Známý a neznámý Jaroslav Veris

Arthouse Hejtmánek mapuje dílo českého Pařížana Jaroslava Verise

Arthouse Hejtmánek připravil dosud největší výstavu obrazů a prací na papíře Jaroslava Verise nazvanou Veris/Paris. K vidění je více než stovka obrazů a zhruba stejný počet kreseb a ilustrací tohoto pozapomenutého autora. Výstavu je možné navštívit do neděle 20. října.

Jaroslav Veris: Sláva, 50. léta


Jaroslav Veris: Sláva, 50. léta

Jaroslav Zamazal, pseudonym Veris začal používat až ve 20. letech v Paříži, se narodil v červenci 1900 ve Vsetíně. Po studiích na pražské Akademii přesídlil v roce 1924 do Paříže, kde zůstal až do vypuknutí druhé světové války. Stýkal se nejen s dalšími ve Francii usazenými Čechy – Františkem Kupkou, Jindřichem Štyrským, Toyen či Otakarem Kubínem –, ale i s Pablem Picassem, Marcem Chagallem či Paulem Kleem.

Do Československa se pravidelně vracel a působil také jako pařížský dopisovatel a ilustrátor deníků České slovo a Prager Presse. Komerčně byl poměrně úspěšný. Portrétoval prezidenta Masaryka a jeho malby si zakoupili Eduard Beneš, Emil Hácha či Tomáš Baťa.
 

Jaroslav Veris: Dívka, 30. léta


Jaroslav Veris: Dívka, 30. léta

Za války byl spolu s manželkou, která byla židovského původu, vězněn v Terezíně a v koncentračním táboře Klattendorf u Vratislavi. Po válce našel uplatnění ve scénografii a kostýmních návrzích pro divadlo. Zemřel v říjnu 1983.

"Veris po celý život balancoval mezi natolik odlišnými tendencemi, jako byla akademická, mondénní, salónní malba a imaginativní, surrealistická nebo abstraktní tvorba. Někde na pomezí těchto dvou extrémních poloh se pak vyskytovaly figurální kompozice vykazující vlivy meziválečného neoklasicismu, poetismu a primitivismu," charakterizuje Verisovo dílo Marie Rakušanová v knize Bytosti odnikud.

Tomáš Hejtmánek, iniciátor a autor výstavy, hovoří podobně: "Jaroslav Veris dokázal ve své tvorbě vstřebat takřka všechny styly 20. století. Měl neuvěřitelnou šíři záběru, bravurně maloval zejména ženy, ale i krajiny."
 

Jaroslav Veris: Minulost přítomnost budocnost, 50. léta


Jaroslav Veris: Minulost přítomnost budocnost, 50. léta

Výstavu, která čerpá z umělcovy pozůstalosti a je dosud největší ucelenou expozicí jeho celoživotního díla, je možné v Arthouse Hejtmánek navštívit do 13. října. Doprovází ji rozsáhlý katalog a připravuje se dokumentární film zachycující Verisovu tvorbu a jeho pozoruhodný osud.

Na aukcích se každoročně objeví dvě až tři desítky děl Jaroslava Verise, zejména kresby. Ceny prací na papíře se pohybují od 5 do 30 tisíc, nejdražší obrazy byly draženy za čásky od 150 do 200 tisíc korun.

 


Související články

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Dvacet let s Kupkou: z 5 až přes 200 milionů

Top 10 Františka Kupky

V loňském roce uplynulo dvacet let od chvíle, kdy byly na českých aukcích poprvé draženy obrazy Františka Kupky. Nebyl to ale tehdy zrovna zářný úspěch. Obraz Ocel pije se s cenou 5,2 milionu korun sice stal nejdražším dílem roku 2003, původní očekáv...

23. ledna 2024
Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Po rekordních letech spadl obrat aukcí o 15 procent

Trh s uměním v roce 2023

O čtvrt miliardy korun se proti roku 2022 propadl celkový obrat sálových aukcí. Podle předběžných odhadů stála v roce 2023 vydražená díla a artefakty dohromady 1,4 miliardy korun. Nejvíce byl cenový pokles znát u deseti nejdražších obrazů. Aukční sín...

20. prosince 2023
Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Nový celní sklad pro umění může oživit trh

Dovoz uměleckých děl do Česka

Investoři do uměleckých děl či obchodníci s uměním mohou od podzimu využít při dovozu děl ze zemí mimo EU nový celní sklad, který zřídila společnost Artex. Díla umístěná v celním skladu nepodléhají platbě DPH za dovoz do Česka, jejíž sazba se od roku...

19. prosince 2023
Zobrazit všechny

Další články


<