Wiener Werkstätte v New Yorku

Newyorská pobočka aukčního domu Phillips de Pury & Company připravila na 3. března 2010 speciální aukci s názvem „Vídeň a Wiener Werkstätte“. Jedná se o jejich první aukci designu pořádanou v tzv. období klidu, mezi významnými aukcemi v Londýně a New Yorku. Proto Phillips hledal nějaké zajímavé a dostatečně přitažlivé téma. Nakonec zvolil design dílen Wiener Werkstätte.

Jedním z důvodů byla i skutečnost, že newyorská Neue Galerie slaví v těchto dnech své desetileté výročí založení. Neue Galerie se profiluje jako prostor představující umění z vídeňského prostředí kolem roku 1900. Jsou tu k vidění práce Egona Schieleho, Gustava Klimta, Josefa Hoffmanna, Kolomana Mosera nebo Dagoberta Pecheho a současně i některé z návrhů, které budou nabízeny v nadcházející aukci. Téma Wiener Werkstätte není tedy pro místní publikum až tak neznámé.

Koloman Moser: Přívěšek / návrh kolem 1912

zlato / 7 x 35,6 cm / odhad 350–400 000 USD

 

Samotná aukce nabídne 52 položek. Jedná se o relativně malou aukci, jež však zahrnuje výjimečné kusy muzejní kvality, často s bohatou výstavní historií. Více než polovina nabídky je tvořena pracemi Brtnického rodáka Josefa Hoffmanna. Pokud jde o původ nabízených děl, převážná část položek pochází z významných evropských soukromých sbírek. Na přípravě katalogu spolupracovali i odborníci působící mimo aukční dům Phillips de Pury a každý předmět má dohledanou bohatou literaturu, případně je podložen archivními materiály nebo dobovými fotografiemi.

Koloman Moser a Robert Holubetz: váza „Phanomen“ / návrh kolem 1900

irisující modrá sklovina / výška 27 cm / odhad 40–50 000 USD

 

Dílny Wiener Werkstätte, založeny mimo jiné Kolomanem Moserem a Josefem Hoffmanem, byly činné v letech 1903 až 1932. Položkou s nejvyšším aukčním odhadem 350 až 400 tisíc dolarů (odhady jsou uváděny bez aukční provize) je právě zlatý přívěšek Kolomana Mosera z roku 1905. Koloman Moser je i autorem návrhu vázy, jež pochází z produkce šumavské sklárny Johan Loetz Witwe (aukční odhad 40 až 50 tisíc dolarů). V nabídce jsou i tři dekorativní panely z tzv. císařské truhly Carla Otto Czeschky, kterou podnik Škoda daroval Franzi Josefu I. při jeho návštěvě továrny v roce 1905 (aukční odhad 70 až 90 tisíc dolarů). Zastoupeny jsou i tradičně nejzdobnější díla Wiener Werkstätte s originálními ornamenty Dagoberta Pecheho (stolní lampa s aukčním odhadem 75 až 85 tisíc dolarů). Sběratelé mohou dražit i nábytek Marcela Kammerera.

Josef Hoffmann: Židle / návrh kolem 1908
bukové dřevo, kůže / výška 109,2 cm / odhad 50–70 000 USD

 

Zájemci o dílo Josefa Hoffmanna se mohou ucházet hned o 28 položek. Nejdražšími Hoffmannovy kusy jsou židle navrženy pro výstavu v roce 1908, které pocházejí z produkce nábytkářské dílny J. & J. Kohna (aukční odhad jednoho kusu 50 až 70 tisíc dolarů). Jak jsme již zmiňovali, většina nabízených předmětů pochází ze soukromých evropských sbírek. Tak je tomu i u dvou položek, stolního zvonku z roku 1913 a čtyřdílné kávové soupravy z roku 1922, které obsahují slonovinové fragmenty. Tyto dvě položky však nejsou na předaukční výstavě v New Yorku k vidění, neboť se k nim pojí striktní omezení. Americké zákony totiž zakazují dovoz předmětů ze slonoviny mladších sto let. Tento zákon byl přijat v roce 1989 pod tlakem neziskových organizací v rámci regulace trhu se slonovinou, protože na území USA probíhala čtvrtina všech obchodů s touto komoditou. Na svého nového majitele tak tyto dvě položky čekají v londýnské pobočce aukčního domu Phillips de Pury. V případě, že předměty přece jen koupí americký sběratel, bude muset počkat ještě pár let, než bude moci předměty převézt přes hranice USA. Jinak je tomu u Hoffmannova stříbrného košíku se slonovinovým držákem (60 až 80 tisíc dolarů), který splňuje podmínku minimálního stáří sto let. Archivní dokumenty totiž odkazují k návrhu z roku 1905 a tak je tato položka spolu i s ostatními předměty legálně k vidění ve vitríně newyorské galerie.

Josef Hoffmann: Dóza / návrh kolem 1910

kůže, dřevo, mosaz / rozměr 13,3 x 18,4 x 19,7 cm / odhad 8–12 000 USD

 

Dalším nabízeným dílem je i dóza, kterou Josef Hoffmann navrhl pro Wiener Werkstätte kolem roku 1910. Před dvěma lety byla dóza stejného návrhu dražena jako součást pětidílné pánské psací soupravy v brněnském aukčním domě Zezula. Z vyvolávací ceny 30 tisíc se soubor vyšplhal až na 310 tisíc korun. Phillips de Pury tuto dózu nabízí s aukčním odhadem 8 až 12 tisíc dolarů. Aktuálním kurzem tedy 140 až 211 tisíc korun.

Stanovené odhadní ceny jsou vyšší, než jsme zvyklí z českých aukčních domů. Pokud jde o ceny dosažené na zahraničních trzích, dosud nejdražší prodanou položkou Josefa Hoffmanna je stolní lampa vydražená v newyorské Christie’s přiklepnuta za 120 tisíc dolarů. Bude zajímavé sledovat, zda některá z položek nabízená aukčním domem Phillips de Pury & Company tuto hranici překoná.

 

Josef Hoffmann: Pánská souprava / Wiener Werksttäte, 1911

dřevo, kůže rejnoka / cena: 356 500 Kč (včetně aukční provize) / Zezula 21. 3. 2009

 

 


Související články

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Vilhelm Hammershøi v kurzu

Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře

Ještě v devadesátých letech minulého století jméno Hammershøi téměř nikdo mimo Dánsko neznal. Natož aby se o něj výrazněji zajímal světový trh s uměním. O třicet let později se jeho obrazy prodávají za milionové částky (v dolarech) a o příhozy se pře...

22. července 2024
Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Francouzský mistr žánrů Chardin v milionové síle

Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre

Čtyři z pěti autorových nejdražších prodejů nejsou starší tří let a již dvakrát byla přiklepnuta částka přes 20 milionů eur. Takovými čísly se může pyšnit aukční curriculum malíře Jeana-Baptista Siméona Chardina, nejdražšího ve Francii nabízeného sta...

18. července 2024
Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Do prodeje jde mladý Tizian a Botticelli

Christie's Londýn 2. – 10. 7. 2024 , Sotheby 's Londýn 26. 6. – 5. 7. 2024

Začátek července se v britské metropoli ponese ve znamení starých mistrů. Velká jména dějin umění i lokálnější autoři se představí u obou nejslavnějších aukčních domů světa téměř paralelně. Těžiště nabídky tvoří exkluzivní malby z prestižních soukrom...

1. července 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016


<