45. veletrh Antique

Novoměstská radnice 23.–26. 9. 2021

Po víc jak roční pauze se koncem září v pražské Novoměstské radnici uskuteční veletrh starožitností Antique. Hlavním tématem letošního ročníku je české historické sklo od baroka přes biedermeier po secesi.

Antique se tradičně koná v jarním a podzimním termínu, poslední tři veletrhy však pořádající Asociace starožitníků musela kvůli koronaviru zrušit. Předchozí 44. edice se konala v listopadu 2019.

Stejně jako aukční síně, museli i starožitníci loni prakticky přes noc začít fungovat on-line. U těch, kteří pravidelně pořádají sálové, nebo dokonce internetové aukce, to takový problém nebyl. Podle mistoprezidentky asociace Simony Šustkové v některých odvětvích běží dokonce aukce lépe než před pandemií. Jde však jen o mizivou část spektra prodejů, a to především o mince, o něž začal zájem již v minulých letech výrazně stoupat.

V daleko horší situaci byly loni kamenné obchody, které aukce nepořádají. Většina obchodníků fungovala přes vlastní webové stránky a výdejní okénka, někteří i pomocí plnohodnotných e-shopů s možností rezervace zboží a platbou on-line. Ať tak či tak, prezentace obchodníků a jejich přírůstků na internetu v uplynulém roce dramaticky vzrostla, obchod to však nezachránilo a je takto realizován opravdu jen zlomek z objemu prodejů, které starožitníci měli před nástupem pandemie a z ní plynoucích restrikcí maloobchodu. Problémem bylo i to, že často nebylo kde nakupovoat nové zboží, možnost cestovat je ostatně dodnes omezená.

Jak začátkem roku řekla v Ročence ART+ Simona Šustková, téměř každý z jejích kolegů zvažoval nebo zvažuje, zda své podnikání neukončit, protože se nacházejí v patové situaci. A co říká na nedávný verdikt Ústavního soudu o neoprávněnosti uzavření některých obchodů a názory, že by se měli podnikatelé soudit o ušlý zisk? "Obávám se, že to může poštvat společnost proti sobě. Neumím si představit, jak se někdo tváří tvář pandemii, umírajícím lidem a vyčerpaným zdravotníkům bude soudit o takovou věc. Na druhou stranu, jak mají ti lidé, drobní podnikatelé, za kterými nestojí korporáty, přežít?" přemítá Šustková. 

Již loni na jaře asociace předjímala podzimní epidemiologickou situaci a uvažovala o možné alternativě pro podzimní vydání, a tak nakonec vznikla platforma iAntique, jejímž účelem bylo především pomoci jednotlivým starožitníkům s prodeji a prezentací, zejména pak těm, kteří nepořádají aukce a nemají vlastní e-shopy. "iAntique měl být akcí Asociace starožitníků v období veletrhu, mělo to být něco speciálního, kde by se zákazníci mohli podívat videem přímo do svých oblíbených obchodů a za jejich majiteli a hlavně na jejich starožitnosti, které si připravili speciálně pro veletrh," komentuje tento online katalog obchodů Simona Šustková. 

Bez náhrady byl zrušen i letošní jarní veletrh, podzimní se uskuteční ve své tradiční formě na Novoměstké radnici v Praze. Zastřešujícím tématem, které však ne všichni vystavovatelé reflektují, bude tentokrát české sklo. 

"Mezi historické vrcholy českého sklářství patří bezesporu baroko, tehdy české ryté a broušené sklo napodobovali řemeslníci po celém světě, dokonce i v Benátkách. Další proslulost přinesly našemu sklářství artefakty ve stylu empíru a biedermeieru, tedy období, v němž se české sklárny orientovaly na výrobu neprůhledného barevného skla nového složení a odstínů. Potřetí pak české sklo zazářilo v období secese, kdy například česká sklárna J. Loetze v Klášterském Mlýně začala mezi prvními na světě přejímat nový design i receptury na sklovinu a v roce 1900 na světové výstavě v Paříži bylo její sklo oceněno společně se slavnou sklárnou Tifanny a Daumovým sklem," shrnuje tradici českého skla tisková zpráva veletrhu.

 

 


Související články

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<