Benátský nábytek z Kroměříže

Dóžecí dar pro olomouckého biskupa

Praha – Restaurátorský Atelier Fiala představuje do začátku dubna v Chvalské tvrzi v Horních Počernicích unikátní kolekci nábytku, který restauroval pro olomoucké arcibiskupství. Nábytek vyrobený v 17. století v Benátkách dostal v 18. století olomoucký biskup darem od benátského dóžete. Byl součástí vybavení tzv. zimního bytu kroměřížského zámku, kam se také na jaře znovu vrátí.

Sekretář, 17. století, Benátky, ořechové dřevo, slonovina
Sekretář, 17. století, ořechové dřevo, slonovina, Benátky

 

Jedná se o dva samostatné soubory o celkovém počtu 25 kusů, které jsou špičkovou ukázkou umění benátských řemeslníků. Jedná se jednak o dva sekretáře a dva stoly z masivního ebenu, které jsou vykládané inkrustacemi ze slonoviny, jež je navíc zdobena gravírováním. Druhý soubor představuje početné vybavení luxusní ložnice ze světlého ořechového dřeva, bohatě intarzovaného slonovinou, perletí, želvovinou i cínem, mědí a mosazí, jež jsou opět dále zdobeny gravírováním.

„Jde opravdu o mistrovskou práci. Kvalita řemeslného zpracování, pestrost použitých materiálů i bohatství výzdobných motivů jsou naprosto fascinující,“ vypráví majitel firmy David Fiala. „Ačkoliv jde o italskou práci, má v sobě něco z Orientu. Benátky byly ostatně tehdy obchodním centrem Evropy a s Orientem udržovaly bohaté styky,“ dodává.

Restaurování nábytku z Kroměříže je součástí velké zakázky na restaurování tamních obrazů a mobiliáře financované z velké části z tzv. norských fondů. Celkem bude restaurováno 36 obrazů a 28 kusů mobiliáře, dohromady za 18,7 milionu korun. Norské fondy pokryjí 80 procent této částky, zbytek dofinancovává arcibiskupství, Zlínský kraj a město Kroměříž.

Stůl, 17. století, ebenové dřevo, slonovina, Benátky
Stůl, 17. století, ebenové dřevo, slonovina, Benátky

 


Související články

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<