Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Solnička Jan | Foto Prague Auctions | Datum 02.10.2014
V neděli odpoledne draží aukční síň Prague Auctions 239 položek. Nabízet se bude grafika, kresba, objekty a malířská díla moderního i současného výtvarného umění. Všechny předměty si můžete prohlédnout ve Voršilské ulici 3 až do sobotního večera na předaukční výstavě.
Mezi nejzajímavější patří položky 129-148. Jsou to bronzové, dřevěné a kamenné sochy Jana Koblasy, které byly zastoupeny na autorově velké výstavě v Jízdárně Pražského hradu v roce 2012. Je mezi nimi i Nuda z roku 1952, kterou Pictura v roce 2012 prodala za 216 000 Kč, na nedělní aukci se vyvolává za 55 tisíc korun (ke končené ceně se připočítává provize 25 %).
V aukci budou i sběrateli současného umění cenění Josef Bolf (tři práce na papíře a velký akryl na desce The end of the world za 160 tisíc Kč) a Krištof Kintera se sochou He well hidden vytvořené ze tří gymnastických míčů v polyuretanu, která připomíná sněhuláka zalitého v karamelu.
Velké šedé plátno s postavou uprostřed od Petra Nikla se vyvolává za 80 tisíc a Rittsteinův Chovatel z roku 1974 za 130 tisíc korun. Poprvé se v aukci objevují také dvě díla od steetartového umělce Zdeňka Řandy tvořícího pod pseudonymem Pasta Oner, vyvolávají se za 8 respektive 10 tisíc korun.
Za sběratelsky zajímavou cenu 10 tisíc korun se pod číslem 38 nabízí zarámovaný tisk z perforovaného plechu ve formátu 54 × 77 cm od Aleny Kučerové. Ve velkém rozměru je tu leptem z roku 1972 zastoupena také Květa Pacovská, jejíž díla se na tuzemských aukcích příliš často nevyskytují. V aukční nabídce je rovněž lept, kombinovaná technika na papíře a velký olej na plátně od Richarda Fremunda, významného účastníka skupiny Máj 57 a člena okruhu mladých výtvarníků kolem Františka Dvořáka. Výstava jeho děl u příležitosti 45. výročí smrti právě probíhá v Muzeu Kampa.
Ani v této aukci, stejně jako v těch minulých, nechybí zastoupení fotografa Jana Svobody. Tentokrát se nabízí desítka snímků ze 60. a 70. let, nejcennější Stůl XVI. je vyvoláván za 85 tisíc korun, další jsou nabízeny většinou v rozpětí 12-16 tisíc korun. Připomeňme, že na jarní aukci jeden ze Svobodových gelatinových tisků, Dotýkání, dosáhl překvapivě ceny 325 tisíc korun (zde a zde).
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
24. června 20244. července 2024
15. června 2023
19. března 2021
17. srpna 2023
23. srpna 2020
4. listopadu 2019