Ajvazovskij z Čech

Dorotheum 28. 11. 2015

V listopadové aukci Dorothea se objeví dílo významného ruského malíře Ivana Konstantinoviče Ajvazovského. Jeho pozdní pohled na Neapolský záliv s Vesuvem z roku 1891 je vůbec první autorovou prací, jež bude v české aukci nabízena. Vzhledem k atraktivitě díla lze očekávat zájem dražitelů z Ruska či Arménie, kde je Ajvazovskij považován za národního malíře. Na podrobnosti jsme se zeptali ředitelky české pobočky Dorothea, Márie Gálové.

Ivan K. Ajvazovjskij: Pohled na Vesuv / 1891 / olej na plátně / 48,5 x 60 cm / vyv. cena 3 000 000 Kč

Ivan K. Ajvazovjskij: Pohled na Vesuv / 1891 / olej na plátně / 48,5 x 60 cm / vyv. cena 3 000 000 Kč

 

Můžete prozradit více k původu díla?

Obraz pocházející z české soukromé sbírky se do tehdejšího Československa dostal krátce po ruské revoluci v roce 1917, v době příchodu ruské inteligence a bohatších vrstev, prchajících před bolševickou revolucí. Jeho dřívější osud ale není, jak už to tak někdy bývá, bohužel přesněji vystopovatelný. Od svého přesunu na naše území byl v soukromé sbírce a nyní se poprvé objevuje na veřejnosti téměř přesně po sto letech.

Očekáváte zájem zahraničních dražitelů?

Jedná se o obraz, který je navzdory chybějící historii malířsky jednoznačně přesvědčivý. Gianni Caffiero, spoluautor Ajvazovského soupisu díla a autor několika knih o Ajvazovském, se na obraz přijel do Prahy podívat a oprávněnost atribuce a pravost díla potvrdil. V kontextu malířovy tvorby se jedná už o velmi slušný reprezentativní formát, obraz nabízí vedle oblíbených malířových motivů i velice zdařilou kompozici a především koloristicky velmi atraktivní malbu. I proto lze očekávat početnější zájem sběratelů z Ruska i z Arménie, kde je Ajvazovskij vnímán jako národní malíř. Vyvolávací cena malby byla tedy stanovena na 3 miliony korun.

Konstantin Korovin: Letní den (Ochotino) / 1916
olej na plátně / 87 x 133 cm / Dorotheum 26. 5. 2012 / cena: 11 640 000 Kč

 

Jsou nějaké cesty, jak efektivně dílo propagovat v zemích bývalého Sovětského svazu?

Vzhledem k tomu, že nejde o prvního významného ruského autora, kterého budeme nabízet v naší aukci a také díky vysoké kvalitě naší předchozí ruské nabídky (Konstantin Korovin – Letní den, dosažená cena 11,64 milionu korun,  Konstantin Makovskij – Zrození Afrodity, dosažená cena 10,2 milionu korun, Ilja Repin – Portrét Natalie Nordman, 7,6 milionu korun) máme vlastní databázi významných ruských sběratelů a obchodníků s ruským uměním z celého světa. Tyto samozřejmě oslovujeme přímo.

Velkou výhodou je v tomto případě i naše mateřská společnost ve Vídni, která má rovněž širokou databázi ruských klientů, dokonce i přímých dražitelů Ajvazovského, který se ve Vídni již několikrát dražil. Inzerát na naši aukci a tuto konkrétní nabídku je dále součástí aukčního katalogu Umění 19. století – aukce, která proběhne ve Vídni v rámci aukčního týdne. Inzerát s touto položkou se objeví rovněž  v právě vycházejícím čísle Welkunst. V neposlední řadě máme díky naši předchozí nabídce i kontakty na novináře v Česku, v zahraničí i přímo v Rusku, kteří píší o umění. Kromě jiného i na „první dámu“ píšící o významných ruských aukcích a nabídce v celém světě.

Rozsáhlou retrospektivní přehlídku Ajvazovského prací jsme ve středoevropském prostoru měli možnost shlédnout před čtyřmi lety, její připomínka a více k autorovi zde.

Ivan K. Ajvazovskij: Devátá vlna / 1850 / olej na plátně / 221 x 332 cm / Státní ruské muzeum Petrohrad © Aiwasowski Galerie, Feodossia
Ivan K. Ajvazovskij: Devátá vlna / 1850 / olej na plátně / 221 x 332 cm / Státní ruské muzeum Petrohrad © Aiwasowski Galerie, Feodossia

 


Související články

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<