Česká avantgarda v Londýně

Sbírka Roy a Mary Cullenových v aukci

Po nedávné smrti filantropa a sběratele Roye Cullena se dalo očekávat, že se brzy na trhu objeví některé z jeho sbírek umění. Není tedy velkým překvapením, že aukční dům Sotheby’s 12. listopadu uspořádá aukci jedné z nich, a to sbírky českého meziválečného surrealismu, jehož sběratelství se Roy a Mary Cullenovi v posledních pětadvaceti letech věnovali.

Kdo jsou Roy a Mary Cullenovi, o tom více zde.

Toyen: Portrét André Bretona / 1950
komb. technika na plátně / 46 x 64 cm / 120–180 000 GBP / Sotheby’s 12. 11. 2014

 

Na trh se tak dostávají zcela unikátní díla české avantgardy a lze očekávat velký zájem zejména ze strany českých kupců, kteří by se mohli pokusit získat díla zpět do země.

Velkými taháky aukce jsou díla malířky Toyen, zejména olejomalba Poselství lesa z roku 1936. Na abstraktním pozadí připomínajícím jakousi přírodní texturu je zobrazena sova, zlověstně v pařátu třímající dívčí hlavu bez znatelných emocí. Cena tohoto vrcholného díla je odhadována na 700 tisíc až 1 milion liber, tedy v přepočtu mezi bezmála na 25 až 35 miliony korun (bez provize a dalších poplatků). Prodá-li se dílo v tomto cenovém rozmezí, stane se tak malířčiným novým aukčním rekordem. Jejím dosud nejdražším dílem totiž je malba Spící z roku 1937, kterou v roce 2009 vydražila za 20 milionů korun pražská Galerie Pictura (včetně provize za 23,3 milionu korun).

Dalším významným dílem této malířky, které bude v Londýně draženo, je portrét francouzského básníka a teoretika surrealismu André Bretona z roku 1950. Jedná se o kombinovanou techniku na plátně. Přísně geometrická kresba třech trojúhelníků je vyvážena až romanticky vyvedeným Bretonovým profilem a atributy čtyř přírodních živlů.

Karel Teige: Bez názvu / 1947 / koláž na papíře / odhad 50 - 70 000 GBP
Karel Teige: Bez názvu / 1947
fotomontáž / 38 x 29 cm /
odhad: 50–70 000 GBP

 

Aukce nabídne i další olejomalby, například Kořeny Jindřicha Štyrského, jejichž maximální odhadovaná cena je 250 000 liber, tedy necelých 9 milionů korun. Za stejnou konečnou cenu (bez aukční provize) Galerie Kodl už loni v Praze vydražila jinou malbu téhož námětu.

Sbírku doplňují i díla specifických technik, která ovšem v originalitě mohou směle konkurovat i výše jmenovaným obrazům, ať jsou to Štyrského koláže, fotomontáže Jindřicha Heislera nebo umělecké knihy. Právě knihy tvoří samostatnou kategorii, které vévodí básnická sbírka Abeceda Vítězslava Nezvala s typografickými ilustracemi Karla Teigeho.

V neposlední řadě stojí za zmínku i jedna z deseti fotomontáží, kterými Jindřich Štyrský doprovodil jednu z nejdůležitějších českých uměleckých knih 20. století, Emilie přichází ke mně ve snu. Odhad ceny je poměrně odvážný: 40 až 60 tisíc liber, tedy v přepočtu až 2,1 milionu korun.

Karel Teige: Vítězslav Nezval - Abeceda / 1926 / č. 4 z 2000 výtisků / 30 x 24 cm / odhad: 1 500–2 000 GBP

 

Celkem se bude v Londýně dražit přibližně 120 položek za celkovou očekávanou sumu 1,7 milionu liber. Po několika letech od dražby sbírky rodiny Hascoe se tedy jedná o další výjimečnou příležitost získat díla, která se na trhu často neobjevují. Zmíněná aukce v roce 2011 skončila velkým úspěchem, nezbývá tedy než počkat, s jakým zájmem se české umění setká tentokrát.

 


Související články

Do aukce jde raný a vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný a vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

Ve třetím květnovém týdnu budou o pozornost sběratelů soutěžit hned čtyři přední aukční domy najednou. Světové společnosti Sotheby’s, Christie’s, Phillips a Bonhams zahájí své tradiční jarní přehlídky ve velkolepém stylu, s katalogovými odhady za des...

9. května 2024
Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Etcetera Art 27. 4. 2024

Letošní rok zahájí pražská galerie a aukční síň Etcetera Art přehlídkou 155 děl napříč výtvarnými kategoriemi. Těžištěm nabídky jsou známá jména tuzemského poválečného umění a jejich realizace v malbě, kresbě či plastice. S nejvyšší vyvolávací cenou...

26. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<