Vraždění neviňátek za 3,7 milionu

O malbu Mistra Litoměřického oltáře projevila zájem NG

Dílo mimořádného umělecko-historického významu, pozdně středověká desková malba Mistra Litoměřického oltáře ze Strahovského cyklu se na sobotní aukci domu Zezula prodala za 3,7 milionu korun. Obraz však dost možná nakonec do soukromých rukou nepoputuje. Před aukcí o něj projevila zájem Národní galerie, která může využít své předkupní právo.

Mistr Litoměřického oltáře: Vraždění neviňátek / po 1505 / tempera na dřevěné desce / 57,2 x 34,6 cm / 3 658 000 Kč
Mistr Litoměřického oltáře: Vraždění neviňátek - detail / po 1505 / tempera na dřevěné desce /
57,2 x 34,6 cm /
cena: 3 658 000 Kč

 

Deskový obraz Vraždění neviňátek se do české aukce dostal ze španělské soukromé sbírky, kam byl v 90. letech zakoupen z aukce Christieʼs. Představuje další ze zajímavých příkladů importu děl starých mistrů do Čech (více zde). 

Malba byla původně součástí tzv. Strahovského oltáře v Praze, dnes neúplně dochovaného ve sbírkách strahovského kláštera. Původně šlo o triptych, jehož středovou část tvořila deska s Navštívením Panny Marie. Další dochovaná deska, pravé křídlo, byla malovaná oboustranně. Vnější strana nese vyobrazení Panny Marie ze Zvěstování, vnitřní Narození Páně (horní polovina) a Útěk do Egypta (dolní polovina). Středová deska byla zapůjčena Národní galerii r. 1941 a obrazy pravého křídla se nacházely od r. 1950 tamtéž jako deponát. V r. 1992 byly tyto části oltáře navráceny Královské kanonii premonstrátů na Strahově. V aukci nabízený deskový obraz s námětem Vraždění neviňátek představoval desku vnitřní strany levého křídla triptychu. Vnější strana, stejně jako druhá polovina vnitřní strany se nedochovaly.

Podle Antonína Zezuly z aukčního domu Zezula, který malbu na své aukci 6. prosince nabídl, projevila před aukcí o dílo zájem Národní galerie v Praze. Pokud využije svého předkupního práva, může obraz za částku odpovídající dosažené ceně včetně provize (3,658 milionu korun) získat do svých sbírek.

O samotné dražbě díla a výsledcích aukce více v tomto rozhovoru

Připomeňme, že před rokem vykoupila Národní galerie jiné významné dílo starého umění, které se objevilo na aukčním trhu, Portrét Jana Černína z Chudenic od Karla Škréty, za nějž nakonec zaplatila 5 milionů korun (více zde). 

 


Související články

Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord

Spíše průměrné první pololetí ozdobil Kupkův historický rekord

Výsledky českých aukcí v roce 2024

Navzdory historickému aukčnímu rekordu za obraz Františka Kupky Početí/Danaé, který se v dubnu vydražil na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun, celkově aukční trh v letošním prvním pololetí meziročně lehce zpomalil. V nejvyš...

24. července 2024
Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Dalibor Chatrný podruhé nad milion

Aukční dům Sýpka 16. 6. 2024

Sálová aukce Sýpky v neděli 16. června vydělala více než 5,5 milionu korun. Prodejní úspěšnost byla bezmála 52 procent. Na milionovou částku dosáhla jedna z položek, za statisíce se prodalo dalších deset.

21. června 2024
Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

Pitín a Gutfreund poprvé mezi aukčními milionáři

1. Art Consulting, 16. 6. 2024

Řada autorských rekordů ozdobila červnovou aukci 1. Art Consulting. Dařilo se zástupcům současného umění. Letošní skvělou jízdu českými aukcemi potvrdila Antonie Brandeisová. Celkem sběratelé na aukci za 119 prodaných obrazů a soch utratili přes 47 m...

18. června 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016


<