"Česká" aukce v Londýně

A Different Perspective 11. 11. 2020

Do 11. listopadu probíhá online aukce A Different Perspective, na které londýnská pobočka Sotheby's nabízí kolekci uměleckých děl moderního a současného umění z východní a střední Evropy. Téměř třetinu z 48 dražených položek tvoří díla českých autorů, od Václava Špály přes Mikuláše Medka až po Krištofa Kinteru. 

Radka Bodzewicz: Maska – Vstupní brána, 2020


Radka Bodzewicz: Maska – Vstupní brána, 2020,
kombinovaná technika na plátně, 210 x 200 cm,
odhad: 4 000–6 000 GBP (+ aukční provize), Sotheby's 11. 11. 2020


Ze současného českého umění se v nabídce vedle desítky děl, která do aukce dodala galerie Kodl Contemporary (více zde), objevuje například také více než dvoumetrové plátno od devětadvacetileté malířky Radky Bodzewicz, kterou zastupuje pražská Bold Gallery. Jde o obraz Maska – Vstupní brána z jejího nového cyklu inspirovaného Danteho Božskou komedií, který poprvé představila letos na jaře právě v Bold Gallery. Za tímto novým galerijním prostorem kousek od Centra současného umění DOX stojí Oldřich Hejtmánek, majitel aukční síně Arcimboldo. 

Dražený obraz, stejně jako celý zmiňovaný cyklus, pracuje s tzv. augmented realitou (rozšířenou realitou). Vedle vlastní malby má dílo ještě virtuální vrstvu, která je viditelná jen skrz mobilní telefon či tablet. Při pohledu na obraz (či jeho reprodukci) přes aplikaci Artivive malba ožije animací a originálním hudebním doprovodem.
 


Radka Bodzewicz: The Gate from Bold Gallery Prague on Vimeo.

 

"Vizuální účinek obrazu je založený na kontrastu dekorativních rostlinných motivů a srsti bestie, která otevřenou zubatou tlamou otevírá průchod do 'jiného' světa. Abstraktní figurace Radky Bodzewicz volně odkazuje ke středověkým iluminacím a naplno rozvíjí možnosti originální techniky kombinující principy olejové malby, grafiky, kresby a plastické modelace," představuje dílo kurátor Radek Wohlmuth. Obraz je v Londýně nabízen za 4 tisíc liber (+ aukční provize). Radka Bodzewicz je absolventkou ateliéru Vladimíra Kokolii a výstava v Bold Gallery byla její zatím největší samostatnou výstavou. 
 

Mikuláš Medek: Exploze


Mikuláš Medek: Exploze,
olej a email na plátně, 76 x 43 cm,
odhad: 50 000–70 000 GBP (+ aukční provize), Sotheby's 11. 11. 2020

Nejdražším dílem celé aukce je nevelký obraz Mikuláše Medka Exploze s odhadem 50–70 tisíc liber (1,5 až 2,1 milionu korun + aukční provize). Jistou kuriozitou aukce je trojice děl architekta Jana Kaplického, pro kterého jde podle všeho o aukční premiéru. Vedle dvou fotokoláží ze 70. a 80. let je nabízen i model pražské Národní knihovny z roku 2006. Jde o původní, zelený model, kterým Kaplický obeslal architektonickou soutěž na budovu na pražské Letné. Později svůj návrh mírně přepracoval a zelenou barvu nahradil světle žlutou. Model je nabízen s odhadem 24–32 tisíc liber (700 až 950 tisíc korun).
 

Jan Kaplický: Model Národní knihovny, 2006


Jan Kaplický: Model Národní knihovny, 2006,
kombinovaná technika v plexisklové krabici, 36 x 67 x 56,5 cm,
odhad: 24 000–32 000 GBP (+ aukční provize), Sotheby's 11. 11. 2020

 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<