Ženíškovi adamité

Dorotheum 28. 5. 2016

Jarní aukce Dorothea o posledním květnovém víkendu představí téměř šest stovek katalogových čísel. Mezi nimi i zajímavé plátno Františka Ženíška s historickou scénou zkázy adamitů. Ženíškova malba se na domácím trhu delší dobu neobjevila a zároveň jde o jednu z mála autorových maleb s epickým námětem, které kdy prošly domácím trhem. 

František Ženíšek: Záhuba adamitů / 1903 olej na plátně / 45 x 73 cm vyvolávací cena: 360 000 Kč
František Ženíšek: Záhuba adamitů / 1903 olej na plátně / 45 x 73 cm vyvolávací cena: 220 000 Kč (bez provize)

 

Obraz Ženíškova pozdního období Záhuba adamitů znázorňuje jeden z vypjatých momentů husitského období, vyvraždění radikální skupiny husitů vojsky Jana Žižky. Ženíšek zachytil celou tragickou scénu velmi dynamickým způsobem a použil k tomu volnější rukopis, než je u tohoto hlavního představitele generace Národního divadla zvykem. Právě ten činí z velké části obraz zajímavým. Je však nutno podotknout, že jde zřejmě o jednu ze studií k monumentálnímu obrazu stejného námětu (264 x 464,5 cm), který je v majetku Národní galerie (O 4720) a vznikl též v roce 1903. Naděžda Blažíčková-Horová uvádí v katalogu monografie z roku 2005 několik velmi podobných studií různého formátu a technik a zmiňuje se o „početném souboru kresebných i olejových studií jednotlivých postav i celkové kompozice“ (s. 157).

Tento olej na plátně poměrně reprezentativního formátu je signován a datován v pravém dolním rohu „F. Ženíšek 03“. Obraz byl již v minulosti vystavován na jubilejní výstavě generace Národního divadla v Myslbeku v Praze roku 1932. Jeho odhadní cena byla stanovena na 360 tisíc korun (včetně provize), což by, v případě jejího dosažení, znamenalo dvojnásobné překročení dosavadního autorského maxima.

Od roku 2004 prošlo podle databáze ART+ českým trhem pouze dvacet Ženíškových maleb, z čehož velkou část tvořily portréty a alegorické náměty. Více než polovina z nich však, i přes svou bravurní malířskou techniku, zůstala neprodána. Doposud nejdražším dílem je krajina Březový háj, která se rovněž vyznačuje výrazným rozvolněním  malířského rukopisu a byla vydražena v roce 2009 za 177 tisíc korun. František Ženíšek, ačkoli všem dobře známý umělec, na své plné docenění českými sběrateli teprve čeká a aktuálně nabízená malba je k tomu dobrou příležitostí.

 


Související články

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Kupkova mašinistická Danae si troufá na rekord

Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024

Obraz Početí/Danae vytvořený kolem roku 1930 by se mohl stát nejdražším dílem Františka Kupky, který se kdy prodal na tuzemských aukcích. Dražit se začne na 85 milionech korun bez aukční provize. Tu po dohodě s majitelem aukční síň snížila na 10 proc...

11. dubna 2024
Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<