května přijde na řadu i syntonos Vazačky klasů Antonína Hudečka. Vznikl v roce 1896, tedy v době, kdy se malíř začal s těmito novými barvami německého výrobce seznamovat. Je tak jedním z prvních dokladů jejich použit...

22. května 2023
Pavoučice Louise Bourgeoisové kráčí za rekordem

Pavoučice Louise Bourgeoisové kráčí za rekordem

Sotheby´s New York 18. 5. 2023

Pro nadcházející květnové týdny si newyorské aukční síně připravily desítky sběratelských hitů. Mezi nejatraktivnější nabídky bude nepochybně patřit i rozměrná bronzová plastika sochařky Louise Bourgeoisové s odhadní cenou až 40 milionů dolarů

12. května 2023
Třetí verze Zrzavého Poutníků do Emauz již sahá na milion

Třetí verze Zrzavého Poutníků do Emauz již sahá na milion

Aukce Weinberg 10. 5. 2023

Aukční síň Weinberg pořádá ve středu online První prémiovou aukci vybraných děl, v níž nabídne více než stovku položek. Mezi nimi i nově objevený obraz Jana Zrzavého Poutníci do Emauz, jehož konečnou cenu odhaduje v rozmezí 2,5 až 3,5 milionu korun.

8. května 2023
Zobrazit všechny

Další články


<