Vraždění neviňátek za 3,7 milionu

O malbu Mistra Litoměřického oltáře projevila zájem NG

Dílo mimořádného umělecko-historického významu, pozdně středověká desková malba Mistra Litoměřického oltáře ze Strahovského cyklu se na sobotní aukci domu Zezula prodala za 3,7 milionu korun. Obraz však dost možná nakonec do soukromých rukou nepoputuje. Před aukcí o něj projevila zájem Národní galerie, která může využít své předkupní právo.

Mistr Litoměřického oltáře: Vraždění neviňátek / po 1505 / tempera na dřevěné desce / 57,2 x 34,6 cm / 3 658 000 Kč
Mistr Litoměřického oltáře: Vraždění neviňátek - detail / po 1505 / tempera na dřevěné desce /
57,2 x 34,6 cm /
cena: 3 658 000 Kč

 

Deskový obraz Vraždění neviňátek se do české aukce dostal ze španělské soukromé sbírky, kam byl v 90. letech zakoupen z aukce Christieʼs. Představuje další ze zajímavých příkladů importu děl starých mistrů do Čech (více zde). 

Malba byla původně součástí tzv. Strahovského oltáře v Praze, dnes neúplně dochovaného ve sbírkách strahovského kláštera. Původně šlo o triptych, jehož středovou část tvořila deska s Navštívením Panny Marie. Další dochovaná deska, pravé křídlo, byla malovaná oboustranně. Vnější strana nese vyobrazení Panny Marie ze Zvěstování, vnitřní Narození Páně (horní polovina) a Útěk do Egypta (dolní polovina). Středová deska byla zapůjčena Národní galerii r. 1941 a obrazy pravého křídla se nacházely od r. 1950 tamtéž jako deponát. V r. 1992 byly tyto části oltáře navráceny Královské kanonii premonstrátů na Strahově. V aukci nabízený deskový obraz s námětem Vraždění neviňátek představoval desku vnitřní strany levého křídla triptychu. Vnější strana, stejně jako druhá polovina vnitřní strany se nedochovaly.

Podle Antonína Zezuly z aukčního domu Zezula, který malbu na své aukci 6. prosince nabídl, projevila před aukcí o dílo zájem Národní galerie v Praze. Pokud využije svého předkupního práva, může obraz za částku odpovídající dosažené ceně včetně provize (3,658 milionu korun) získat do svých sbírek.

O samotné dražbě díla a výsledcích aukce více v tomto rozhovoru

Připomeňme, že před rokem vykoupila Národní galerie jiné významné dílo starého umění, které se objevilo na aukčním trhu, Portrét Jana Černína z Chudenic od Karla Škréty, za nějž nakonec zaplatila 5 milionů korun (více zde). 

 


Související články

Rekordní pětimilionová jízda Márie Bartuszové

Rekordní pětimilionová jízda Márie Bartuszové

Galerie Kodl, 28. 5. 2023

Galerii Kodl se opět podařilo téměř vyprodat svou aukční nabídku. Na květnové aukci sběratelé utratili přes 278 milionů korun. Nejdražší Toyen ovšem poněkud zastínil aukční příběh Márie Bartuszové a Karla Černého.

29. května 2023
Leopoldův pětidukát za 7 milionů korun

Leopoldův pětidukát za 7 milionů korun

Jarní dění na českých numismatických aukcích

Výsledky jarních českých aukcí ukázaly, že nejžádanějšími mincemi jsou v prvé řadě vzácné zlaté a stříbrné ražby české a evropské provenience, které dosahují rekordních cen. Velký zájem je též o velmi vzácné československé drobné mince a zkušební raž...

26. května 2023
Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Magritte, Klimt a další ikony za desítky milionů dolarů

Sotheby´s New York 16. – 19. 5. 2023

Na newyorském trhu s uměním jsou květnové termíny již tradičně rezervovány pro velké přehlídky moderní a současné výtvarné tvorby. U aukční síně Sotheby´s špičkový výběr zaměřili především na prestižní provenienci děl a jejich důležité postavení v dě...

24. května 2023
Zobrazit všechny

Další články

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016


<