Zrzavý útočí na rekord

Galerie Ustar 14. 5. 2016

Na své druhé aukci na Žofíně nabídne Galerie Ustar k prodeji neznámý obraz Jana Zrzavého ze soukromé sbírky, který doposud nebyl vystavován ani publikován. Jde o výjev s fantaskní krajinou z doby po roce 1910, kdy se Zrzavý tímto tématem soustavněji zabýval. Pokud se malba prodá, byť jen za vyvolávací cenu, půjde po sedmi letech o Zrzavého nové domácí autorské maximum. 

Jan Zrzavý: Fantastická krajina / 1913 / olej na plátně / 78 x 78 cm (malba 49,5 x 49,5 cm) vyvolávací cena: 14 400 000 Kč
Jan Zrzavý: Fantastická krajina / 1913 olej na plátně / 78 x 78 cm (malba 49,5 x 49,5 cm) / vyv. cena: 12 000 000 Kč (bez provize)

 

Nabízený olej Fantastická krajina má být rozměrnější variantou menšího obrazu téhož námětu, který byl již vícekrát vystavován i publikován. Tak se o něm zmiňuje sám Jan Zrzavý v katalogu svého díla vydaného u příležitosti výstavy v Umělecké Besedě v roce 1941, kde byla vystavována právě známá drobnější verze. Zrzavý zde jmenuje i vlastníka tohoto obrazu, doktora Šamana. Právě z jeho sbírky obraz původně pochází, na jeho rubu najdeme její štítek společně s razítky dalších majitelů, jejichž sbírkami práce prošla.

Podle posudku Karla Srpa je toto plátno inspirováno literaturou Julia Zeyera, který podobné krajiny ve svém díle popisoval. Jana Orlíková zase upozorňuje na možné sebeztotožnění Zrzavého s Paulem Gauguinem a z něj vycházejícího zájmu o tropickou krajinu. Jisté je, že se Zrzavý tímto námětem dlouhodobě zabýval a kromě maleb vytvořil na toto téma i několik kreseb. Fantastické a poetické prostředí je však tomuto solitérovi českého výtvarného umění  zcela vlastní i ve figurálních kompozicích.

Zrzavého díla jsou na českém trhu vysoce ceněna. Na padesát jeho maleb bylo doposud vydraženo nad hranicí milionu korun, valná většina z nich tuto hranici překračovala velmi výrazně. Nejdráže prodaným dílem je podle databáze ART+ obraz Hornatá krajina z roku 1912, opět s motivem fantaskního prostředí, která byla prodána v roce 2009 za 12,4 milionu korun (zde, všechny ceny jsou uvedeny včetně provize). Nejdražší Zrzavého malbou vydraženou na zahraničním trhu je pak Spící hoch, prodaný v listopadu 2013 v Londýně v přepočtu za 17,7 milionu korun (zde).

Vyvolávací cena nabízené kvalitní práce je velmi vysoká, téměř 14,5 milionu korun. Pokud by byl obraz prodán v rozmezí odhadní ceny, tedy mezi 19,2 a 24 miliony korun, znamenalo by to nejen nové autorské maximum pro Jana Zrzavého. Stal by se tak i jedním z vůbec nejdražších děl prodaných na domácím trhu.

 


Související články

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Nový investiční fond umění cílí na výnos 10 procent ročně

Vznik fondu Collectiv Art OPF

V Česku vznikl další investiční fond, který bude zhodnocovat prostředky investorů nákupem a prodejem uměleckých děl. Fond Collectiv Art OPF se zaměří převážně na české autory klasické moderny a poválečného umění. Nakupovat bude i díla mladých umělců....

12. prosince 2023
Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Dosud nevídaný Štyrský sahá poprvé na miliony eur

Sotheby's Paříž 6. 12. 2023

Milionových obrazů má Jindřich Štyrský na svém kontě již přes čtyři desítky, počítáno v českých korunách. V eurech však ještě žádný. Tuto situaci může zásadním způsobem změnit první prosincová středa, kdy se bude dražit autorovo vrcholně surrealistic...

5. prosince 2023
Monumentální Karlův most podle Černého

Monumentální Karlův most podle Černého

Galerie Kodl 26. 11. 2023

O Karlovi Černém bylo v prvním pololetí letošního roku na aukcích hodně slyšet. Nyní se na trh dostává plátno patřící k nejmonumentálnějším autorovým dílům, které kdy byly draženy v aukci. O Karlův most se začne bojovat na 4,5 milionu korun bez provi...

23. listopadu 2023
Zobrazit všechny

Další články


<