Brožík a Mucha v New Yorku

Levná kolekce českého umění za oceánem

Méně známý americký aukční dům Doyle nabídne na své aukci moderního a současného umění 8. května v New Yorku kolekci děl českého malířství 19. století za velmi nečekané vyvolávací ceny. V nabídce katalogu je několik prací Václava Brožíka a Alfons Mucha. Jedno z Brožíkových pláten stojí výrazově blízko známé malby ze sbírek Národní galerie.

Václav Brožík: Dívka s pasoucím se stádem / olej na plátně / 73 x 54 / sign. Brožík / odhadní cena 8 – 12 000 USD
Václav Brožík: Dívka s pasoucím se stádem / olej na plátně / 73 x 54 / sign. Brožík / odhad 8 – 12000 USD

 

Nejrozsáhlejší soubor tvoří šest pláten Václava Brožíka s historickými náměty a ženskými portréty. Odhadní ceny jsou nastavené mezi 7 – 15 000 dolary, což je, ve srovnání s cenovou hladinou kvalitnějších Brožíkových děl v Čechách, překvapivě příznivá relace. Šestice nabízených prací je podle údajů katalogu označena pozůstalostním razítkem "SUCCESSION v. deBROZIK/PARIS 1901", v českém soupise díla publikovaném v autorově deset let staré monografii N. Blažíčkové-Horové však nefigurují.

Mezi pracemi je přitom i jedna z variant Brožíkovy Dámy navlékající si rukavičky (Na vycházce), ženského portrétu ze sbírek Národní galerie, známého z četných výstav. Obraz z NG je datován do první poloviny 80. let 19. století. Modelem pro obě malby stála Brožíkovy patrně jeho dcera, v obou případech v tomtéž vycházkovém kostýmu na stejném pozadí.

Odhadní cena u Dámy s psíčkem (rozměrově přitom větší než olej na dřevě z Národní galerie!) je téměř podezřelých je 7 až 9 tisíc dolarů, tedy v horní hranici v přepočtu 180 tisíc korun (bez provize a dalších poplatků). V jakých rozmezích se přitom Brožíkovy práce na našem trhu v posledních letech pohybovaly, je zcela jasné z monografických studií ART+ z loňské a předloňské Ročenky trhu s uměním (zde a zde).

Václav Brožík: Žena se psem / olej na plátně / 60 x 38,1 cm
Václav Brožík: Dáma s pejskem / olej na plátně / 60 x 38,1 cm / odhad 7 - 9000 USD
 

I když by se mohlo podle poměru úspěšně vydražených autorových položek v posledních letech na našem trhu zdát, že je na straně nabídky mírně "přebrožíkováno" (2010 vydražená: nevydražená díla 10:10; 2011 6:9), kvalitní a zajímavá díla si vždy najdou své kupce. Můžeme tedy nejspíše očekávat, že některá z nabízených maleb obohatí naše domácí sbírky.

Za zmínku stojí v aukční nabídce Doyle i tři díla Alfonse Muchy, z nichž je jistě nejvýraznější figurální malba s názvem Flora z roku 1892 s odhadní cenou 8 – 12 000 USD doplněná plakátem Job a jednou přípravnou kresbou.

Alfons Mucha: Flora / 1892 / olej na plátně / 80,6 x 58,7 cm / odhad 8 - 12 000 USD
Alfons Mucha: Flora / 1892 / olej na plátně / 80,6 x 58,7 cm / odhad 8 - 12000 USD

 

Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<