Zahraniční díla a Štyrského koláž

European Arts 15. 5. 2016

European Arts – úspěšně prošla nedělní aukcí všechna díla zahraničních autorů od Francise Picabii po André Lhota a často v domácích autorských maximech, ačkoli se jejich ceny nevyšplhaly tak vysoko, jak se předpokládalo. Překvapila naopak koláž Jindřicha Štyrského Stěhovací kabinet, která více než čtyřnásobně předčila vyvolávací cenu. Nejdražším dílem aukce se podle očekávání stala Fillova Sedící dívka.

Jindřich Štyrský: Stěhovací kabinet / 1934 koláž / 40 x 27 cm cena: 1 366 200 Kč
Jindřich Štyrský: Stěhovací kabinet / 1934 koláž / 40 x 27 cm cena: 1 366 200 Kč
 
 
Nejdražší položkou aukce se bez velkého překvapení stal obraz Sedící dívka Emila Filly, o který spolu zápolili v delší licitaci zájemce ze sálu a na telefonu. Z vyvolávací ceny 6,46 milionu korun se částka navýšila na téměř 8,2 milionu korun. Obraz již trhem prošel (avšak pod názvem Sedící žena), v roce 2012 byl prodán za 6 milionů korun (všechny ceny jsou včetně provize).
 
Doslova licitační boj, který trval drahnou dobu, se však strhl o koláž Jindřicha Štyrského Stěhovací kabinet. Ta začínala na částce 298 tisíc korun a vyšplhala se téměř na 1,4 milionu korun (odhadní cena 620 až 930 tisíc). Štyrského koláže, jako jednoho z jejích hlavních průkopníků, jsou obecně vysoce ceněny a na trhu se jich neobjevuje mnoho. Podobné částky za ně už několikrát padly, například v roce 2009, kdy byla koláž Marion - Forget me not, neboli štěstí a sklo prodána za 1,7 milionu korun.
 
Ze zahraničních děl měla úspěch Paysage Francise Picabii z doby kolem roku 1900 vydražená za 1,62 milionu korun. Olej André Lhoty Arlequin i kresbu Henriho Matisse Nu En Buste, o kterých jsme informovali před aukcí (zde), si v neděli sběratelé odnesli za  2,55 a 1,99 milionu korun v nových českých autorských maximech. Premiérově byla na českém trhu nabízena práce Amedea Modiglianiho, kresba Matamore, za kterou nový majitel zaplatil 2,17 milionu korun. Nové české maximum znamenala aukce i pro Bernarda Buffeta, jehož malba Le Phare se prodala za 2,6 milionu korun.
 
Milionových částek dosáhla z českých umělců ještě díla Josefa Čapka (Vesnický hřbitov/Konvalinky), Mikuláše Medka (Pokus o portrét Wernera von Brauna) či Františka Janouška. Janouškův nepojmenovaný obraz se prodal za 5,34 milionu a stal se tak druhým vůbec nejdražším autorovým obrazem prodaným v aukci.
 
Emil Filla: Sedící dívka / 1934 olej na plátně / 60 x 50 cm cena: 8 197 200 Kč
Emil Filla: Sedící dívka / 1934 olej na plátně / 60 x 50 cm cena: 8 197 200 Kč

 


Související články

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
56 milionů za deset mincí

56 milionů za deset mincí

Deset nejdražších mincí českých aukcí v roce 2023

Přestože bezmezný hlad posledních několika let po nákupu „čehokoliv“ z numismatického materiálu lehce ochladl a v některých oblastech, zejména u mincí běžných a méně vzácných v nižších cenových kategorií, je patrná stagnace, nebo i mírné poklesy, cen...

7. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<