Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu
1. května 2024
Text Skřivánek Jan | Datum 16.03.2016
Praha – Restaurátorský Atelier Fiala představuje do začátku dubna v Chvalské tvrzi v Horních Počernicích unikátní kolekci nábytku, který restauroval pro olomoucké arcibiskupství. Nábytek vyrobený v 17. století v Benátkách dostal v 18. století olomoucký biskup darem od benátského dóžete. Byl součástí vybavení tzv. zimního bytu kroměřížského zámku, kam se také na jaře znovu vrátí.
Jedná se o dva samostatné soubory o celkovém počtu 25 kusů, které jsou špičkovou ukázkou umění benátských řemeslníků. Jedná se jednak o dva sekretáře a dva stoly z masivního ebenu, které jsou vykládané inkrustacemi ze slonoviny, jež je navíc zdobena gravírováním. Druhý soubor představuje početné vybavení luxusní ložnice ze světlého ořechového dřeva, bohatě intarzovaného slonovinou, perletí, želvovinou i cínem, mědí a mosazí, jež jsou opět dále zdobeny gravírováním.
„Jde opravdu o mistrovskou práci. Kvalita řemeslného zpracování, pestrost použitých materiálů i bohatství výzdobných motivů jsou naprosto fascinující,“ vypráví majitel firmy David Fiala. „Ačkoliv jde o italskou práci, má v sobě něco z Orientu. Benátky byly ostatně tehdy obchodním centrem Evropy a s Orientem udržovaly bohaté styky,“ dodává.
Restaurování nábytku z Kroměříže je součástí velké zakázky na restaurování tamních obrazů a mobiliáře financované z velké části z tzv. norských fondů. Celkem bude restaurováno 36 obrazů a 28 kusů mobiliáře, dohromady za 18,7 milionu korun. Norské fondy pokryjí 80 procent této částky, zbytek dofinancovává arcibiskupství, Zlínský kraj a město Kroměříž.
Třetí ročník festivalu umění v Praze
Třetí ročník Prague Art Week opět představí to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění. Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 5. září v Centru současného umění DOX společně s vernisáží výstavy jednoho z nejznámějších českých malířů Josefa Bolfa....
1. května 202450. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024
17. dubna 2024Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+
16. dubna 20241. května 2024
5. února 2024
2. ledna 2024