Zrzavý útočí na rekord

Galerie Ustar 14. 5. 2016

Na své druhé aukci na Žofíně nabídne Galerie Ustar k prodeji neznámý obraz Jana Zrzavého ze soukromé sbírky, který doposud nebyl vystavován ani publikován. Jde o výjev s fantaskní krajinou z doby po roce 1910, kdy se Zrzavý tímto tématem soustavněji zabýval. Pokud se malba prodá, byť jen za vyvolávací cenu, půjde po sedmi letech o Zrzavého nové domácí autorské maximum. 

Jan Zrzavý: Fantastická krajina / 1913 / olej na plátně / 78 x 78 cm (malba 49,5 x 49,5 cm) vyvolávací cena: 14 400 000 Kč
Jan Zrzavý: Fantastická krajina / 1913 olej na plátně / 78 x 78 cm (malba 49,5 x 49,5 cm) / vyv. cena: 12 000 000 Kč (bez provize)

 

Nabízený olej Fantastická krajina má být rozměrnější variantou menšího obrazu téhož námětu, který byl již vícekrát vystavován i publikován. Tak se o něm zmiňuje sám Jan Zrzavý v katalogu svého díla vydaného u příležitosti výstavy v Umělecké Besedě v roce 1941, kde byla vystavována právě známá drobnější verze. Zrzavý zde jmenuje i vlastníka tohoto obrazu, doktora Šamana. Právě z jeho sbírky obraz původně pochází, na jeho rubu najdeme její štítek společně s razítky dalších majitelů, jejichž sbírkami práce prošla.

Podle posudku Karla Srpa je toto plátno inspirováno literaturou Julia Zeyera, který podobné krajiny ve svém díle popisoval. Jana Orlíková zase upozorňuje na možné sebeztotožnění Zrzavého s Paulem Gauguinem a z něj vycházejícího zájmu o tropickou krajinu. Jisté je, že se Zrzavý tímto námětem dlouhodobě zabýval a kromě maleb vytvořil na toto téma i několik kreseb. Fantastické a poetické prostředí je však tomuto solitérovi českého výtvarného umění  zcela vlastní i ve figurálních kompozicích.

Zrzavého díla jsou na českém trhu vysoce ceněna. Na padesát jeho maleb bylo doposud vydraženo nad hranicí milionu korun, valná většina z nich tuto hranici překračovala velmi výrazně. Nejdráže prodaným dílem je podle databáze ART+ obraz Hornatá krajina z roku 1912, opět s motivem fantaskního prostředí, která byla prodána v roce 2009 za 12,4 milionu korun (zde, všechny ceny jsou uvedeny včetně provize). Nejdražší Zrzavého malbou vydraženou na zahraničním trhu je pak Spící hoch, prodaný v listopadu 2013 v Londýně v přepočtu za 17,7 milionu korun (zde).

Vyvolávací cena nabízené kvalitní práce je velmi vysoká, téměř 14,5 milionu korun. Pokud by byl obraz prodán v rozmezí odhadní ceny, tedy mezi 19,2 a 24 miliony korun, znamenalo by to nejen nové autorské maximum pro Jana Zrzavého. Stal by se tak i jedním z vůbec nejdražších děl prodaných na domácím trhu.

 


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<