Zahraniční díla a Štyrského koláž

European Arts 15. 5. 2016

European Arts – úspěšně prošla nedělní aukcí všechna díla zahraničních autorů od Francise Picabii po André Lhota a často v domácích autorských maximech, ačkoli se jejich ceny nevyšplhaly tak vysoko, jak se předpokládalo. Překvapila naopak koláž Jindřicha Štyrského Stěhovací kabinet, která více než čtyřnásobně předčila vyvolávací cenu. Nejdražším dílem aukce se podle očekávání stala Fillova Sedící dívka.

Jindřich Štyrský: Stěhovací kabinet / 1934 koláž / 40 x 27 cm cena: 1 366 200 Kč
Jindřich Štyrský: Stěhovací kabinet / 1934 koláž / 40 x 27 cm cena: 1 366 200 Kč
 
 
Nejdražší položkou aukce se bez velkého překvapení stal obraz Sedící dívka Emila Filly, o který spolu zápolili v delší licitaci zájemce ze sálu a na telefonu. Z vyvolávací ceny 6,46 milionu korun se částka navýšila na téměř 8,2 milionu korun. Obraz již trhem prošel (avšak pod názvem Sedící žena), v roce 2012 byl prodán za 6 milionů korun (všechny ceny jsou včetně provize).
 
Doslova licitační boj, který trval drahnou dobu, se však strhl o koláž Jindřicha Štyrského Stěhovací kabinet. Ta začínala na částce 298 tisíc korun a vyšplhala se téměř na 1,4 milionu korun (odhadní cena 620 až 930 tisíc). Štyrského koláže, jako jednoho z jejích hlavních průkopníků, jsou obecně vysoce ceněny a na trhu se jich neobjevuje mnoho. Podobné částky za ně už několikrát padly, například v roce 2009, kdy byla koláž Marion - Forget me not, neboli štěstí a sklo prodána za 1,7 milionu korun.
 
Ze zahraničních děl měla úspěch Paysage Francise Picabii z doby kolem roku 1900 vydražená za 1,62 milionu korun. Olej André Lhoty Arlequin i kresbu Henriho Matisse Nu En Buste, o kterých jsme informovali před aukcí (zde), si v neděli sběratelé odnesli za  2,55 a 1,99 milionu korun v nových českých autorských maximech. Premiérově byla na českém trhu nabízena práce Amedea Modiglianiho, kresba Matamore, za kterou nový majitel zaplatil 2,17 milionu korun. Nové české maximum znamenala aukce i pro Bernarda Buffeta, jehož malba Le Phare se prodala za 2,6 milionu korun.
 
Milionových částek dosáhla z českých umělců ještě díla Josefa Čapka (Vesnický hřbitov/Konvalinky), Mikuláše Medka (Pokus o portrét Wernera von Brauna) či Františka Janouška. Janouškův nepojmenovaný obraz se prodal za 5,34 milionu a stal se tak druhým vůbec nejdražším autorovým obrazem prodaným v aukci.
 
Emil Filla: Sedící dívka / 1934 olej na plátně / 60 x 50 cm cena: 8 197 200 Kč
Emil Filla: Sedící dívka / 1934 olej na plátně / 60 x 50 cm cena: 8 197 200 Kč

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<