Věšín a Bedřich Dlouhý

Dorotheum 7. 3. 2015

Aukční dům Dorotheum otevře 7. března brány Prague Marriot Hotelu a představí koupěchtivým zájemcům a sběratelům 270 uměleckých děl, mezi nimiž se nachází například Špálovy Pivoňky růžové a bílé nebo Setkání u studny od Jaroslava Věšína.

Antonín Gareis st. - připsáno: Starý elegán / olej na plátně / 32 x 25 cm / vyv. cena: 24 000 Kč
Antonín Gareis st. - připsáno: Starý elegán / olej na plátně / 32 x 25 cm / vyv. cena 24 000 Kč

Katalog nabízených děl je velmi různorodý. Od malířů spadajících do 18. století až po práce z 90. let 20. století. Jedna z nejstarších prací, která se na aukci objeví je obraz připisovaný českému malíři Janu Antonínu Gareisemu st. s názvem Starý elegán. Obraz není ani signován, ani datován. Vyvolávací cena 24 tisíc korun odpovídá průměrným cenám, které jsou za obrazy tohoto autora nabízeny.

Zajímavým dílem je olej s názvem Alpská krajina od Edwarda Harrisona Comptona. Tento malíř, který se narodil v německém Feldafingu do rodiny krajináře Edwarda Theodora Comptona, u něhož prodělal i první malířská školení, později odjel studovat do Londýna, kde poté také i několikrát vystavoval. Proslavil se zvláště jako malíř Alp. U nabízeného obrazu překvapí zvláště vyvolávací cena. Odpovídá sotva polovině částky, za níž byl vyvoláván podobný obraz s totožným názvem, který byl vydražen v téže síni v roce 2001 za 289 tisíc korun.

Jaroslav Věšín: Setkání u studny / 1885 / olej, plátno / 40 x 75,5 cm / vyv. cena: 500 000 Kč
Jaroslav Věšín: Setkání u studny / 1885 / olej na plátně / 40 x 75,5 cm / vyv. cena 500 000 Kč

S druhou nejvyšší vyvolávací cenou bude v aukci nabídnut obraz Jaroslava Věšína Setkání u studny z roku 1885. Jaroslav Věšín byl český malíř, který studoval jak na Akademii v Praze, tak později v Mnichově, kde studia i dokončil. Poté odjel na Slovensko, kde maloval žánrové scény ze života venkovského lidu. Toto oblíbené téma neopustil ani po příchodu do Bulharska, kde se stal profesorem na malířské škole v Sofii a dvorním malířem Ferdinanda I. Obraz Setkání u studny je tak typickým žánrovým výjevem, který zobrazuje oblíbený motiv scény z venkovského života, vyvoláván je za 500 tisíc korun. Nejdražší prodané dílo Jaroslava Věšína Na lovu bylo roku 2009 vydraženo za 1,6 milionu korun.

Upozornit lze i na soubor fotografií Miroslava Tichého, v uplynulých letech hojně a úspěšně trhem nabízeného. Tento umělec, který studoval na Akademii výtvarných umění, avšak školu nedokončil, se nejprve věnoval malbě, kterou ale v 70. letech 20. století nadobro opustil a zaměřil se pouze na fotografii. Veškeré fotoaparáty i příslušenství k nim si vyráběl sám z různých materiálů, ať už se jednalo o plexisklové čočky, či různé držáky z trubek. Na aukci je zastoupen svými čtrnácti typickými fotografiemi, převážně voyérskými snímky žen. Vyvolávací cena se pohybuje od 5 do 14 tisíc korun.

Miroslav Tichý: Bez názvu / čb. fotografie / 19,5 x 11,5 cm / vyv. cena: 14 000 Kč

Miroslav Tichý: Bez názvu / čb. fotografie / 19,5 x 11,5 cm / vyv. cena 14 000 Kč

Z dalších autorů je zastoupen i slovenský modernista Július Jakoby. Dražit se bude i série prací Jana Zrzavého. Z mladších děl lze předpokládat sběratelský boj o zdařilý olej na plátně Bedřicha Dlouhého z roku 1958 s vyvolávací cenou 120 tisíc korun. Nabízena je i koláž Jiřího Koláře s názvem Pocta Ot. Guttfreundovi z roku 1991, nebo bezejmenná grafika Ladislava Čepeláka z roku 1992.

edřich Dlouhý: Kolonie v Jiřetíně / 1958 / olej na plátně / 70 x 90 cm  / vyv. cena 120 000 Kč
Bedřich Dlouhý: Kolonie v Jiřetíně / 1958 / olej na plátně / 70 x 90 cm / vyv. cena 120 000 Kč

Artslimit 24. 3. 2024

Tichý Miroslav

Drtikol, Rössler i Tichý a Kolářová

24. ledna 2019

Miroslav Tichý: Ženy a ženy

Miroslav Tichý: Ženy a ženy

27. července 2015

Svoboda za sta tisíce

Svoboda za sta tisíce

16. dubna 2014

Věšín Jaroslav

Kupka za dvacet, Čapek a Hudeček po pěti

3. listopadu 2019

Galerie Art Praha 8. 5. 2011

Galerie Art Praha 8. 5. 2011

12. června 2011

Galerie Art Praha, květen 2011

4. května 2011