Souboj Tritónů navýšil svůj vlastní rekord

Nejdražší Beneš Knüpfer v Londýně

Dvoumetrové oceněné plátno českého malíře Beneše Knüpfera Souboj Tritónů se v londýnské aukci evropské malby 19. století nečekaně prodalo v novém autorském světovém rekordu. Ten v přepočtu nyní činí přibližně 1,6 milionu korun.

Beneš Knüpfer: Souboj Tritónů / olej na plátně / 109,2 x 223,8 cm /

Jde o tentýž historicky oceněný obraz s výjimečným rozměrem a proveniencí (více zde), který se již před dvěma desetiletími na světových aukcích dražil. Cena dosažená v roce 1997 činila 31 tisíc dolarů (v přepočtu tehdy asi 1,1 milionu korun) a byla do minulého týdne Knüpferovým světovým aukčním rekordem.

Díky kurzovým rozdílům šlo do květnové aukce Christie’s plátno v přepočtu na koruny s nižší odhadní cenou než před lety. Odhadní cena byla tehdy i nyní stanovena nominálně v téže výši, zatímco ale v roce 1997 se dražilo v New Yorku v dolarech (25–35 tisíc dolarů), nyní se o malbu bojovalo v Londýně v britských librách (25–35 tisíc liber).

Beneš Knüpfer: Souboj Tritónů / olej na plátně / 109,2 x 223,8 cm / 46 250 GBP / Sotheby's 2. 5. 2014
Beneš Knüpfer: Souboj Tritónů / olej na plátně / 109,2 x 223,8 cm / 46 250 GBP / Christie's 2. 5. 2014

Zájem dražitelů ale zřejmě převýšil i očekávání expertů aukčního domu. Za tuto žádanou variantu Knüpferova oblíbeného námětu Souboj Tritónů minulý týden nový majitel zaplatil 46,25 tisíc liber. To znamená nový autorský světový rekord a v přepočtu asi 1,54 milionu korun, ovšem bez dalších poplatků. Obraz svou kvalitou vzbudil zájem i v České republice, zda-li se ale tuzemští zájemci nakonec dražebního boje účastnili, není zatím jasné. Výše dosažené finální ceny každopádně naznačuje, že šlo o akvizici do konečné sbírky, nikoliv investiční spekulativní nákup.

O loňské staré mistry se postaraly Londýn a Paříž

Nejdražší zahraniční prodeje v kategorii starého umění za rok 2025

Uplynulá sezóna přinesla řadu zajímavých prodejů staromistrovských děl, které zůstavily nové autorské, žánrové nebo technické rekordy. Vítězství v žebříčku si zajistil italský vedutista Canaletto s nevídanými téměř 32 miliony liber, do nejdražší pěti...

14. ledna 2026
Dominantní Klimt a premiérová Frida Kahlo

TOP 10 světových aukcí za rok 2025

Světovému aukčnímu trhu se loni v nejvyšších cenových patrech opravdu dařilo. Padla hranice 200 milionů dolarů za jeden obraz a dalších pět děl se prodalo za více než 50 milionů. Pomyslné stupně vítězů opanoval Gustav Klimt v součtu za 391 milionů, p...

12. ledna 2026
Bohemika za víc než půl miliardy

Přehled nejdražších českých autorů na světových aukcích v roce 2025

Za díla deseti nejdražších českých autorů dražitelé na zahraničních aukcích loni utratili přes 600 milionů korun. I když identita kupců není známá, lze předpokládat, že ve většině případů šlo o české sběratele.

8. ledna 2026

Knüpfer Beneš

Zatím nejlepší

Zatím nejlepší

16. března 2015

Znovu přes sto

Znovu přes sto

22. prosince 2014

Rekordní Knüpfer opět v aukci

Rekordní Knüpfer opět v aukci

29. dubna 2014