Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Kosař Pavla | Foto Sotheby's | Datum 06.11.2015
Světové aukční síně nasazují novou taktiku: snaží se oživit trh promícháváním tradičně oddělených tržních kategorií, lákají dražitele současného umění na impresionisty. Také segment starého umění by zasloužil větší pozornost a cenové nárůsty: Sotheby's v lednu nabídnou perlu italského baroka, obraz Danae od Caravaggiova současníka Orazia Gentileschiho, který poslední dva roky visel v Metropolitním muzeu v New Yorku.
Minulý týden jsme naznačili nové schéma aukčních prodejů, které se chystá představit aukční dům Christie's na newyorských aukcích pořádaných v listopadu (zde). Proti předchozímu schématu, kdy byly do dvou samostatných týdnů striktně rozděleny aukce impresionismu, klasické moderny a aukce současného a poválečného umění, probíhající paralelně v obou aukčních domech, tentokrát všechny večerní aukce u Christie's proběhnou jen v týdnu druhém a impresionisté budou nabídku netradičně uzavírat. Terén si začaly oba aukční domy oťukávat již před rokem, když začaly pravidelně zařazovat tzv. kurátorské aukce, ve kterých spojovaly aukční nabídku děl napříč oběma kategoriemi.
Společně s tím, jak se obě síně snaží promíchat nabídku děl a propojit kategorie impresionistů se současným uměním, snaží se stejnou taktiku i o oživení trhu se starými mistry. A že je tu oživení na místě! Většina obchodů se starými mistry probíhá převážně privátně a nejdražším dílem kategorie je Rubensovo Vraždění neviňátek, které bylo v roce 2002 vydraženo za necelých 50 milionů liber, přičemž celkové objemy z aukcí současného umění jsou téměř desetinásobné.
![]() |
Orazio Gentileschi: Danae / 1621 / Sotheby's New York 27. 1. 2016 / odhad 25 - 35 000 000 USD |
Přestože Christie's aukce starých mistrů přesouvá k nejsledovanějším newyorským aukcím daleko do května, Sotheby's nabídne akt Danae od barokního mistra Orazia Gentileschiho již v lednu. Předaukční odhad za dílo Caravaggiova současníka se pohybuje mezi 25 a 35 miliony dolarů. V Sotheby's o tomto plátně hovoří jako o jedné z nejvýznamnějších prací starého umění, která se dostala po druhé světové válce na trh.
Poslední dva roky bylo dvoumetrové plátno Danae ze 17. století zapůjčeno v Metropolitním muzeu. Podle newyorského galeristy Otto Naumanna jde o jednu z nevýznamnějších prací italského barokního umění a i proto předaukční odhad není adekvátní. Podle něj by za práci zobrazující mytologickou scénu bylo adekvátnější žádat částku okolo 75 milionů dolarů. Nutno ale připomenout, že dosavadní autorský rekord Gentileschiho je sice starý už osm let, ale také řádově nižší. Tehdy za Madonu s dítětem dražitel zaplatil 4,1 milionu dolarů.
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...
18. července 2024Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024
Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...
1. července 202422. července 2024
18. července 2024
1. července 2024
26. července 2024
24. července 2024
15. července 2024
26. května 2016
19. května 2016
20. března 2016