Nový rekord pro Bělu Kolářovou

1. Art Consulting 7. 6. 2017

Asambláž Běly Kolářové Životopis jedné patentky se na středeční aukci společnosti 1. Art Consulting prodala za rekordních 504 tisíc korun. Vysoká cena odráží význam tohoto díla i rostoucí věhlas Kolářové na mezinárodní scéně. 

Běla Kolářová: Životopis jedné patentky VIII. (Na hliněných nohách), 1982

Běla Kolářová: Životopis jedné patentky VIII. (Na hliněných nohách), 1982,
asambláž, patenteky na kartonu, 56 x 83 cm,
cena: 504 000 Kč, 1. Art Consulting 7. 6. 2017

Životopis jedné patentky z roku 1982, který startoval na 300 tisících korun, lze považovat za nejvýznamnější Kolářové dílo dosud nabídnuté v aukci. Aukční katalog to sice neuvádí, ale jde o jednu z desek stejnojmenného osmidílného cyklu, který je umělkyniným stěžejním dílem z první poloviny 80. let, kdy sama pobývala v Praze, zatímco Jiří Kolář byl již v exilu v Paříži. "Kolář se pak odmítl vrátit zpátky do Československa. ʻJá tam do toho kriminálu zpátky nepojedu,ʻ říkal. Tak jsem musela jet já, aby nám nezabavili dům, protože Koláře mezitím v nepřítomnosti odsoudili. Zkoušela jsem vyřídit naše povolení k pobytu v cizině. Tři roky jsem tu pak byla sama, nechtěli mě za Kolářem pustit," vzpomínala umělkyně na toto období v rozhovoru, který vyšel v art+antiques v dubnu 2007.

Jednotlivé asambláže zmiňovaného cyklu – všechny je reprodukuje katalog olomoucké výstavy – jsou číslovány a opatřeny doplňujícím názvem. Nabízené dílo se správně jmenuje Životopis jedné patentky VIII. (Na hliněných nohách). Marie Klimešová o tomto souboru píše: "Dominantním dílem tohoto období je ale především osm velkých desek autobiografického cyklu Životopis jedné patentky. Kolářová s nadsázkou uvádí, že v době odloučení hledala takové téma a formu, ʻaby se zabavila něčím pracnýmʻ. V cyklu reviduje svůj život a spojuje privátní, kulturní a historické impulsy, které ji formovaly. (…) Každá z desek je pevně ukotvena v autorčině životní zkušenosti a ve struktuře cyklu se střídají pozitivní i negativní témata. Prvními deskami se vrací do dětství (Koncert v parku; Katechismus; Bájný Olymp), vyrovnává se s válkou a osvobozením (Černá epidemie; Modrá – bílá – červená), připomíná intelektuální a osobní vazby a vztah ke Kolářovi (Dobré setkání), a dvěma deskami reaguje na období totality a normalizace (Povinná oslava, Na hliněných nohách)."

 

Běla Kolářová: Variace na dva trojúhelníky, 1968


Běla Kolářová: Variace na dva trojúhelníky, 1968,
asambláž, patentky na kartonu, 60 x 60 cm,
cena: 180 000 Kč, Adolf Loos Apartment and Gallery 18. 4. 2012

Desku číslo IV. v roce 2006 zakoupilo Muzeum umění Olomouc, deska číslo VI. je ve sbírce Pražské plynárenské a desky I., II. a VIII. uváděl katalog olomoucké retrospektivy jako zápůjčky ze soukromých sbírek. Aukční katalog k provenienci díla dodával, že pochází "ze sbírky významného českého umělce a blízkého přítele manželů Kolářových".

Dosavadní český aukční rekord Kolářové patřil asambláži z patentek Variace na dva trojúhelníky z roku 1968, která se před pěti lety na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodala za 180 tisíc korun. Nejdražší fotografie, respektive fotogram, se loni u Prague Auctions prodal za 102 tisíc korun. Mezinárodní cenový rekord drží asambláž z kancelářských svorek Katedrála I z roku 1969, která se loni na aukci Sothebyʼs v Londýně prodala v přepočtu za 560 tisíc korun. S výrazným nárůstem, za konečných 370 tisíc korun se prodala ještě asambláž z jehel a jahelníčku The seven sense z roku 1967. Kolářové fotografie a fotogramy byly na téže aukci draženy za částky od 120 do 140 tisíc korun.

O reflexi díla Běly Kolářové ve světě více zde
 

Z dalších děl nabízených na středeční aukci 1. Art Consulting lze zmínit rekordní ceny za rozměrné plátno Miloslava Troupa Žlutý anděl (660 tisíc), Půdorysnou partituru Milana Grygara (540 tisíc) či bezejmenou mřížku od Tomase Rajlicha (372 tisíc korun, více o tomto díle zde). 

 

 


Související články

Rekordní pětimilionová jízda Márie Bartuszové

Rekordní pětimilionová jízda Márie Bartuszové

Galerie Kodl, 28. 5. 2023

Galerii Kodl se opět podařilo téměř vyprodat svou aukční nabídku. Na květnové aukci sběratelé utratili přes 278 milionů korun. Nejdražší Toyen ovšem poněkud zastínil aukční příběh Márie Bartuszové a Karla Černého.

29. května 2023
Leopoldův pětidukát za 7 milionů korun

Leopoldův pětidukát za 7 milionů korun

Jarní dění na českých numismatických aukcích

Výsledky jarních českých aukcí ukázaly, že nejžádanějšími mincemi jsou v prvé řadě vzácné zlaté a stříbrné ražby české a evropské provenience, které dosahují rekordních cen. Velký zájem je též o velmi vzácné československé drobné mince a zkušební raž...

26. května 2023
Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Sotheby´s New York 16. – 19. 5. 2023

Na newyorském trhu s uměním jsou květnové termíny již tradičně rezervovány pro velké přehlídky moderní a současné výtvarné tvorby. U aukční síně Sotheby´s špičkový výběr zaměřili především na prestižní provenienci děl a jejich důležité postavení v dě...

24. května 2023
Zobrazit všechny

Další články

Rajlich Tomáš

Návraty Tomase Rajlicha

Návraty Tomase Rajlicha

6. června 2017


<