Dražba děl současných umělců pomůže se stavbou škol
4. července 2024
Text Koucká Tereza | Foto Zezula | Datum 06.04.2017
Kvalitní výběr vlámského a holandského malířství 17. a počátku 18. století bude na své aukci v sobotu 8. 4. dražit brněnský aukční dům Zezula. Z vlámských malířů nabídne Davida Tenierse mladšího i nám méně známého J. M. van Hercka, z holandské žánrové malby pak například dílo Cornelise de Mana. Domácí sběratele by díla mohla zaujmout i svou poměrně střízlivě nastavenou vyvolávací cenou. Ceny v textu jsou uvedeny včetně aukční provize.
Drobný olej V alchymistické dílně zpracovává jedno z témat, kterému se Teniers věnoval dlouhodobě. Jeho výběrem ho mohl inspirovat Peter Breughel starší, který pohledy do alchymistických dílen (ovšem se satirickým nábojem sobě vlastním) rovněž maloval. S ním byl dokonce příbuzensky zpřízněn, neboť jeho manželka byla zároveň dcerou Jana Breughela staršího (tedy vnučkou Petera Breughela st.). Školení se však Teniersovi dostalo v otcovské dílně Davida Tenierse staršího. Na veřejnost se obraz dostává po téměř 60 letech. Tehdy, v roce 1960, byl zakoupen na aukci Dorothea ve Vídni a dodnes zůstal ve stejné privátní sbírce (Brno). Minimální podání obrazu bude činit 271 tisíc korun včetně provize.
Vídeňským Dorotheem prošel i obraz připsaný J. Melchioru van Herckovi, dalšímu představiteli vlámské malby, tentokrát mladší generace. Rozměrný olej Alegorie jara zobrazuje bohyni Floru s bohatým květinovým zátiším na pozadí krajinného výjevu. Právě jakožto specialista na malbu květin byl van Herck v Antverpách své doby jedním z nejvyhledávanějších. Obraz pochází z rakouské soukromé sbírky a jeho odhadní cenu stanovilo v roce 2013 Dorotheum do rozmezí 20 až 30 tisíc euro (bez provize). Autorství van Herckovi přisoudil Fred Meijer, expert na vlámské a holandské malířství a kurátor Nizozemského institutu dějin umění v Haagu.
Z holandských malířů žánrů pak budou na aukci k mání Návštěva u lékaře Cornelise de Mana. Jako jeho dílo je obraz uveden v soupisu maleb Kaiser-Friedrich-Musea v Berlíně na počátku 20. století. Zakoupen byl na stejné aukci vídeňského Dorothea v roce 1960 jako Teniersův obraz. Za zajímavou lze označit také další interiérovou měšťanskou scénu Hráčka na virginal Gerarda Terborcha (ter Borcha). Tento drobný olej na dřevěné desce signovaný monogramem GTB bude nabízen s minimálním podáním 448 tisíc. Za Manův žánr pak sběratelé musí nabídnout minimálně 260 tisíc korun.
Vlámské a holandské malířství 17. století se na domácím trhu vyskytuje velmi zřídka. Od Davida Tenierse byly nabízeny pouze dvě malby atribuované umělci samotnému nebo jeho dílně, přitom jeden z nich také s alchymistickou tematikou. Dílo J. M. van Hercka, Cornelise de Mana nebo Gerarda Terborcha ml. jsou podle databáze ART+ v aukci vůbec poprvé (U Terborcha bylo doposud draženo pouze dílo jednoho z jeho následovníků).
Online aukce nadace Happy Hearts, 29. 7. 2024
24. června 20244. července 2024
22. srpna 2022
3. června 2022
29. listopadu 2021
21. června 2024
13. června 2024
9. června 2024