Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Redakce ART+ | Foto Doyle New York | Datum 30.04.2013
Méně známý americký aukční dům Doyle nabídne na své aukci moderního a současného umění 8. května v New Yorku kolekci děl českého malířství 19. století za velmi nečekané vyvolávací ceny. V nabídce katalogu je několik prací Václava Brožíka a Alfons Mucha. Jedno z Brožíkových pláten stojí výrazově blízko známé malby ze sbírek Národní galerie.
Nejrozsáhlejší soubor tvoří šest pláten Václava Brožíka s historickými náměty a ženskými portréty. Odhadní ceny jsou nastavené mezi 7 – 15 000 dolary, což je, ve srovnání s cenovou hladinou kvalitnějších Brožíkových děl v Čechách, překvapivě příznivá relace. Šestice nabízených prací je podle údajů katalogu označena pozůstalostním razítkem "SUCCESSION v. deBROZIK/PARIS 1901", v českém soupise díla publikovaném v autorově deset let staré monografii N. Blažíčkové-Horové však nefigurují.
Mezi pracemi je přitom i jedna z variant Brožíkovy Dámy navlékající si rukavičky (Na vycházce), ženského portrétu ze sbírek Národní galerie, známého z četných výstav. Obraz z NG je datován do první poloviny 80. let 19. století. Modelem pro obě malby stála Brožíkovy patrně jeho dcera, v obou případech v tomtéž vycházkovém kostýmu na stejném pozadí.
Odhadní cena u Dámy s psíčkem (rozměrově přitom větší než olej na dřevě z Národní galerie!) je téměř podezřelých je 7 až 9 tisíc dolarů, tedy v horní hranici v přepočtu 180 tisíc korun (bez provize a dalších poplatků). V jakých rozmezích se přitom Brožíkovy práce na našem trhu v posledních letech pohybovaly, je zcela jasné z monografických studií ART+ z loňské a předloňské Ročenky trhu s uměním (zde a zde).
I když by se mohlo podle poměru úspěšně vydražených autorových položek v posledních letech na našem trhu zdát, že je na straně nabídky mírně "přebrožíkováno" (2010 vydražená: nevydražená díla 10:10; 2011 6:9), kvalitní a zajímavá díla si vždy najdou své kupce. Můžeme tedy nejspíše očekávat, že některá z nabízených maleb obohatí naše domácí sbírky.
Za zmínku stojí v aukční nabídce Doyle i tři díla Alfonse Muchy, z nichž je jistě nejvýraznější figurální malba s názvem Flora z roku 1892 s odhadní cenou 8 – 12 000 USD doplněná plakátem Job a jednou přípravnou kresbou.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
24. června 20244. července 2024
22. července 2024
18. července 2024
1. května 2024
22. dubna 2024
24. srpna 2022