Text Chmelařová Marcela | Foto Christie's | Datum 09.05.2014
Dvoumetrové oceněné plátno českého malíře Beneše Knüpfera Souboj Tritónů se v londýnské aukci evropské malby 19. století nečekaně prodalo v novém autorském světovém rekordu. Ten v přepočtu nyní činí přibližně 1,6 milionu korun.
Jde o tentýž historicky oceněný obraz s výjimečným rozměrem a proveniencí (více zde), který se již před dvěma desetiletími na světových aukcích dražil. Cena dosažená v roce 1997 činila 31 tisíc dolarů (v přepočtu tehdy asi 1,1 milionu korun) a byla do minulého týdne Knüpferovým světovým aukčním rekordem.
Díky kurzovým rozdílům šlo do květnové aukce Christie’s plátno v přepočtu na koruny s nižší odhadní cenou než před lety. Odhadní cena byla tehdy i nyní stanovena nominálně v téže výši, zatímco ale v roce 1997 se dražilo v New Yorku v dolarech (25–35 tisíc dolarů), nyní se o malbu bojovalo v Londýně v britských librách (25–35 tisíc liber).
Zájem dražitelů ale zřejmě převýšil i očekávání expertů aukčního domu. Za tuto žádanou variantu Knüpferova oblíbeného námětu Souboj Tritónů minulý týden nový majitel zaplatil 46,25 tisíc liber. To znamená nový autorský světový rekord a v přepočtu asi 1,54 milionu korun, ovšem bez dalších poplatků. Obraz svou kvalitou vzbudil zájem i v České republice, zda-li se ale tuzemští zájemci nakonec dražebního boje účastnili, není zatím jasné. Výše dosažené finální ceny každopádně naznačuje, že šlo o akvizici do konečné sbírky, nikoliv investiční spekulativní nákup.
25. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 202425. dubna 2024
16. března 2015
22. prosince 2014
29. dubna 2014