Nový rekord pro Bělu Kolářovou

1. Art Consulting 7. 6. 2017

Asambláž Běly Kolářové Životopis jedné patentky se na středeční aukci společnosti 1. Art Consulting prodala za rekordních 504 tisíc korun. Vysoká cena odráží význam tohoto díla i rostoucí věhlas Kolářové na mezinárodní scéně. 

Běla Kolářová: Životopis jedné patentky VIII. (Na hliněných nohách), 1982

Běla Kolářová: Životopis jedné patentky VIII. (Na hliněných nohách), 1982,
asambláž, patenteky na kartonu, 56 x 83 cm,
cena: 504 000 Kč, 1. Art Consulting 7. 6. 2017

Životopis jedné patentky z roku 1982, který startoval na 300 tisících korun, lze považovat za nejvýznamnější Kolářové dílo dosud nabídnuté v aukci. Aukční katalog to sice neuvádí, ale jde o jednu z desek stejnojmenného osmidílného cyklu, který je umělkyniným stěžejním dílem z první poloviny 80. let, kdy sama pobývala v Praze, zatímco Jiří Kolář byl již v exilu v Paříži. "Kolář se pak odmítl vrátit zpátky do Československa. ʻJá tam do toho kriminálu zpátky nepojedu,ʻ říkal. Tak jsem musela jet já, aby nám nezabavili dům, protože Koláře mezitím v nepřítomnosti odsoudili. Zkoušela jsem vyřídit naše povolení k pobytu v cizině. Tři roky jsem tu pak byla sama, nechtěli mě za Kolářem pustit," vzpomínala umělkyně na toto období v rozhovoru, který vyšel v art+antiques v dubnu 2007.

Jednotlivé asambláže zmiňovaného cyklu – všechny je reprodukuje katalog olomoucké výstavy – jsou číslovány a opatřeny doplňujícím názvem. Nabízené dílo se správně jmenuje Životopis jedné patentky VIII. (Na hliněných nohách). Marie Klimešová o tomto souboru píše: "Dominantním dílem tohoto období je ale především osm velkých desek autobiografického cyklu Životopis jedné patentky. Kolářová s nadsázkou uvádí, že v době odloučení hledala takové téma a formu, ʻaby se zabavila něčím pracnýmʻ. V cyklu reviduje svůj život a spojuje privátní, kulturní a historické impulsy, které ji formovaly. (…) Každá z desek je pevně ukotvena v autorčině životní zkušenosti a ve struktuře cyklu se střídají pozitivní i negativní témata. Prvními deskami se vrací do dětství (Koncert v parku; Katechismus; Bájný Olymp), vyrovnává se s válkou a osvobozením (Černá epidemie; Modrá – bílá – červená), připomíná intelektuální a osobní vazby a vztah ke Kolářovi (Dobré setkání), a dvěma deskami reaguje na období totality a normalizace (Povinná oslava, Na hliněných nohách)."

 

Běla Kolářová: Variace na dva trojúhelníky, 1968


Běla Kolářová: Variace na dva trojúhelníky, 1968,
asambláž, patentky na kartonu, 60 x 60 cm,
cena: 180 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2012

Desku číslo IV. v roce 2006 zakoupilo Muzeum umění Olomouc, deska číslo VI. je ve sbírce Pražské plynárenské a desky I., II. a VIII. uváděl katalog olomoucké retrospektivy jako zápůjčky ze soukromých sbírek. Aukční katalog k provenienci díla dodával, že pochází "ze sbírky významného českého umělce a blízkého přítele manželů Kolářových".

Dosavadní český aukční rekord Kolářové patřil asambláži z patentek Variace na dva trojúhelníky z roku 1968, která se před pěti lety na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodala za 180 tisíc korun. Nejdražší fotografie, respektive fotogram, se loni u Prague Auctions prodal za 102 tisíc korun. Mezinárodní cenový rekord drží asambláž z kancelářských svorek Katedrála I z roku 1969, která se loni na aukci Sothebyʼs v Londýně prodala v přepočtu za 560 tisíc korun. S výrazným nárůstem, za konečných 370 tisíc korun se prodala ještě asambláž z jehel a jahelníčku The seven sense z roku 1967. Kolářové fotografie a fotogramy byly na téže aukci draženy za částky od 120 do 140 tisíc korun.

O reflexi díla Běly Kolářové ve světě více zde
 

Z dalších děl nabízených na středeční aukci 1. Art Consulting lze zmínit rekordní ceny za rozměrné plátno Miloslava Troupa Žlutý anděl (660 tisíc), Půdorysnou partituru Milana Grygara (540 tisíc) či bezejmenou mřížku od Tomase Rajlicha (372 tisíc korun, více o tomto díle zde). 

 

 


Související články

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

Jarní sezónu na tuzemském trhu s uměním odstartovalo hned několik úspěšných prodejů. Vedle rekordní bibliofilie Jindřicha Štyrského se nejlépe dařilo poválečnému umění. Na on-line platformách či přímo v živých aukcích si kupující pečlivě vybírali, ta...

5. dubna 2024
Třetí milionová Kmentová a Šímův papír přes milion

Třetí milionová Kmentová a Šímův papír přes milion

Artslimit 24. 3. 2024

Bezmála 20,5 milionu korun nechali sběratelé v online aukci Artslimit 7 uplynulou neděli. Vydraženo na ní bylo 196 z celkového počtu 210 položek, tedy více než 93 procent. Za milionové částky z aukce odešla dvě díla.

28. března 2024
Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Ojedinělé album stanovilo nový rekord pro Hokusaie

Christie’s New York 19. 3. 2024

Jedna z celosvětově nejznámějších výtvarných scenérií vůbec, Velká vlna od japonského mistra Hokusaie, bývá v nabídce aukčních síní relativně často. Loňský prodej barevného dřevořezu z let 1830-34 ohromil částkou téměř 2,8 milionu dolarů, minulý týde...

27. března 2024
Zobrazit všechny

Další články

Rajlich Tomáš

Návraty Tomase Rajlicha

Návraty Tomase Rajlicha

6. června 2017


<