Byt sběratele na Designbloku

Společná prezentace šesti starožitníků a galeristů

Pod názvem Byt sběratele se v rámci letošního Designbloku koná společná prezentace šesti pražských starožitníků a obchodníků s uměním. Výstavu, kterou zaštiťuje časopis Art+Antiques, je v Colloredo-Mansfeldském paláci možné navštívit do neděle 12. října.

Expozice, která je dílem manželů Marie a Tomáše Hejtmánkových, je řešena jako byt fiktivniho sběratele, jehož záběr sahá od manýristického nábytku po modernu, od Ludvíka Kohla po Mikuláše Medka, od Bohuslava Schnircha po Pavlu Scerankovou a od afrických masek po secesní šperky.

Exponáty na výstavu zapůjčily Arthouse Hejtmánek, Starožitnosti Michal Jankovský, Kunstkomora, Nový Antik Bazar, Pro arte a Drdová Gallery. Soudě podle katalogu, který výstavu doprovází, a aukčních prodejů z poslední doby, je celková cena expozice více než 10 milionů korun. 

Ota Palán, Arthouse Hejtmánek, Byt sběratele, Designblok
 

U vstupu návštěvníky vítá dvojice kariatid od Bohuslava Schnircha (285 000 Kč, Arthouse Hejtmánek) a manýristický obraz Opičí lezebnictví (650 000 Kč, Kunstkomora). Už z tohoto předpokoje je jasné, že se návštěvník ocitá v trochu jiném světě.

Ota Palán, Arthouse Hejtmánek, Byt sběratele, Designblok

Dominantou obytného prostoru je segment barokní klášterní knihovny (neprodejná, Arthouse Hejtmánek) a biedermeierový stůl (98 000 Kč, Arthouse Hejtmánek).

Ota Palán, Arthouse Hejtmánek, Byt sběratele, Designblok

Nejdražším kusem expozice je obraz Mikuláše Medka Můj portrét v generálské uniformě (cena neuvedena, Pro arte). Jedná se o malbu z roku 1960, která původně patřila do sbírky Jindřicha Chalupeckého. Nejstarším kusem je želvovinový kabinet, antverpská práce ze začátku 17. století (320 000 Kč, Arthouse Hejtmánek). Současné umění reprezentuje metrová hlava obložená 111 hodinovými strojky s připevněnými plíšky, práce Pavla Scerankové nazvaná Omnifocus (120 000 Kč, Drdova Gallery).

Ota Palán, Arthouse Hejtmánek, Byt sběratele, Designblok

Bílý obraz vlevo od dveří je prací Daniela Vlčka (50 000 Kč, Drdova Gallery). Společnost mu dělá zlacená soška Buddhy, japonská práce z konce 18. století (600 000 Kč, Kunstkomora). Celkem je podle organizátorů součástí expozice více než sto jednotlivých předmětů, od nábytku po šperky.


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<