Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Chmelařová Marcela | Foto Dorotheum | Datum 17.11.2015
V listopadové aukci Dorothea se objeví dílo významného ruského malíře Ivana Konstantinoviče Ajvazovského. Jeho pozdní pohled na Neapolský záliv s Vesuvem z roku 1891 je vůbec první autorovou prací, jež bude v české aukci nabízena. Vzhledem k atraktivitě díla lze očekávat zájem dražitelů z Ruska či Arménie, kde je Ajvazovskij považován za národního malíře. Na podrobnosti jsme se zeptali ředitelky české pobočky Dorothea, Márie Gálové.
Můžete prozradit více k původu díla?
Obraz pocházející z české soukromé sbírky se do tehdejšího Československa dostal krátce po ruské revoluci v roce 1917, v době příchodu ruské inteligence a bohatších vrstev, prchajících před bolševickou revolucí. Jeho dřívější osud ale není, jak už to tak někdy bývá, bohužel přesněji vystopovatelný. Od svého přesunu na naše území byl v soukromé sbírce a nyní se poprvé objevuje na veřejnosti téměř přesně po sto letech.
Očekáváte zájem zahraničních dražitelů?
Jedná se o obraz, který je navzdory chybějící historii malířsky jednoznačně přesvědčivý. Gianni Caffiero, spoluautor Ajvazovského soupisu díla a autor několika knih o Ajvazovském, se na obraz přijel do Prahy podívat a oprávněnost atribuce a pravost díla potvrdil. V kontextu malířovy tvorby se jedná už o velmi slušný reprezentativní formát, obraz nabízí vedle oblíbených malířových motivů i velice zdařilou kompozici a především koloristicky velmi atraktivní malbu. I proto lze očekávat početnější zájem sběratelů z Ruska i z Arménie, kde je Ajvazovskij vnímán jako národní malíř. Vyvolávací cena malby byla tedy stanovena na 3 miliony korun.
Jsou nějaké cesty, jak efektivně dílo propagovat v zemích bývalého Sovětského svazu?
Vzhledem k tomu, že nejde o prvního významného ruského autora, kterého budeme nabízet v naší aukci a také díky vysoké kvalitě naší předchozí ruské nabídky (Konstantin Korovin – Letní den, dosažená cena 11,64 milionu korun, Konstantin Makovskij – Zrození Afrodity, dosažená cena 10,2 milionu korun, Ilja Repin – Portrét Natalie Nordman, 7,6 milionu korun) máme vlastní databázi významných ruských sběratelů a obchodníků s ruským uměním z celého světa. Tyto samozřejmě oslovujeme přímo.
Velkou výhodou je v tomto případě i naše mateřská společnost ve Vídni, která má rovněž širokou databázi ruských klientů, dokonce i přímých dražitelů Ajvazovského, který se ve Vídni již několikrát dražil. Inzerát na naši aukci a tuto konkrétní nabídku je dále součástí aukčního katalogu Umění 19. století – aukce, která proběhne ve Vídni v rámci aukčního týdne. Inzerát s touto položkou se objeví rovněž v právě vycházejícím čísle Welkunst. V neposlední řadě máme díky naši předchozí nabídce i kontakty na novináře v Česku, v zahraničí i přímo v Rusku, kteří píší o umění. Kromě jiného i na „první dámu“ píšící o významných ruských aukcích a nabídce v celém světě.
Rozsáhlou retrospektivní přehlídku Ajvazovského prací jsme ve středoevropském prostoru měli možnost shlédnout před čtyřmi lety, její připomínka a více k autorovi zde.
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
Čtrnáct českých současných umělců věnovalo svá díla s tématikou dětství do dobročinné aukce pro nadaci Happy Hearts. Výtěžek půjde na stavbu škol v místech postižených přírodními katastrofami. Získat originální umělecké dílo lze už za několik set eur...
4. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 2024Součástí nadcházející večerní aukce moderního a současného umění společnosti Sotheby's v Londýně bude i reprezentativní plátno Zdeňka Sýkory Linie č. 94. Obraz je nabízen s odhadem 400 až 600 tisíc liber, což včetně provize a dalších poplatků odpovíd...
24. června 20244. července 2024
1. července 2024
24. června 2024
26. června 2024
10. června 2024
1. prosince 2017
22. září 2017