Brožík a Mucha v New Yorku

Levná kolekce českého umění za oceánem

Méně známý americký aukční dům Doyle nabídne na své aukci moderního a současného umění 8. května v New Yorku kolekci děl českého malířství 19. století za velmi nečekané vyvolávací ceny. V nabídce katalogu je několik prací Václava Brožíka a Alfons Mucha. Jedno z Brožíkových pláten stojí výrazově blízko známé malby ze sbírek Národní galerie.

Václav Brožík: Dívka s pasoucím se stádem / olej na plátně / 73 x 54 / sign. Brožík / odhadní cena 8 – 12 000 USD
Václav Brožík: Dívka s pasoucím se stádem / olej na plátně / 73 x 54 / sign. Brožík / odhad 8 – 12000 USD

 

Nejrozsáhlejší soubor tvoří šest pláten Václava Brožíka s historickými náměty a ženskými portréty. Odhadní ceny jsou nastavené mezi 7 – 15 000 dolary, což je, ve srovnání s cenovou hladinou kvalitnějších Brožíkových děl v Čechách, překvapivě příznivá relace. Šestice nabízených prací je podle údajů katalogu označena pozůstalostním razítkem "SUCCESSION v. deBROZIK/PARIS 1901", v českém soupise díla publikovaném v autorově deset let staré monografii N. Blažíčkové-Horové však nefigurují.

Mezi pracemi je přitom i jedna z variant Brožíkovy Dámy navlékající si rukavičky (Na vycházce), ženského portrétu ze sbírek Národní galerie, známého z četných výstav. Obraz z NG je datován do první poloviny 80. let 19. století. Modelem pro obě malby stála Brožíkovy patrně jeho dcera, v obou případech v tomtéž vycházkovém kostýmu na stejném pozadí.

Odhadní cena u Dámy s psíčkem (rozměrově přitom větší než olej na dřevě z Národní galerie!) je téměř podezřelých je 7 až 9 tisíc dolarů, tedy v horní hranici v přepočtu 180 tisíc korun (bez provize a dalších poplatků). V jakých rozmezích se přitom Brožíkovy práce na našem trhu v posledních letech pohybovaly, je zcela jasné z monografických studií ART+ z loňské a předloňské Ročenky trhu s uměním (zde a zde).

Václav Brožík: Žena se psem / olej na plátně / 60 x 38,1 cm
Václav Brožík: Dáma s pejskem / olej na plátně / 60 x 38,1 cm / odhad 7 - 9000 USD
 

I když by se mohlo podle poměru úspěšně vydražených autorových položek v posledních letech na našem trhu zdát, že je na straně nabídky mírně "přebrožíkováno" (2010 vydražená: nevydražená díla 10:10; 2011 6:9), kvalitní a zajímavá díla si vždy najdou své kupce. Můžeme tedy nejspíše očekávat, že některá z nabízených maleb obohatí naše domácí sbírky.

Za zmínku stojí v aukční nabídce Doyle i tři díla Alfonse Muchy, z nichž je jistě nejvýraznější figurální malba s názvem Flora z roku 1892 s odhadní cenou 8 – 12 000 USD doplněná plakátem Job a jednou přípravnou kresbou.

Alfons Mucha: Flora / 1892 / olej na plátně / 80,6 x 58,7 cm / odhad 8 - 12 000 USD
Alfons Mucha: Flora / 1892 / olej na plátně / 80,6 x 58,7 cm / odhad 8 - 12000 USD

 

Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<