Art Sale Point 2013

Kupte si obraz z Wannieck Gallery

Wannieck Gallery se rozhodla protřídit své sbírky a kolem patnácti děl nabízí k prodeji na výstavě Art Sale Point. Ceny se pohybují od 20 do 75 tisíc korun. V nabídce jsou renomovaní autoři mladší a střední generace jako Anežka Hošková, Petr Malina, Milan Salák či Petr Nikl.


Petr Malina: Nad
mraky / 2005 / olej na plátně / 130 x 195 cm / cena: 60 000 Kč

 

Wannieck Gallery se za dobu své existence stala respektovanou institucí, která svým programem konkuruje státním muzeím a galeriím, v jádru však jde stále o soukromou sbírku. Zatímco vyřazení díla ze státní sbírky je prakticky nemožné, Wannieck Gallery může se svou sbírkou pracovat stejně jako kterýkoli jiný soukromý sběratel. "Prodeje Art Sales Point pořádáme dvakrát do roka již druhým rokem. Důvodem je hlavně obnova rozpočtu pro další nákupy," vysvětluje provozovatel galerie Miroslav Lekeš.

Pro aktuální prodejní výstavu, která bude v tzv. Galerii za stěnou, jež je součástí Wannieck Gallery, probíhat od půlky října do konce roku, byla vybrána především díla od autorů, od nichž má galerie početnější kolekce. "Máme většinou rozsáhlé soubory obrazů jednotlivých autorů, a udělá-li některý z nich radost druhým, jsme jenom rádi. Právě s ohledem na rozsah souboru můžeme tu a tam nějaký obraz postrádat," dodává ředitel galerie Richard Adam.

Zbyněk Sedlecký: Kluci / 2005
Zbyněk Sedlecký: Kluci / 2005
akryl na plátně / 140 x 160 cm
cena: 50 000 Kč

 

Nacenění obrazů odpovídá startovním cenám, za něž bývají díla současných umělců nabízena v aukcích. Podstatným rozdílem však je, že požadované ceny jsou v tomto případě konečné (není k nim již účtována žádná aukční provize) a že jde o díla s jasnou proveniencí a výstavní historií. Většinou se také jedná o práce staršího data, nikoliv o kusy přímo z ateliéru.

Představované obrazy Zbyňka Sedleckého a Petra Maliny se do sbírky Wannieck Gallery dostaly prostřednictvím Galerie Brno, která ukončila svou činnost v roce 2009. Oba byly před osmi lety vystaveny na skupinové výstavě Černého Petra má Zbyněk (katalog a fotografie z výstavy zde) a oba byly v souvislosti s ní publikovány.

Obraz Milana Saláka Trabant pochází z širšího umělcova automobilového cyklu z let 1997–98 a je mimo jiné reprodukován v katalogu Wannieck Gallery (str. 283), který vyšel v roce 2006 k otevření galerie.

Milan Salák: Trabant / 1997
Milan Salák: Trabant / 1997
olej na plátně / 120 x 110 cm
cena: 40 000 Kč

 

Základem sbírky Wannieck Gallery je rozsáhlá kolekce Richarda Adama, který svou sbírku české malby vybudoval na přelomu tisíciletí, kdy systematicky nakupoval díla výrazných tvůrců generace 80. let i teprve začínajících autorů, kteří na výtvarnou scénu vstupovali v 90. a nultých letech.

V roce 2005 Richard Adam spolu s brněnským podnikatelem a rovněž sběratelem Miroslavem Lekešem zvítězili v konkurzu na kulturní využití budovy bývalé strojírny v revitalizovaném areálu někdejší průmyslové továrny Vaňkovka. Sbírka byla dál rozšiřována o díla autorů nejmladší generace a současně doplňována i směrem do minulosti.

Další nabízená díla zde.

 


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<