Návraty Tomase Rajlicha

1. Art Consulting 7. 6. 2017

Před měsícem uplynulo 50 let od založení Klubu konkretistů, jehož zakládajícími členy byli Radoslav Kratina, Jiří Hilmar a Tomas Rajlich. Zatímco díla prvních dvou jmenovaných již patří mezi stálice českých aukcí poválečného umění, Rajlich je častěji nabízen v zahraničí.  

Tomas Rajlich: Bez názvu, 1974


Tomas Rajlich: Bez názvu, 1974,
akryl na plátně, 85 x 85 cm,
vyvolávací cena: 250 000 Kč (+ 20% provize), 1. Art Consulting 7. 6. 2017

Poměrně početnou kolekci Rajlichových děl nedávno v Nizozemí privátně koupilo Museum Kampa, které aktuálně (do konce července) hostí reprezentativní výstavu umělcových obrazů a prací na papíře od konce 60. let do současnosti.

Na nadcházející aukci 1. Art Consulting bude nabízena jedna z Rajlichových šedých mřížek z první poloviny 70. let. Půjde o teprve druhý jeho obrazy nabízený v aukci, nepočítáme-li ještě školní Zimní krajinu, která před třemi lety prošla aukcí Prague Auctions. Českou aukční premiérou byl pro Rajlicha diptych z roku 1972 vydražený loni 1. Art Consulting za 168 tisíc korun.

"Do Prahy jsme se vrátili až v roce 2010, ale první větší výstavu jsem tady měl už v roce 1998, u Jiřího Valocha v Domě umění města Brna. Mám ale pocit, že od té doby se skoro nic nezměnilo. To, co dělám, tady nikoho moc nezajímá. Na druhou stranu, já tomu asi taky moc nepomáhám, protože odmítám prodávat. A těch několik věcí, co se objeví, je dovezeno z ciziny," komentoval reflexi svého díla v Česku Tomas Rajlich v nedávném rozhovoru pro art+antiques.
 

Tomas Rajlich: Diptych, 1972


Tomas Rajlich: Diptych, 1972,
akryl na sololitu, 40 x 40 cm,
cena: 168 000 Kč, 1. Art Consulting 20. 3. 2016

Tomas Rajlich – české Tomáš nepoužívá, neboť pro umělecký svět byl od počátku své kariéry vždy jen Tomas – se narodil v březnu 1940 v Jankově v jižních Čechách. V létě 1969 spolu s manželkou Jitkou emigrovali do Holandska a usadili se v Haagu.

V Holandsku si zprvu vydělával jako pomocný dělník v rotterdamských loděnicích, záhy začal působit jako asistent, později docent na Vrije Academie v Haagu. V 70. letech jej zastupoval prestižní pařížský galerista Yvon Lambert. Rajlichovy obrazy jsou zastoupeny v řadě světových muzeí, včetně pařížského Centre Pompidou a Musea of Modern Art v New Yorku. 

 

 


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Rajlich Tomáš

Nový rekord pro Bělu Kolářovou

Nový rekord pro Bělu Kolářovou

9. června 2017


<