Wiener Werkstätte v New Yorku (výsledky)

Newyorská aukce designu z dílen Wiener Werkstätte, pořádaná domem Phillips de Purry & Company, kterou jsme avizovali minulý týden, proběhla ve velice poklidném duchu.

Celkový výdělek večera činil 1,2 milionu dolarů (včetně aukční provize), což je méně než polovina spodní hranice ambiciózních předaukčních odhadů, které jsou navíc uváděny bez provize. Prodáno bylo něco přes polovinu z nabízených padesáti dvou předmětů.

Koloman Moser: Velké piano / návrh kolem 1902
kombinované materiály / max. rozměr 170,2 cm / cena: 182 500 USD

 

Licitátorem byl jako obvykle sám majitel aukčního domu pan Simon de Pury, muž ve středních letech s velice silným francouzským akcentem a velkou snahou maskovat neprodané položky. Nad horní hranici aukčního odhadu se prodala jen čtyři díla. Většina předmětů se vydražila nezvykle nízko pod spodní hranicí aukčního odhadu. V některých případech se licitátor spokojil třeba jen s polovinou původně uváděné částky.

Nejdražší položkou aukce bylo velké piano Kolomana Mosera, prodané za 182 tisíc dolarů (odhad 200 až 250 tisíc dolarů). Od stejného autora pocházely i další nejdražší kusy aukce, čtyřplamenný lustr (101 tisíc dolarů) a dvojice křesel (92,5 tisíc dolarů).


K. Moser a R. Holubetz: váza „Phanomen“
návrh kolem 1900 / irisující modrá sklovina
výška 27 cm / cena: 35 000 USD

Temně modrá váza s kovově irizující lazurou Kolomana Mosera, pocházející z produkce sklárny Loetz Witwe se sice vydražila pod spodní hranici aukčního odhadu (spodní odhad 40 tisíc dolarů), ale stále za skvělých 35 tisíc dolarů. Dle výsledků ART+ i mezinárodní databáze Artprice se zřejmě jedná o nejdražší vydraženou vázu sklárny Johann Loetz Witwe. V přepočtu na koruny za ni nový majitel zaplatil přibližně 620 tisíc (včetně provize).

Kromě děl Kolomana Mosera byl mezi dražiteli na sále největší zájem o návrhy Josefa Hoffmanna. Za zmínku stojí například jeho schránka, která, našla nového majitele za 6 250 dolarů, tedy v přepočtu za více než 111 tisíc korun. Stejná schránka byla před dvěma lety vydražena v brněnském aukčním domě Zezula jako součást pětidílného setu za 356 tisíc korun.

Z aukce byly na poslední chvíli vyřazeny dvě položky obsahující slonovinové fragmenty mladší sta let, s odůvodněním, že tato díla se do USA nesmějí dovážet. Ze stejného důvodu přitom obě položky, stolní zvonek a čajová souprava Josefa Hoffmanna, chyběly již na předaukční výstavě. Katalog však uváděl, že na případného nového majitele čekají v londýnské pobočce aukčního domu. Motivem k jejich stažení tak byl nejspíš nedostatek zájmu ze strany sběratelů.

Koloman Moser: pár křesel / návrh kolem 1903
jilmové dřevo, výplet / výška 123,2 cm / cena: 92 500 USD

 

Zklamáním pro aukční dům byl nevydražený zlatý přívěšek Kolomana Mosera, nabízený s nejvyšším odhadem této aukce (350 až 400 tisíc dolarů). I když se prodané předměty v přepočtu na české koruny dražily velice vysoko a pro evropské prodejce se ceny určitě blížily k maximu toho, co na trhu za nabízené kusy mohou získat, aukční dům Phillips zjevně počítal s podstatně lepším výsledkem.
 


Související články

Dostupný Mucha v Paříži

Dostupný Mucha v Paříži

Millon Paříž 30. 4. 2025

Praktické vzorníky Muchova dekorativního stylu, alba Document décoratifs a Figures décoratives, se na trhu čas od času objevují, ale málokdy za tak příznivých finančních podmínek, jako u pařížské aukční síně Millon koncem dubna. O šest listů ochuzené...

7. května 2025
V Paříži se prodala dosud neznámá díla Jana Křížka

V Paříži se prodala dosud neznámá díla Jana Křížka

Millon 24. 4. 2025

Jan Křížek je jednou z nejvíce enigmatických postav českého poválečného umění. Do širšího povědomí se jeho dílo dostalo teprve v roce 2013 velkou výstavou ve Valdštejnské jízdárně. Domácími a světovými aukcemi od té doby prošlo všehovšudy šest Křížko...

29. dubna 2025
Rajlich je na zahraničních aukcích jako doma

Rajlich je na zahraničních aukcích jako doma

Venduehuis Den Haag 16. 4. 2025

Jedním z českých autorů, jehož díla se v poslední době čím dál častěji objevují na světových aukcích, je pětaosmdesátiletý Tomas Rajlich, který víc jak čtyřicet let působil v Nizozemí. Loni se na aukcích v Itálii, Francii a Nizozemí prodalo šestnáct...

24. dubna 2025
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016


<