Rekordní Knüpfer opět v aukci

Beneš Knüpfer: Souboj Tritónů v Londýně

Jako jedna z položek londýnské květnové aukce evropského umění 19. století figuruje více než dvoumetrové plátno českého malíře Beneše Knüpfera. Podle katalogu jde o malbu známého námětu Souboj Tritónů, vystavenou roku 1892 na Jubilejní světové výstavě. Obraz se již před dvěma desetiletími na světových aukcích dražil, tehdy dosažená cena 31 tisíc dolarů je dodnes autorovým celosvětovým aukčním rekordem.

Beneš Knüpfer: Souboj Tritónů Beneš Knüpfer: Souboj Tritónů / olej na plátně / 109,2 x 223,8 cm / odhad: 25-35 000 GBP
Christie's 2. 5. 2014

 

Knüpfer byl jedním z posledních představitelů pozdního romantismu a naturalistického senzualismu v českém umění přelomu 19. a 20. století. Složité životní osudy známého malíře moře a bájných bytostí byly poznamenány řadou zvratů, náhod a osudových setkání. Více než třicet let prožil v Itálii, dějištěm jeho mořských scén se staly přímořské krajiny u Anzia na břehu Tyrhénského moře a Ancony na březích Jadranu.

V českém aukčním prostředí patří Knüpfer mezi poměrně často dražené autory, jeho tuzemský rekord překonalo naposled letos v lednu plátno Cestou z modlitby, když se prodalo za 690 tisíc korun. Dílo nabízené 2. května v aukčním katalogu Sotheby's je ovšem svým formátem i proveniencí zcela výjimečné. Knüpferovo plátno s námětem Souboje Tritónů (110 na 224 cm) je podle údajů katalogu původem z newyorské kolekce Jana Kleina, odkud bylo poprvé prodáno na aukci Sotheby’s roku 1997. Tehdy šlo do aukce s odhadní cenou 25-35 tisíc dolarů a prodalo se i s poplatky za 31 tisíc dolarů, což bylo tehdy přibližně 1,1 milionu korun. Tato částka je dodnes Knüpferovým celosvětovým aukčním rekordem.

Beneš Knüpfer: Souboj Tritónů Beneš Knüpfer:
Souboj Tritónů (detail)
 

Nyní jde stejný obraz do aukce s odhadní cenou 25-35 tisíc liber, což je ovšem při dnešním kurzu o něco méně než před sedmnácti lety. Zda tedy svou tehdejší cenu překoná, není vůbec jisté.

Zajímavé je, že právě za obraz s tímtéž námětem Souboje Tritónů byl Knüpfer roku 1892 oceněn zlatou medailí arcivévody Karla Ludvíka na jubilejní Světové výstavě v Chicagu. Tehdy prý toto dílo do svých sbírek zakoupil císař František Josef I. za 5500 zlatých pro Obrazárnu vídeňských muzeí. V Sotheby's nabízený obraz bude nejspíše další autorskou variantou. Přímořské výjevy se sirénami a najádami v nejrůznějších kompozičních schématech byly totiž autorovým patrně vůbec nejoblíbenějším námětem. Jen na českém trhu se nejrůznějších drobných studií tohoto tématu objevily snad na dvě desítky.

Mezi nimi ovšem vyčnívá plátno Souboj o najádu, nabídnuté před dvěma lety u Meissner-Neumann, patrně další autorská varianta téhož díla. Má totiž s londýnským obrazem pozoruhodně totožné rozměry i pojetí tématu. I z menší reprodukce jsou však patrné rozdíly v barevnosti a signatuře. Zatímco londýnská varianta je signována "Benes Knüpfer/ROMA", varianta z Meissner-Neumann jen "B.K." Za vyvolávací cenu 300 tisíc korun se tehdy v Praze neprodala.

Beneš Knüpfer: Souboj o najádu / olej na plátně / 113,5 x 224 cm / olej na plátně / Meissner - Neumann 27. 5. 2012 / neprodáno

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články

Knüpfer Beneš

Zatím nejlepší

Zatím nejlepší

16. března 2015

Znovu přes sto

Znovu přes sto

22. prosince 2014

Souboj Tritónů navýšil svůj vlastní rekord

Souboj Tritónů navýšil svůj vlastní rekord

9. května 2014


<