Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord
24. července 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 08.01.2014
Nejdražším obrazem prosincové aukce společnosti European Arts se stala krajina od Camilla Corota, která se dostala z 3,6 na 5,04 milionu korun. Šlo již o druhý Corotův obraz, který společnost letos dražila, a opět o dílo s vynikající historií, publikované v umělcově souborném katalogu již v roce 1905.
Aukce, která se konala v pražském hotelu Diplomat v neděli 8. prosince, dohromady vynesla 18,8 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Nového majitele našla polovina z dvou set nabízených obrazů, soch a prací na papíře a přes 60 procent ze čtyř set dražených šperků a starožitností. Za více než milion korun se vedle Corota prodaly ještě tři obrazy, hranici sta tisíc korun překonalo dalších šest maleb, jedna socha a pět položek užitého umění.
Za vyvolávací cenu 3,36 milionu korun se prodalo titulní dílo aukce, přímořská krajina od Bohumila Kubišty, malba na kartonu datovaná rokem 1913. Za minimální podání, 1,92 milionu korun, odešla také krajina od druhého francouzského autora v nabídce, Eugéna-Louise Boudina. S poměrně výrazným nárůstem, z 900 tisíc na 1,14 milionu korun se prodal drobný ženský portrét od Rudolfa Kremličky z roku 1930. Dosud žádný Kremličkův portrét nebyl dražen takto vysoko, reprezentativní celofigurová podobizny slečny Schückové se například v červnu prodala „jen“ za 806 tisíc korun.
Z dalších výrazných prodejů můžeme zmínit obrazy Z Okoře od Otakara Lebedy (576 tisíc) a říční krajinu od Václava Radimského (456 tisíc) nebo práce na papíře Štedrý večer od Josefa Lady (336 tisíc) a Dívka ve větvích od Alfonse Muchy (288 tisíc korun). Nejdražším kusem poválečného umění byla skleněná socha Hranoly od Václava Ciglera, kterou nový majitel získal za vyvolávací cenu 504 tisíc korun.
Z nabízených šperků a starožitností se nejdráže prodaly dva briliantové prsteny, a to za 252 a 144 tisíc korun. Úspěchem je částka 156 tisíc korun, víc jak dvojnásobek minimálního podání, za hodinky Prim, legendární model Orlík. Sběrateli velmi ceněné a vyhledávané hodinky byl vyrobeny v roce 1965 pro speciální jednotky československé armády v limitované sérii 300 kusů.
Z klasičtějších starožitností se nejvíce bojovalo o secesní lampu se svítidlem z mušle, která se dostala z 6 na 72 tisíc, nebo o malovanou sklenici vyrobenou ve 20. letech 19. století ve Vídni, která se prodala za 132 tisíc korun.
Výsledky českých aukcí v roce 2024
Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...
24. července 2024Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.
21. června 20241. Art Consulting, 16. 6. 2024
18. června 202424. července 2024
21. června 2024
18. června 2024
31. srpna 2010
12. července 2010
20. května 2010
16. června 2014
15. července 2013
31. srpna 2010