Vlámská a holandská malba 17. století

Zezula 8. 4. 2017

Kvalitní výběr vlámského a holandského malířství 17. a počátku 18. století bude na své aukci v sobotu 8. 4. dražit brněnský aukční dům Zezula. Z vlámských malířů nabídne Davida Tenierse mladšího i nám méně známého J. M. van Hercka, z holandské žánrové malby pak například dílo Cornelise de Mana. Domácí sběratele by díla mohla zaujmout i svou poměrně střízlivě nastavenou vyvolávací cenou. Ceny v textu jsou uvedeny včetně aukční provize.

David Teniers  olej na plátně, 43 x 35 cm  vyvolávací cena: 230 000 Kč (+ 18% provize)

David Teniers ml.: V alchymistické dílně
olej na plátně, 43 x 35 cm 
vyvolávací cena: 230 000 Kč (+ 18% provize)

 

Drobný olej V alchymistické dílně zpracovává jedno z témat, kterému se Teniers věnoval dlouhodobě. Jeho výběrem ho mohl inspirovat Peter Breughel starší, který pohledy do alchymistických dílen (ovšem se satirickým nábojem sobě vlastním) rovněž maloval. S ním byl dokonce příbuzensky zpřízněn, neboť jeho manželka byla zároveň dcerou Jana Breughela staršího (tedy vnučkou Petera Breughela st.). Školení se však Teniersovi dostalo v otcovské dílně Davida Tenierse staršího. Na veřejnost se obraz dostává po téměř 60 letech. Tehdy, v roce 1960, byl zakoupen na aukci Dorothea ve Vídni a dodnes zůstal ve stejné privátní sbírce (Brno). Minimální podání obrazu bude činit  271 tisíc korun včetně provize.

Vídeňským Dorotheem prošel i obraz připsaný J. Melchioru van Herckovi, dalšímu představiteli vlámské malby, tentokrát mladší generace. Rozměrný olej Alegorie jara zobrazuje bohyni Floru s bohatým květinovým zátiším na pozadí krajinného výjevu. Právě jakožto specialista na malbu květin byl van Herck v Antverpách své doby jedním z nejvyhledávanějších. Obraz pochází z rakouské soukromé sbírky a jeho odhadní cenu stanovilo v roce 2013 Dorotheum do rozmezí 20 až 30 tisíc euro (bez provize). Autorství van Herckovi přisoudil Fred Meijer, expert na vlámské a holandské malířství a kurátor Nizozemského institutu dějin umění v Haagu. 

Jacobus Melchior van Herck (připsáno)   olej na plátně, 112 x 142 cm  vyvolávací cena: 356 000 Kč (+ 18% provize)

Jacobus Melchior van Herck (připsáno), Alegorie jara  
olej na plátně, 112 x 142 cm 
vyvolávací cena: 356 000 Kč (+ 18% provize)
 

Z holandských malířů žánrů pak budou na aukci k mání Návštěva u lékaře Cornelise de Mana. Jako jeho dílo je obraz uveden v soupisu maleb Kaiser-Friedrich-Musea v Berlíně na počátku 20. století. Zakoupen byl na stejné aukci vídeňského Dorothea v roce 1960 jako Teniersův obraz. Za zajímavou lze označit také další interiérovou měšťanskou scénu Hráčka na virginal Gerarda Terborcha (ter Borcha). Tento drobný olej na dřevěné desce signovaný monogramem GTB bude nabízen s minimálním podáním 448 tisíc. Za Manův žánr pak sběratelé musí nabídnout minimálně 260 tisíc korun.

Vlámské a holandské malířství 17. století se na domácím trhu vyskytuje velmi zřídka. Od Davida Tenierse byly nabízeny pouze dvě malby atribuované umělci samotnému nebo jeho dílně, přitom jeden z nich také s alchymistickou tematikou. Dílo J. M. van Hercka, Cornelise de Mana nebo Gerarda Terborcha ml. jsou podle databáze ART+ v aukci vůbec poprvé (U Terborcha bylo doposud draženo pouze dílo jednoho z jeho následovníků). 

 

Související články

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell

Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024

Ve třetím květnovém týdnu budou o pozornost sběratelů soutěžit hned čtyři přední aukční domy najednou. Světové společnosti Sotheby’s, Christie’s, Phillips a Bonhams zahájí své tradiční jarní přehlídky ve velkolepém stylu, s katalogovými odhady za des...

9. května 2024
Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu

Etcetera Art 27. 4. 2024

Letošní rok zahájí pražská galerie a aukční síň Etcetera Art přehlídkou 155 děl napříč výtvarnými kategoriemi. Těžištěm nabídky jsou známá jména tuzemského poválečného umění a jejich realizace v malbě, kresbě či plastice. S nejvyšší vyvolávací cenou...

26. dubna 2024
Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

Poválečná Toyen jde do aukce s rekordní vyvolávací cenou

European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024

V nadcházejících jarních aukcích se budou prodávat hned dva poválečné oleje od malířky Toyen. Letos jde o její první malířské práce na trhu. Za pár dní budou první z nich dražit ve své sálové aukci European Arts, na konci května pak sběratelé budou m...

24. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<