Česká avantgarda v Londýně

Sbírka Roy a Mary Cullenových v aukci

Po nedávné smrti filantropa a sběratele Roye Cullena se dalo očekávat, že se brzy na trhu objeví některé z jeho sbírek umění. Není tedy velkým překvapením, že aukční dům Sotheby’s 12. listopadu uspořádá aukci jedné z nich, a to sbírky českého meziválečného surrealismu, jehož sběratelství se Roy a Mary Cullenovi v posledních pětadvaceti letech věnovali.

Kdo jsou Roy a Mary Cullenovi, o tom více zde.

Toyen: Portrét André Bretona / 1950
komb. technika na plátně / 46 x 64 cm / 120–180 000 GBP / Sotheby’s 12. 11. 2014

 

Na trh se tak dostávají zcela unikátní díla české avantgardy a lze očekávat velký zájem zejména ze strany českých kupců, kteří by se mohli pokusit získat díla zpět do země.

Velkými taháky aukce jsou díla malířky Toyen, zejména olejomalba Poselství lesa z roku 1936. Na abstraktním pozadí připomínajícím jakousi přírodní texturu je zobrazena sova, zlověstně v pařátu třímající dívčí hlavu bez znatelných emocí. Cena tohoto vrcholného díla je odhadována na 700 tisíc až 1 milion liber, tedy v přepočtu mezi bezmála na 25 až 35 miliony korun (bez provize a dalších poplatků). Prodá-li se dílo v tomto cenovém rozmezí, stane se tak malířčiným novým aukčním rekordem. Jejím dosud nejdražším dílem totiž je malba Spící z roku 1937, kterou v roce 2009 vydražila za 20 milionů korun pražská Galerie Pictura (včetně provize za 23,3 milionu korun).

Dalším významným dílem této malířky, které bude v Londýně draženo, je portrét francouzského básníka a teoretika surrealismu André Bretona z roku 1950. Jedná se o kombinovanou techniku na plátně. Přísně geometrická kresba třech trojúhelníků je vyvážena až romanticky vyvedeným Bretonovým profilem a atributy čtyř přírodních živlů.

Karel Teige: Bez názvu / 1947 / koláž na papíře / odhad 50 - 70 000 GBP
Karel Teige: Bez názvu / 1947
fotomontáž / 38 x 29 cm /
odhad: 50–70 000 GBP

 

Aukce nabídne i další olejomalby, například Kořeny Jindřicha Štyrského, jejichž maximální odhadovaná cena je 250 000 liber, tedy necelých 9 milionů korun. Za stejnou konečnou cenu (bez aukční provize) Galerie Kodl už loni v Praze vydražila jinou malbu téhož námětu.

Sbírku doplňují i díla specifických technik, která ovšem v originalitě mohou směle konkurovat i výše jmenovaným obrazům, ať jsou to Štyrského koláže, fotomontáže Jindřicha Heislera nebo umělecké knihy. Právě knihy tvoří samostatnou kategorii, které vévodí básnická sbírka Abeceda Vítězslava Nezvala s typografickými ilustracemi Karla Teigeho.

V neposlední řadě stojí za zmínku i jedna z deseti fotomontáží, kterými Jindřich Štyrský doprovodil jednu z nejdůležitějších českých uměleckých knih 20. století, Emilie přichází ke mně ve snu. Odhad ceny je poměrně odvážný: 40 až 60 tisíc liber, tedy v přepočtu až 2,1 milionu korun.

Karel Teige: Vítězslav Nezval - Abeceda / 1926 / č. 4 z 2000 výtisků / 30 x 24 cm / odhad: 1 500–2 000 GBP

 

Celkem se bude v Londýně dražit přibližně 120 položek za celkovou očekávanou sumu 1,7 milionu liber. Po několika letech od dražby sbírky rodiny Hascoe se tedy jedná o další výjimečnou příležitost získat díla, která se na trhu často neobjevují. Zmíněná aukce v roce 2011 skončila velkým úspěchem, nezbývá tedy než počkat, s jakým zájmem se české umění setká tentokrát.

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<