Kamil Lhoták v Litoměřicích

Probíhající výstava KL v severních Čechách

O tom, jaký vliv měl téměř uplynulý rok na žebříček Top 10 Kamila Lhotáka, jsme již nedávno referovali (více zde). Období mezi posledními letošními svátky proto využijeme k pozvání na jeho aktuální výstavu od jejího autora, Jakuba Sluky. 

První prosincový den byla zahájena nejnovější výstava malíře Kamila Lhotáka (1912-1990) v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích. Výstava KL 38 - 65 volně navazuje na divácky velmi úspěšnou expozici s názvem Sic Itur Ad Astra v Museu Kampa v roce 2015.

Přes padesát olejomaleb převážně ze soukromých sbírek nabízí to nejlepší z let 1938 až 1965. Některé obrazy - např. Balon nad krajinou z roku 1941, Perpetual Motive Food z roku 1941, Balony na louce z roku 1943 nebo V neděli na večer u jatek v Praze 7 z roku 1943 patří mezi skutečné skvosty Lhotákovy tvorby a zažívají výstavní premiéru.

Kamil Lhoták, Muž zbavený tíže


Kamil Lhoták: Muž zbavený tíže, 1942,
olej na plátně, 30 x 33 cm,
soukromá sbírka

Příběhy a provenience těchto děl přináší opět několik střípků do mozaiky díla života Kamila Lhotáka. Do mozaiky, která je velmi pestrá a nadále v ní zůstává mnoho otazníků. V malířském soupise Kamila Lhotáka je stále několik obrazů, které známe pouze podle názvů a neexistuje k nim žádná obrazová dokumentace. Historie českého malířství nezná mnoho takových případů. Lhoták byl především ve čtyřicátých letech velmi plodný a některé jeho obrazy se objevují doslova na bizarních místech. Olej na kartonu založený v dopisní obálce, obraz zapadlý za šuplíkem komody nebo dílo léta opřené v garáži mezi nářadím a odřezky prken. Jsou to a doufejme, že ještě budou krásné objevy. 

Kamil Lhoták a František Hrubín
(foto soukromý archiv).

Litoměřická výstava rozpracovává také spojitost mezi Lhotákovými obrazy a básněmi Františka Hrubína, u nichž se provázanost ukázala jako nejzásadnější. František Hrubín, jeden z českých nejznámějších básníků, diváky provede Lhotákových raným dílem, vyznačujícím se silnými velkorysými tahy štětcem i námětovou různorodostí. Hned v úvodu výstavy je představena Hrubínova báseň Modrá, přibližující právě Lhotákovu nejoblíbenější barvu, která se na jeho plátnech proměňuje v nekonečném množství odstínů. 

Kamil Lhoták, Básník František Hrubín


Kamil Lhoták: Básník František Hrubín, 1951,
olej na plátně, 50 x 34,5 cm, Retro Gallery.

Prostory galerie nabízí nakonec i několik děl, které mají přímý vztah k Českému středohoří a jsou zastoupeny ve sbírkách jak Severočeské galerie v Litoměřicích tak Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem. Ikonické dílo Krajina Českého středohoří z roku 1955 nebo nově objevený obraz Krajina oživená stroji z roku 1944 vypovídají o Lhotákově vztahu k této krajině. Lhoták se mimochodem ve svých vzpomínkách ke Středohoří často vracel a je zajímavé sledovat jeho malířský vývoj. 

Kamil Lhoták, Krajina Českého středohoří

Kamil Lhoták: Krajina Českého středohoří, 1955, olej na plátně, 66 x 82 cm, 
Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem.

 

KL 38 - 65/ Obrazy Kamila Lhotáka
Kurátorka výstavy: Olga Kubelková
Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích
Výstava potrvá do 5. března 2017. 
www.galerie-ltm.cz

 


Související články

Důvěra v internetové aukce roste

Důvěra v internetové aukce roste

Online aukce v roce 2023

Dvacetkrát se sběratelé loni dostali přes milion korun na online aukcích, které dlouhodobě sleduje server Artplus. Celkem na nich utratili 157 milionů korun. Nejprodávanějším umělcem se podle obratu stal Václav Radimský. U sběratelů zabodovala i Jitk...

7. března 2024
Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Investiční fondy loni utratily za umělecká díla desítky milionů

Umění jako investiční aktivum

Ceny kvalitního umění pokračovaly i loni v růstu. V posledních deseti letech dokázaly porazit i inflaci. Investiční fondy, které zhodnocují peníze investorů nákupem a prodejem umění, díky loňským prodejům dosáhly u některých děl zhodnocení v desítkác...

29. února 2024
Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Z aukce Galerie Kodl vybírá... Jakub Sluka

Z aukce Galerie Kodl vybírá... Jakub Sluka

14. května 2013


<