Kamil Lhoták v Litoměřicích

Probíhající výstava KL v severních Čechách

O tom, jaký vliv měl téměř uplynulý rok na žebříček Top 10 Kamila Lhotáka, jsme již nedávno referovali (více zde). Období mezi posledními letošními svátky proto využijeme k pozvání na jeho aktuální výstavu od jejího autora, Jakuba Sluky. 

První prosincový den byla zahájena nejnovější výstava malíře Kamila Lhotáka (1912-1990) v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích. Výstava KL 38 - 65 volně navazuje na divácky velmi úspěšnou expozici s názvem Sic Itur Ad Astra v Museu Kampa v roce 2015.

Přes padesát olejomaleb převážně ze soukromých sbírek nabízí to nejlepší z let 1938 až 1965. Některé obrazy - např. Balon nad krajinou z roku 1941, Perpetual Motive Food z roku 1941, Balony na louce z roku 1943 nebo V neděli na večer u jatek v Praze 7 z roku 1943 patří mezi skutečné skvosty Lhotákovy tvorby a zažívají výstavní premiéru.

Kamil Lhoták, Muž zbavený tíže


Kamil Lhoták: Muž zbavený tíže, 1942,
olej na plátně, 30 x 33 cm,
soukromá sbírka

Příběhy a provenience těchto děl přináší opět několik střípků do mozaiky díla života Kamila Lhotáka. Do mozaiky, která je velmi pestrá a nadále v ní zůstává mnoho otazníků. V malířském soupise Kamila Lhotáka je stále několik obrazů, které známe pouze podle názvů a neexistuje k nim žádná obrazová dokumentace. Historie českého malířství nezná mnoho takových případů. Lhoták byl především ve čtyřicátých letech velmi plodný a některé jeho obrazy se objevují doslova na bizarních místech. Olej na kartonu založený v dopisní obálce, obraz zapadlý za šuplíkem komody nebo dílo léta opřené v garáži mezi nářadím a odřezky prken. Jsou to a doufejme, že ještě budou krásné objevy. 

Kamil Lhoták a František Hrubín
(foto soukromý archiv).

Litoměřická výstava rozpracovává také spojitost mezi Lhotákovými obrazy a básněmi Františka Hrubína, u nichž se provázanost ukázala jako nejzásadnější. František Hrubín, jeden z českých nejznámějších básníků, diváky provede Lhotákových raným dílem, vyznačujícím se silnými velkorysými tahy štětcem i námětovou různorodostí. Hned v úvodu výstavy je představena Hrubínova báseň Modrá, přibližující právě Lhotákovu nejoblíbenější barvu, která se na jeho plátnech proměňuje v nekonečném množství odstínů. 

Kamil Lhoták, Básník František Hrubín


Kamil Lhoták: Básník František Hrubín, 1951,
olej na plátně, 50 x 34,5 cm, Retro Gallery.

Prostory galerie nabízí nakonec i několik děl, které mají přímý vztah k Českému středohoří a jsou zastoupeny ve sbírkách jak Severočeské galerie v Litoměřicích tak Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem. Ikonické dílo Krajina Českého středohoří z roku 1955 nebo nově objevený obraz Krajina oživená stroji z roku 1944 vypovídají o Lhotákově vztahu k této krajině. Lhoták se mimochodem ve svých vzpomínkách ke Středohoří často vracel a je zajímavé sledovat jeho malířský vývoj. 

Kamil Lhoták, Krajina Českého středohoří

Kamil Lhoták: Krajina Českého středohoří, 1955, olej na plátně, 66 x 82 cm, 
Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem.

 

KL 38 - 65/ Obrazy Kamila Lhotáka
Kurátorka výstavy: Olga Kubelková
Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích
Výstava potrvá do 5. března 2017. 
www.galerie-ltm.cz

 


Související články

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Z aukce Galerie Kodl vybírá... Jakub Sluka

Z aukce Galerie Kodl vybírá... Jakub Sluka

14. května 2013


<