Wiener Werkstätte v New Yorku

Newyorská pobočka aukčního domu Phillips de Pury & Company připravila na 3. března 2010 speciální aukci s názvem „Vídeň a Wiener Werkstätte“. Jedná se o jejich první aukci designu pořádanou v tzv. období klidu, mezi významnými aukcemi v Londýně a New Yorku. Proto Phillips hledal nějaké zajímavé a dostatečně přitažlivé téma. Nakonec zvolil design dílen Wiener Werkstätte.

Jedním z důvodů byla i skutečnost, že newyorská Neue Galerie slaví v těchto dnech své desetileté výročí založení. Neue Galerie se profiluje jako prostor představující umění z vídeňského prostředí kolem roku 1900. Jsou tu k vidění práce Egona Schieleho, Gustava Klimta, Josefa Hoffmanna, Kolomana Mosera nebo Dagoberta Pecheho a současně i některé z návrhů, které budou nabízeny v nadcházející aukci. Téma Wiener Werkstätte není tedy pro místní publikum až tak neznámé.

Koloman Moser: Přívěšek / návrh kolem 1912

zlato / 7 x 35,6 cm / odhad 350–400 000 USD

 

Samotná aukce nabídne 52 položek. Jedná se o relativně malou aukci, jež však zahrnuje výjimečné kusy muzejní kvality, často s bohatou výstavní historií. Více než polovina nabídky je tvořena pracemi Brtnického rodáka Josefa Hoffmanna. Pokud jde o původ nabízených děl, převážná část položek pochází z významných evropských soukromých sbírek. Na přípravě katalogu spolupracovali i odborníci působící mimo aukční dům Phillips de Pury a každý předmět má dohledanou bohatou literaturu, případně je podložen archivními materiály nebo dobovými fotografiemi.

Koloman Moser a Robert Holubetz: váza „Phanomen“ / návrh kolem 1900

irisující modrá sklovina / výška 27 cm / odhad 40–50 000 USD

 

Dílny Wiener Werkstätte, založeny mimo jiné Kolomanem Moserem a Josefem Hoffmanem, byly činné v letech 1903 až 1932. Položkou s nejvyšším aukčním odhadem 350 až 400 tisíc dolarů (odhady jsou uváděny bez aukční provize) je právě zlatý přívěšek Kolomana Mosera z roku 1905. Koloman Moser je i autorem návrhu vázy, jež pochází z produkce šumavské sklárny Johan Loetz Witwe (aukční odhad 40 až 50 tisíc dolarů). V nabídce jsou i tři dekorativní panely z tzv. císařské truhly Carla Otto Czeschky, kterou podnik Škoda daroval Franzi Josefu I. při jeho návštěvě továrny v roce 1905 (aukční odhad 70 až 90 tisíc dolarů). Zastoupeny jsou i tradičně nejzdobnější díla Wiener Werkstätte s originálními ornamenty Dagoberta Pecheho (stolní lampa s aukčním odhadem 75 až 85 tisíc dolarů). Sběratelé mohou dražit i nábytek Marcela Kammerera.

Josef Hoffmann: Židle / návrh kolem 1908
bukové dřevo, kůže / výška 109,2 cm / odhad 50–70 000 USD

 

Zájemci o dílo Josefa Hoffmanna se mohou ucházet hned o 28 položek. Nejdražšími Hoffmannovy kusy jsou židle navrženy pro výstavu v roce 1908, které pocházejí z produkce nábytkářské dílny J. & J. Kohna (aukční odhad jednoho kusu 50 až 70 tisíc dolarů). Jak jsme již zmiňovali, většina nabízených předmětů pochází ze soukromých evropských sbírek. Tak je tomu i u dvou položek, stolního zvonku z roku 1913 a čtyřdílné kávové soupravy z roku 1922, které obsahují slonovinové fragmenty. Tyto dvě položky však nejsou na předaukční výstavě v New Yorku k vidění, neboť se k nim pojí striktní omezení. Americké zákony totiž zakazují dovoz předmětů ze slonoviny mladších sto let. Tento zákon byl přijat v roce 1989 pod tlakem neziskových organizací v rámci regulace trhu se slonovinou, protože na území USA probíhala čtvrtina všech obchodů s touto komoditou. Na svého nového majitele tak tyto dvě položky čekají v londýnské pobočce aukčního domu Phillips de Pury. V případě, že předměty přece jen koupí americký sběratel, bude muset počkat ještě pár let, než bude moci předměty převézt přes hranice USA. Jinak je tomu u Hoffmannova stříbrného košíku se slonovinovým držákem (60 až 80 tisíc dolarů), který splňuje podmínku minimálního stáří sto let. Archivní dokumenty totiž odkazují k návrhu z roku 1905 a tak je tato položka spolu i s ostatními předměty legálně k vidění ve vitríně newyorské galerie.

Josef Hoffmann: Dóza / návrh kolem 1910

kůže, dřevo, mosaz / rozměr 13,3 x 18,4 x 19,7 cm / odhad 8–12 000 USD

 

Dalším nabízeným dílem je i dóza, kterou Josef Hoffmann navrhl pro Wiener Werkstätte kolem roku 1910. Před dvěma lety byla dóza stejného návrhu dražena jako součást pětidílné pánské psací soupravy v brněnském aukčním domě Zezula. Z vyvolávací ceny 30 tisíc se soubor vyšplhal až na 310 tisíc korun. Phillips de Pury tuto dózu nabízí s aukčním odhadem 8 až 12 tisíc dolarů. Aktuálním kurzem tedy 140 až 211 tisíc korun.

Stanovené odhadní ceny jsou vyšší, než jsme zvyklí z českých aukčních domů. Pokud jde o ceny dosažené na zahraničních trzích, dosud nejdražší prodanou položkou Josefa Hoffmanna je stolní lampa vydražená v newyorské Christie’s přiklepnuta za 120 tisíc dolarů. Bude zajímavé sledovat, zda některá z položek nabízená aukčním domem Phillips de Pury & Company tuto hranici překoná.

 

Josef Hoffmann: Pánská souprava / Wiener Werksttäte, 1911

dřevo, kůže rejnoka / cena: 356 500 Kč (včetně aukční provize) / Zezula 21. 3. 2009

 

 


Související články

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

Obdivovatelé malířského a kreslířského umění jednoho z nejslavnějších romantiků objíždějí v těchto měsících německá muzea a galerie, které pořádají řadu špičkových tematických výstav. Letošní kulaté výročí však mohou oslavovat i sběratelé a sběratelk...

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

Začátkem června se v pařížské aukční síni Piasa představil již sedmý výběr ze sbírky Jeana-Paula a Geneviève Kahnových. Umělecká pozůstalost se rozprodává pátým rokem a stejně jako v předchozích dražebních kolech nechyběla v nabídce ani tentokrát čes...

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016


<