Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Redakce ART+ | Datum 23.10.2018
Sebevražda Lukrécie od Artemisie Gentileschi našla v úterý večer ve Vídni kupce za téměř 1,9 milionu eur, portrét dámy od Anthonise van Dycka vystoupal na 1,4 milionu eur. V obou případech šlo o téměř trojnásobek odhadu.
Anthonis van Dyck: Portrét dámy s papouškem,
olej na dřevě, 121 x 88 cm,
cena: 1 425 000 eur,
Dorotheum, Vídeň, 23. 10. 2018
Druhým rekordním prodejem aukce byl portrét neznámé šlechtičny od Anthonise van Dycka, který byl nabízen s odhadem 300 až 500 tisíc eur. I v tomto případě se jedná o nově identifikované a dosud nepublikované dílo. Van Dyck měl obraz namalovat v prvních letech svého samostatného působení, ještě před odchodem do Anglie v roce 1620. Naznačuje to jak stylová analýza malby, tak označení podkladové desky na zadní straně vypálenou značkou antverpského cechu Sv. Lukáše. Dražitelé se zjevně s atribucí obrazu aukční síní a přizvanými experty ztotožnili a cenu vyhnali na více než 1,4 milionu eur.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
7. června 2022
22. ledna 2021
21. prosince 2020
1. května 2024
22. dubna 2024
24. srpna 2022