Nábytek od Jurkoviče

Sýpka 18. 10. 2015

Sýpka – Plenérová studie k obrazu Podzimní nálada od Antonína Hudečka, kterou jsme představovali v minulém čísle v rubrice na trhu, se na aukci galerie Sýpka v neděli 18. října prodala s nárůstem o více než sto tisíc za konečných 552 tisíc korun. Vůbec nejdražší položkou aukce však tentokrát nebyl obraz, ale nábytkový soubor od Dušana Jurkoviče, který vystoupal na skvělých 840 tisíc korun.

Dušan Jurkovič: Vybavení pracovny
mořený bahenní dub, skleněné vitráže, mosazné kování, vrchní mramorová deska, 7 kusů /
největší 183 x 172 x 57 cm
cena: 840 000 Kč

 

Aukce umění a starožitností, která se konala na pražském Žofíně, dohromady vynesla 6,9 milionu korun a nového majitele našlo necelých 60 procent z více než tří set položek. Za více než sto tisíc korun jich bylo vydraženo sedm. Krom dvou již zmiňovaných to byla tři díla současného umění, přímořská krajina od Tavíka Františka Šimona a grafika od Josefa Čapka.

Prodej vybavení pracovny, které navrhl Dušan Jurkovič pro ředitele brněnského ženského spolku Vesna, je mimořádným úspěchem. A to nejen kvůli dosažené ceně, ale i proto, že se sedmidílný soubor tvořený příborníkem, malým bufé, třemi různými stolky a dvěma stoličkami prodal jako celek. Architektonicky zajímavé nábytkové soubory, které se na českých aukcích objevily v minulosti, byly většinou vydraženy po jednotlivých kusech. I v tomto případě se s takovou možností počítalo, na minimální podání 468 tisíc za celek však zareagovalo hned pět zájemců. Podle ředitelky aukční síní Ireny Velkové šlo o soukromé sběratele, vítěz aukce nicméně prý zvažuje možnost dlouhodobé zápůjčky do některé z muzejních institucí v České republice či na Slovensku. Soubor v minulosti nabízel obchod se starožitnostmi Vinohradská galerie a jeho část se také loni objevila na výstavě Věci a slova na VŠUP.

Autorským rekordem je cena 168 tisíc korun za obraz-objekt od Františka Kyncla, nutno však dodat, že  aukcemi dosud prošel jen tucet Kynclových děl, především prací na papíře. Své aukční maximum vyrovnal také Petr Kvíčala, když trojice pláten z cyklu Tapety z konce 80. let, nabízených jako jediná položka, vystoupala z 216 na 240 tisíc korun. S třetinovým nárůstem za konečných 216 tisíc korun byl vzápětí vydražen obraz Pohár od Jana Merty, dílo z let 1990–92. Jako zajímavost lze zmínit, že před deseti lety se Mertův Modrý pohár, jiný obraz z téhož cyklu, prodal za méně než poloviční částku, přičemž jeho dražba tehdy startovala na 20 tisících korun.

V případě Čapkovy grafiky se o statisícovou cenu znovu postarala červená varianta linořezu Dívka, který vystoupal z necelých 50 tisíc na 156 tisíc korun. Před rokem se jiný tisk téhož námětu na aukci European Arts prodal dokonce za 252 tisíc, což je jedna z vůbec nejvyšších cen za grafiku na českém trhu.

Z dražených starožitností si zaslouží zmínku ještě aspoň funkcionalistické podlahové hodiny, které se prodaly za 72 tisíc korun, nebo dvě soupravy jídelního a čajového porcelánu Ladislava Sutnara, které našly nové majitele za 48 a 50 tisíc korun. Z klasičtějších starožitností se nejdráže, za 60 tisíc korun, prodala alegorická váza značky Amphora.

Nejdražšími nabízenými díly, jež zůstala bez kupce, byly lustr od René Roubíčka (576 tisíc) a skleněná socha od Václava Ciglera (456 tisíc korun). Z obrazů pak Paříž pozdě večer, malba na papíře Kamila Lhotáka z roku 1979, a jeden z pozdních pastelů Adrieny Šimotové z cyklu Ruce (obě díla byla nabízena shodně za 312 tisíc korun).

Dušan Jurkovič: Vybavení pracovny

 


Související články

V dubnu se na internetu prodávalo za mnohonásobky vyvolávacích cen

V dubnu se na internetu prodávalo za mnohonásobky vyvolávacích cen

Aukce aukcí a Aukční síň Vltavín 25. 4. 2024

S nejlepšími výsledky v rámci čistě internetových aukcí v dubnu skončily online aukce společností Aukce aukcí a Aukční síň Vltavín. Aukce prvního dražebníka ve čtvrtek 25. dubna měla obrat téměř 16 milionů korun a zájemci na ní vydražili více než 85...

6. května 2024
Nejdražší poválečná Toyen za 50 milionů či rekordní Teige

Nejdražší poválečná Toyen za 50 milionů či rekordní Teige

European Arts 28. 4. 2024

Obrat sálové aukce European Arts se přehoupnul přes hranici 100 milionů korun, nového majitele našlo 79 procent nabízených položek. Za milionové částky bylo vydraženo celkem 15 děl, nejdražším z nich byl Toyenin obraz Tajemství míst z roku 1961, kter...

2. května 2024
Mince a medaile Jiřího Harcuby stojí i statisíce korun

Mince a medaile Jiřího Harcuby stojí i statisíce korun

Speciální kolekce aukcí mincí a medailí Jiřího Harcuby

O kvalitní mince a medaile jednoho z předních českých medailérů akademického sochaře Jiřího Harcuby je mezi sběrateli mimořádný zájem. Ceněné jsou především medaile s vysokou estetickou hodnotou ražené z drahých kovů ve velmi nízkých nákladech a ražb...

29. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<