45. veletrh Antique

Novoměstská radnice 23.–26. 9. 2021

Po víc jak roční pauze se koncem září v pražské Novoměstské radnici uskuteční veletrh starožitností Antique. Hlavním tématem letošního ročníku je české historické sklo od baroka přes biedermeier po secesi.

Antique se tradičně koná v jarním a podzimním termínu, poslední tři veletrhy však pořádající Asociace starožitníků musela kvůli koronaviru zrušit. Předchozí 44. edice se konala v listopadu 2019.

Stejně jako aukční síně, museli i starožitníci loni prakticky přes noc začít fungovat on-line. U těch, kteří pravidelně pořádají sálové, nebo dokonce internetové aukce, to takový problém nebyl. Podle mistoprezidentky asociace Simony Šustkové v některých odvětvích běží dokonce aukce lépe než před pandemií. Jde však jen o mizivou část spektra prodejů, a to především o mince, o něž začal zájem již v minulých letech výrazně stoupat.

V daleko horší situaci byly loni kamenné obchody, které aukce nepořádají. Většina obchodníků fungovala přes vlastní webové stránky a výdejní okénka, někteří i pomocí plnohodnotných e-shopů s možností rezervace zboží a platbou on-line. Ať tak či tak, prezentace obchodníků a jejich přírůstků na internetu v uplynulém roce dramaticky vzrostla, obchod to však nezachránilo a je takto realizován opravdu jen zlomek z objemu prodejů, které starožitníci měli před nástupem pandemie a z ní plynoucích restrikcí maloobchodu. Problémem bylo i to, že často nebylo kde nakupovoat nové zboží, možnost cestovat je ostatně dodnes omezená.

Jak začátkem roku řekla v Ročence ART+ Simona Šustková, téměř každý z jejích kolegů zvažoval nebo zvažuje, zda své podnikání neukončit, protože se nacházejí v patové situaci. A co říká na nedávný verdikt Ústavního soudu o neoprávněnosti uzavření některých obchodů a názory, že by se měli podnikatelé soudit o ušlý zisk? "Obávám se, že to může poštvat společnost proti sobě. Neumím si představit, jak se někdo tváří tvář pandemii, umírajícím lidem a vyčerpaným zdravotníkům bude soudit o takovou věc. Na druhou stranu, jak mají ti lidé, drobní podnikatelé, za kterými nestojí korporáty, přežít?" přemítá Šustková. 

Již loni na jaře asociace předjímala podzimní epidemiologickou situaci a uvažovala o možné alternativě pro podzimní vydání, a tak nakonec vznikla platforma iAntique, jejímž účelem bylo především pomoci jednotlivým starožitníkům s prodeji a prezentací, zejména pak těm, kteří nepořádají aukce a nemají vlastní e-shopy. "iAntique měl být akcí Asociace starožitníků v období veletrhu, mělo to být něco speciálního, kde by se zákazníci mohli podívat videem přímo do svých oblíbených obchodů a za jejich majiteli a hlavně na jejich starožitnosti, které si připravili speciálně pro veletrh," komentuje tento online katalog obchodů Simona Šustková. 

Bez náhrady byl zrušen i letošní jarní veletrh, podzimní se uskuteční ve své tradiční formě na Novoměstké radnici v Praze. Zastřešujícím tématem, které však ne všichni vystavovatelé reflektují, bude tentokrát české sklo. 

"Mezi historické vrcholy českého sklářství patří bezesporu baroko, tehdy české ryté a broušené sklo napodobovali řemeslníci po celém světě, dokonce i v Benátkách. Další proslulost přinesly našemu sklářství artefakty ve stylu empíru a biedermeieru, tedy období, v němž se české sklárny orientovaly na výrobu neprůhledného barevného skla nového složení a odstínů. Potřetí pak české sklo zazářilo v období secese, kdy například česká sklárna J. Loetze v Klášterském Mlýně začala mezi prvními na světě přejímat nový design i receptury na sklovinu a v roce 1900 na světové výstavě v Paříži bylo její sklo oceněno společně se slavnou sklárnou Tifanny a Daumovým sklem," shrnuje tradici českého skla tisková zpráva veletrhu.

 

 


Související články

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Nová Ročenka Art+: Po rekordních letech se trh vrátil do normálu

Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+

Český aukční trh s uměním se s obratem sálových aukcí ve výši 1,4 miliardy korun vrátil na úroveň, kolem níž osciluje posledních šest let. Patnáctiprocentní propad ve srovnání s rokem 2023 zapříčinil menší počet prodaných položek a nižší hodnota nejd...

16. dubna 2024
Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

Impresionismus: Od nezájmu a pohrdání k nejdražším obrazům světa

150 let od první výstavy impresionistů

Na den přesně před sto padesáti lety se v Paříži otevřela první výstava impresionistů. Trvala měsíc, skončila komerčním i reputačním nezdarem a pořádající Spolek se ještě týž rok rozpadl. Publiku trvalo dalších deset dvacet let, než se naučilo rozezn...

15. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<