Camille Corot na českých aukcích

Camille Corot u Galerie Pictura

V katalogu aukce Galerie Pictura z posledního května se objevilo dílo významného francouzského krajináře 19. století Jeana-Baptisty Camilla Corota. Šlo o druhý malířův obraz dražený u nás. Prodal za vyvolávací cenu, předchozí malířův český cenový rekord přesto překonal o víc jak 2 miliony korun. 

Získat do nabídky tuzemské aukční síně prověřené Corotovo dílo s detailně doloženou proveniencí není snadnou záležitostí. Navíc donedávna nebyl o zahraniční položky na českých aukcích téměř zájem. Domácí sběratelé se léta orientovali především na české autory, teprve v poslední době, spolu se stále rostoucími cenami tuzemské moderny, pro ně začíná být zajímavé budovat také koleci zahraničního umění. 
Camille Corot: Poblíž malé farmy / 1860-70
Camille Corot: Poblíž malé farmy / 1860-70 / olej na plátně / 33 x 46 cm / značeno vpravo dole: Corot

 

Obraz nazvaný Poblíž malé farmy je publikován už v Corotově soupisovém katalogu L’oeurve de Corot z roku 1905. Zakoupen byl prvním majitelem G. Lemaisterem na posmrtném prodeji Corota v květnu 1875. Malby pak během prvních desetiletí 20. století prošla majetky tří amerických sběratelů v Chicagu, Virginii a Los Angeles. Současný prodejce ji pořídil na aukci Christie’s v květnu 1990 v New Yorku. Plátno je z nejlepšího malířova období po roce 1860, doprovázené potvrzením pravosti dvou zahraničních znalců.

  
Camille Corot: Poblíž malé farmy / 1860-70
Camille Corot: Poblíž malé farmy / 1860-70 / olej na plátně / 33 x 46 cm / detail obrazu

 

Český kupec obraz získal ve čtvrtek 31. května na večerní aukci Pictury za vyvolávací cenu, která společně s provizí činila 7,8 milionu korun. V přepočtu jde o částku přibližně 300 tisíc eur, což je za prověřené Corotovo dílo této kvality a velikosti i v rámci světového trhu příznivá cena. Významnější, především figurální Corotovy práce se v minulosti ve světě dražily i za částky nad 2 miliony eur. Jde však především o ceny dosažené v 90. letech, kdy byl i v rámci světového trhu o malířstí 19. století větší zájem. V roce 2012 se nejvyšší částka zaplacená za Corota pohybovala na hranici 700 tisíc eur. Zájem o malbu 19. století v posledních letech ve světě opět roste, v tuzemsku zažívá svou pomalou renesanci asi poslední dvě sezóny.  

Camille Corot: Podvečer v Normandii / kolem 1865
Camille Corot: Podvečer v Normandii / kolem 1865 / olej na plátně / 46 x 56 cm

 

Poprvé byl Corot na českých aukcích nabízen před dvěma lety aukční síní Meissner-Neumann. Obraz Podvečer v Normandii z doby kolem roku 1865 a s historií předchozích prodejů zdokumentovánou až k roku 1884 se v květnu 2010 vyšplhal z necelých 2,9 až na 5,52 milionu korun. Prodávají dílo koupil o dva roky dříve na aukci Sotheby’s v New Yorku za 103 tisíc dolarů (za 1,7 až 2,1 milionu korun podle toho, zda počítáme s kurzem v době nákupu, nebo prodeje).

 

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Corot Jean Baptiste Camille

Výprodej Rockefellerovy sbírky

Výprodej Rockefellerovy sbírky

9. května 2018

Od Corota po Primky

Od Corota po Primky

8. ledna 2014

Další večerní

Další večerní

28. července 2012


<