Vraždění neviňátek za 3,7 milionu

O malbu Mistra Litoměřického oltáře projevila zájem NG

Dílo mimořádného umělecko-historického významu, pozdně středověká desková malba Mistra Litoměřického oltáře ze Strahovského cyklu se na sobotní aukci domu Zezula prodala za 3,7 milionu korun. Obraz však dost možná nakonec do soukromých rukou nepoputuje. Před aukcí o něj projevila zájem Národní galerie, která může využít své předkupní právo.

Mistr Litoměřického oltáře: Vraždění neviňátek / po 1505 / tempera na dřevěné desce / 57,2 x 34,6 cm / 3 658 000 Kč
Mistr Litoměřického oltáře: Vraždění neviňátek - detail / po 1505 / tempera na dřevěné desce /
57,2 x 34,6 cm /
cena: 3 658 000 Kč

 

Deskový obraz Vraždění neviňátek se do české aukce dostal ze španělské soukromé sbírky, kam byl v 90. letech zakoupen z aukce Christieʼs. Představuje další ze zajímavých příkladů importu děl starých mistrů do Čech (více zde). 

Malba byla původně součástí tzv. Strahovského oltáře v Praze, dnes neúplně dochovaného ve sbírkách strahovského kláštera. Původně šlo o triptych, jehož středovou část tvořila deska s Navštívením Panny Marie. Další dochovaná deska, pravé křídlo, byla malovaná oboustranně. Vnější strana nese vyobrazení Panny Marie ze Zvěstování, vnitřní Narození Páně (horní polovina) a Útěk do Egypta (dolní polovina). Středová deska byla zapůjčena Národní galerii r. 1941 a obrazy pravého křídla se nacházely od r. 1950 tamtéž jako deponát. V r. 1992 byly tyto části oltáře navráceny Královské kanonii premonstrátů na Strahově. V aukci nabízený deskový obraz s námětem Vraždění neviňátek představoval desku vnitřní strany levého křídla triptychu. Vnější strana, stejně jako druhá polovina vnitřní strany se nedochovaly.

Podle Antonína Zezuly z aukčního domu Zezula, který malbu na své aukci 6. prosince nabídl, projevila před aukcí o dílo zájem Národní galerie v Praze. Pokud využije svého předkupního práva, může obraz za částku odpovídající dosažené ceně včetně provize (3,658 milionu korun) získat do svých sbírek.

O samotné dražbě díla a výsledcích aukce více v tomto rozhovoru

Připomeňme, že před rokem vykoupila Národní galerie jiné významné dílo starého umění, které se objevilo na aukčním trhu, Portrét Jana Černína z Chudenic od Karla Škréty, za nějž nakonec zaplatila 5 milionů korun (více zde). 

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016


<