Válečné obrazy táhly

Výsledky předprázdninové moderny v Londýně

Zahajovací večer impresionistů a klasické moderny v londýnské Christie's přinesl v zásadě slušné výsledky. V porovnání se Sotheby's ovšem vyznívají skromně. Malevičova výjimečná abstrakce skončila, oproti svému významu, spíše pod hranicí očekávání. Táhl však Klimtův Portrét Gertrudy Loew a Dva jezdci na pláži Maxe Liebermanna, obrazy se zajímavými válečnými osudy.

Gustav Klimt: Portrét Gertrudy Loew (Gertha Felsőványi) /1902 /olej na plátně / 149,5 x 45 cm / Sotheby´s 24. 6. 2015 / 24 798 000 GBP Gustav Klimt: Portrét Gertrudy Loew (Gertha Felsőványi) /1902 /olej na plátně / 149,5 x 45 cm / Sotheby's 24. 6. 2015 / 24 798 000 GBP

Christie's vyprodali 84% z 50 nabízených položek a jejich celkový výnos činil 71,5 milionu liber. Více než polovina děl byla vydražena s cenou nad milion liber, nicméně hranici deseti milionů překonala jen jedna jediná práce – Monetovy Kosatce. Předaukční odhad Kosatců, uváděný bez provize, se pohyboval mezi 6 a 9 miliony liber. Ten byl sice překonán, ale jen těsně, a to právě díky provizi. Výsledná cena nakonec činila 10,8 milionu liber. Naposledy, když byly v roce 1997 Kosatce draženy v newyorské Christie's, je šlo získat za 3,9 milionu dolarů.

Pod spodní hranicí předaukčního odhadu byla vydražena například Picassova Hlava z roku 1969. Nový majitel olej získal za 4,5 milionu liber i přes skutečnost, že odhad se u tohoto díla pohyboval mezi 4,8 a 6,5 milionu liber. Práce uhlem na papíře od Egona Schieleho Madchenkopf (Frau Sohn), prodána naposledy právě v londýnské Christie's v roce 2007 za 412 000 liber, vynesla 662,5 tisíce liber.

Nechyběly ani práce surrealistických autorů jakými jsou například René Magritte nebo Salvador Dalí. Za kvaš na papíře Reného Magritta Le Basier z roku 1957 zájemci nabídli 1,99 milionu liber (odhad 1,2 – 1,8 liber). Před pěti lety přitom stála svého majitele 1,2 milionu liber. Jiný dražitel na telefonu získal plátno Salvadora Dalího Chevauchee celeste z roku 1957 za částku 2,88 milionu liber (naposledy prodáno rovněž v Christie's v roce 2010 za 2,2 milionu liber).

Kazimir Malevič: Suprematism, 18th Construction / 1915 /olej na plátně / 53,3 x 53,3 cm / Sotheby´s 24. 6. 2015 Kazimir Malevič: Suprematism, 18th Construction / 1915 /olej na plátně / 53,3 x 53,3 cm / Sotheby's 24. 6. 2015 / 21 429 000 GBP

Podstatně jinou dynamiku měl nadcházející večer v Sotheby's. Horní hranice předaukčních odhadů u Christie's dosahovala k 85,2 milionu liber. Za stejný počet položek v Sotheby's očekávali výnos 203 milionů liber, které sice nebyly překonány, ale konečná celková částka ve výši 178,6 milionu je více než slušná. Za rozdílnými výsledky stála lepší nabídka a skladba děl v Sotheby's. Hranici 10 milionů liber tu pokořilo hned sedm děl a hlavní roli tu sehrály restituce.

Nejsledovanějším dílem byl portrét Gertrudy Loew od Gustava Klimta. Jeho zajímavý osud, o kterém jsme vás již informovali (zde), přilákal dostatek zájemců, kteří portrét vynesli až na 24,8 milionu liber. Abstraktní plátno Kazimíra Maleviče Suprematism, 18th Construction, pak získal dražitel za 21,4 milionu liber. V tomto případě však očekávání naplněna zcela nebyla – předaukční odhad byl stanoven na 20 – 30 milionů. Odborníci aukčního domu totiž vycházeli z toho, že když se na trhu objevilo Malevičovo plátno obdobné důležitosti před sedmi lety, jeho cena se vyšplhala až na 60 milionů dolarů.

Edgar Degas: Petite danseuse de quatorze ans/bronzový odlitek 1922 / výška 101,3 cm Edgar Degas: Petite danseuse de quatorze ans/bronzový odlitek 1922 / výška 101,3 cm / Sotheby´s 24. 6. 2015 / 15 829 000 GBP

Dalším plátnem s osudy, kterými zamíchala válka, byl obraz Maxe Liebermanna Dva jezdci na pláži z roku 1901 (více zde). Díla z pozůstalosti Cornelia Gurlitta jsou dědictvím po jeho otci Hildebrandovi – galeristovi Adolfa Hitlera. Celá sbírka uchovávaná v mnichovském bytě čítala na 1 300 děl. Liebermannův obraz byl přitom oficiálně navrácen právoplatným majitelům, dědicům původních majitelů, teprve v květnu. Sběratelé cenu vyhnali vysoko nad horní hranici předaukčního odhadu (350 – 550 tisíc liber) - a to na 1,9 milionu liber. Dražitelé projevili také značný zájem o posmrtný odlitek Degasovy tanečnice Petite danseuse de quatorze ans. Nový majitel ji získal za 15,8 milionu liber (odhad za tento bronz činil 10-15 milionu liber).

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024

Klimt Gustav

Od starých mistrů po Ferrari

Od starých mistrů po Ferrari

22. ledna 2021

Gustav Klimt neznámý

Gustav Klimt neznámý

18. července 2014

Další články autora

Basquiat a Cy Twombly

Basquiat a Cy Twombly

26. května 2016

Střízlivá večerní moderna

Střízlivá večerní moderna

19. května 2016

Zpráva TEFAF o trhu s uměním 2015

20. března 2016