Od Corota po Primky

European Arts 8. 12. 2013

Nejdražším obrazem prosincové aukce společnosti European Arts se stala krajina od Camilla Corota, která se dostala z 3,6 na 5,04 milionu korun. Šlo již o druhý Corotův obraz, který společnost letos dražila, a opět o dílo s vynikající historií, publikované v umělcově souborném katalogu již v roce 1905.

Camille Corot: Voisinlieu prés Beauvais / před 1863
Camille Corot: Voisinlieu prés Beauvais / před 1863 / olej na plátně /
28,5 x 43 cm /
cena: 5 040 000 Kč

Aukce, která se konala v pražském hotelu Diplomat v neděli 8. prosince, dohromady vynesla 18,8 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Nového majitele našla polovina z dvou set nabízených obrazů, soch a prací na papíře a přes 60 procent ze čtyř set dražených šperků a starožitností. Za více než milion korun se vedle Corota prodaly ještě tři obrazy, hranici sta tisíc korun překonalo dalších šest maleb, jedna socha a pět položek užitého umění.

Za vyvolávací cenu 3,36 milionu korun se prodalo titulní dílo aukce, přímořská krajina od Bohumila Kubišty, malba na kartonu datovaná rokem 1913. Za minimální podání, 1,92 milionu korun, odešla také krajina od druhého francouzského autora v nabídce, Eugéna-Louise Boudina. S poměrně výrazným nárůstem, z 900 tisíc na 1,14 milionu korun se prodal drobný ženský portrét od Rudolfa Kremličky z roku 1930. Dosud žádný Kremličkův portrét nebyl dražen takto vysoko, reprezentativní celofigurová podobizny slečny Schückové se například v červnu prodala „jen“ za 806 tisíc korun.

Rudolf Kremlička: Dívka v klobouku / 1930
Rudolf Kremlička: Dívka v klobouku /
1930 / olej na plátně / 46 x 35 cm
cena: 1 140 000 Kč

Z dalších výrazných prodejů můžeme zmínit obrazy Z Okoře od Otakara Lebedy (576 tisíc) a říční krajinu od Václava Radimského (456 tisíc) nebo práce na papíře Štedrý večer od Josefa Lady (336 tisíc) a Dívka ve větvích od Alfonse Muchy (288 tisíc korun). Nejdražším kusem poválečného umění byla skleněná socha Hranoly od Václava Ciglera, kterou nový majitel získal za vyvolávací cenu 504 tisíc korun.

Z nabízených šperků a starožitností se nejdráže prodaly dva briliantové prsteny, a to za 252 a 144 tisíc korun. Úspěchem je částka 156 tisíc korun, víc jak dvojnásobek minimálního podání, za hodinky Prim, legendární model Orlík. Sběrateli velmi ceněné a vyhledávané hodinky byl vyrobeny v roce 1965 pro speciální jednotky československé armády v limitované sérii 300 kusů.

Prim Orlík
Hodiny Orlík / Prim, 1965
původní stav bez renovace, číslované
174 z celkové ověřovací série 300 kusů
cena: 156 000 Kč

Z klasičtějších starožitností se nejvíce bojovalo o secesní lampu se svítidlem z mušle, která se dostala z 6 na 72 tisíc, nebo o malovanou sklenici vyrobenou ve 20. letech 19. století ve Vídni, která se prodala za 132 tisíc korun.

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

15. února 2024

Corot Jean Baptiste Camille

Top 10 pololetí 2010

Top 10 pololetí 2010

31. srpna 2010

Meissner-Neumann 23. 5. 2010

Meissner-Neumann 23. 5. 2010

12. července 2010

Corot na aukci M-N

Corot na aukci M-N

20. května 2010

Kremlička Rudolf

Staří mistři a Rusové

Staří mistři a Rusové

16. června 2014

Staří mistři a starožitnosti

Staří mistři a starožitnosti

15. července 2013

Top 10 pololetí 2010

Top 10 pololetí 2010

31. srpna 2010