Od Číny po Evropu

Zezula 3. 11. 2012

Nejdražším dílem podzimních aukcích se stala pozlacená čínská socha z poloviny 15. století, která se na listopadové aukci společnosti Zezula prodala za 19,1 milionu korun (všechny ceny včetně provize), což je nový cenový rekord v kategorii asiatik. I bez této položky by však aukce byla pro aukční dům Zezula historicky nejúspěšnější. Prodalo se na 64 procent z 628 nabízených uměleckých děl a starožitností, dohromady za dalších 9,1 milionu korun. Za více než sto tisíc korun se prodalo 10 položek, milionovou hranici překonal ještě měděný talíř imitující staré perské islámské vzory.

Bódhisattva Kuan-jin / dynastie Ming, 1447  zlacený bronz

Bódhisattva Kuan-jin / dynastie Ming, 1447
zlacený bronz / v. 35,5 cm, 7,2 kg / cena: 19 110 000 Kč

 

Cena v řádu milionů se v případě zmiňované sochy očekávala, dosažený výsledek však veškeré předaukční odhady překonal. „Signály samozřejmě přicházely již krátce po zveřejnění naší inzerce v Číně a Hongkongu. Jak se blížil termín aukce, vzrůstal zájem až do samého začátku dražby. Ještě v sobotu si před započetím aukce samotné prohlíželi předmět zájemci, kteří přiletěli z New Yorku a Pekingu,“ vypráví v rozhovoru na ART+ majitel aukční síně Tomáš Zezula (celý rozhovor zde). Sochu nakonec dražilo šest zájemců přímo v sále a dalších 14 na telefonu.

Výjimečnost sochy spočívá jak v jejím velice dobrém stavu, tak i v tom, že je přesně datována. „Soška je opatřena na zadní straně datací ,Rok ting-mao za císaře Čeng-tchungaʻ, což odpovídá roku 1447. Přestože v čínské umělecké tradici byly často obdobné nápisy během staletí různým způsobem napodobovány, zdá se, že v tomto případě by mohlo jít skutečně o originální inskripci, která nepochybně výrazně zvyšuje hodnotu uměleckého dílka, neboť nápis odkazující k éře císaře Čeng-tchunga (vládl 1436–50 a 1457–65) je na obdobných pracích výjimečný,“ vysvětlil v článku na ART+ (zde) bývalý ředitel orientální sbírky Národní galerie Filip Suchomel.

šálek s portrétem císaře Františka I. / 1814 porcelán, malovaný, zlacený

šálek s portrétem císaře Františka I. / 1814
porcelán, malovaný, zlacený / výška 9 cm, průměr 17 cm / cena: 230 100 Kč

 

Socha pochází ze sbírky Josefa Moráka (1889–1969), z jehož souboru pořizovala akvizice i Národní galerie, což podle Suchomela zvyšuje důvěryhodnost sochy. Bronzové zlacené buddhistické plastiky z první poloviny 15. století, kdy na čínském dvoře vrcholil zájem o tibetský buddhismus, jsou podle něj vyhledávaným uměleckým artiklem. Na čínském trhu dosahují obdobné práce ještě výrazně vyšších cen, z hlediska Evropy však šlo o skvělý výsledek. Ikonograficky Suchomel sošku určil jako podobiznu bohyně milosrdenství, Bódhisattvy Kuan-jin.

Druhým velkým překvapením aukce byla držba malovaného tepaného talíře ve stylu Mina-kari. Talíř byl nabízen jako perská práce z 19. století imitující starší vzory, přičemž jeho dražba začínala na částce necelých 6 tisíc korun. Cena však nakonec vylétla až na 1,06 milionu korun. Jak vysvětluje Tomáš Zezula, ukázalo se totiž, že se jedná o mnohem starší práci, imitaci perských vzorů vytvořenou v renesančních Benátkách.

Za vysoké ceny, avšak již bez takto dramatických nárůstů, byla dražena ještě další asiatika: Bohatě zdobená porcelánová váza z konce 17. století se prodala za vyvolávací cenu 588 tisíc, tušová malba Elektrické vedení v krajině od malíře Baoshi Fu z roku 1952 za 496 tisíc, dřevěný paraván ze 17. století za 437 tisíc korun. Z evropských starožitností se nejdráže prodala křišťálová mísa vyrobená v druhé polovině 19. století ve Vídni (271 tisíc), upomínkový šálek s portrétem císaře Františka I. z roku 1814 (230 tisíc) a pár 30 cm vysokých bronzových figur Hefaista a Afrodity z Francie 18. století (201 tisíc korun).

Talíř Mina-kari tepaná měď, email a zlacení

Talíř Mina-kari
tepaná měď, email a zlacení / průměr 27 cm / cena: 1 062 000 Kč

 

Z obrazů se nejdráže prodala pozdější kopie manýristického obrazu V lázních (116 tisíc) a idylická krajina Sběračky lesních plodů od Hanse Zatzka (106 tisíc korun). Mezi pracemi na papíře byly nabízeny i knihy a fotografie. Z těch se nejdráže prodal jeden ze snímků Miroslava Tichého (necelých 18 tisíc korun). V kategorii nábytku byl největší zájem o hodiny. Noční hodiny z doby vlády Ludvíka XV. se prodaly za 112 tisíc korun. Více k této aukci také zde.


Související články

Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord

Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord

Výsledky českých aukcí v roce 2024

Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...

24. července 2024
Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

Řada autorských rekordů ozdobila červnovou aukci 1. Art Consulting. Dařilo se zástupcům současného umění. Letošní skvělou jízdu českými aukcemi potvrdila Antonie Brandeisová. Celkem sběratelé na aukci za 119 prodaných obrazů a soch utratili přes 47 m...

18. června 2024
Zobrazit všechny

Další články


<