Wiener Werkstätte v New Yorku (výsledky)

Newyorská aukce designu z dílen Wiener Werkstätte, pořádaná domem Phillips de Purry & Company, kterou jsme avizovali minulý týden, proběhla ve velice poklidném duchu.

Celkový výdělek večera činil 1,2 milionu dolarů (včetně aukční provize), což je méně než polovina spodní hranice ambiciózních předaukčních odhadů, které jsou navíc uváděny bez provize. Prodáno bylo něco přes polovinu z nabízených padesáti dvou předmětů.

Koloman Moser: Velké piano / návrh kolem 1902
kombinované materiály / max. rozměr 170,2 cm / cena: 182 500 USD

 

Licitátorem byl jako obvykle sám majitel aukčního domu pan Simon de Pury, muž ve středních letech s velice silným francouzským akcentem a velkou snahou maskovat neprodané položky. Nad horní hranici aukčního odhadu se prodala jen čtyři díla. Většina předmětů se vydražila nezvykle nízko pod spodní hranicí aukčního odhadu. V některých případech se licitátor spokojil třeba jen s polovinou původně uváděné částky.

Nejdražší položkou aukce bylo velké piano Kolomana Mosera, prodané za 182 tisíc dolarů (odhad 200 až 250 tisíc dolarů). Od stejného autora pocházely i další nejdražší kusy aukce, čtyřplamenný lustr (101 tisíc dolarů) a dvojice křesel (92,5 tisíc dolarů).


K. Moser a R. Holubetz: váza „Phanomen“
návrh kolem 1900 / irisující modrá sklovina
výška 27 cm / cena: 35 000 USD

Temně modrá váza s kovově irizující lazurou Kolomana Mosera, pocházející z produkce sklárny Loetz Witwe se sice vydražila pod spodní hranici aukčního odhadu (spodní odhad 40 tisíc dolarů), ale stále za skvělých 35 tisíc dolarů. Dle výsledků ART+ i mezinárodní databáze Artprice se zřejmě jedná o nejdražší vydraženou vázu sklárny Johann Loetz Witwe. V přepočtu na koruny za ni nový majitel zaplatil přibližně 620 tisíc (včetně provize).

Kromě děl Kolomana Mosera byl mezi dražiteli na sále největší zájem o návrhy Josefa Hoffmanna. Za zmínku stojí například jeho schránka, která, našla nového majitele za 6 250 dolarů, tedy v přepočtu za více než 111 tisíc korun. Stejná schránka byla před dvěma lety vydražena v brněnském aukčním domě Zezula jako součást pětidílného setu za 356 tisíc korun.

Z aukce byly na poslední chvíli vyřazeny dvě položky obsahující slonovinové fragmenty mladší sta let, s odůvodněním, že tato díla se do USA nesmějí dovážet. Ze stejného důvodu přitom obě položky, stolní zvonek a čajová souprava Josefa Hoffmanna, chyběly již na předaukční výstavě. Katalog však uváděl, že na případného nového majitele čekají v londýnské pobočce aukčního domu. Motivem k jejich stažení tak byl nejspíš nedostatek zájmu ze strany sběratelů.

Koloman Moser: pár křesel / návrh kolem 1903
jilmové dřevo, výplet / výška 123,2 cm / cena: 92 500 USD

 

Zklamáním pro aukční dům byl nevydražený zlatý přívěšek Kolomana Mosera, nabízený s nejvyšším odhadem této aukce (350 až 400 tisíc dolarů). I když se prodané předměty v přepočtu na české koruny dražily velice vysoko a pro evropské prodejce se ceny určitě blížily k maximu toho, co na trhu za nabízené kusy mohou získat, aukční dům Phillips zjevně počítal s podstatně lepším výsledkem.
 


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016


<