V Paříži bude nabízen (ne)známý obraz Františka Kupky

Raná Kupkova abstrakce na aukci Pařížské avantgardy

V polovině října se uskuteční další netrpělivě očekávaný evening sale francouzské pobočky aukčního domu Christie’s, tentokrát s názvem Pařížská avantgarda. Při pohledu z Prahy je hlavní atrakcí položka číslo 26, raná abstrakce Františka Kupky.

Jako ve většině večerních aukcí jde o úzký výběr toho nejlepšího, co se podařilo jedné z největších síní za poslední dobu shromáždit. Nabízena bude téměř čtyřicítka obrazů, plastik a objektů. Kupka se zde objevuje ve společnosti takových autorů, jako jsou Pierre Bonnard, Henry Mattisse, Max Ernst nebo Hans Arp.

František Kupka: Formes allongées, 1912-19


František Kupka: Formes allongées, 1912-14(1919),
olej na plátně, 65,2 x 71 cm,
odhad: 800-1 200 000 eur,
Christie’s 20. 10. 2016

 

Nabízen bude obraz Formes allongées, o kterém aukční katalog uvádí, že vznikl v rozmezí let 1912–14. Pochází z privátní lucemburské kolekce, do níž byl zakoupen sedm měsíců před smrtí Františka Kupky přímo od autora. Veřejnosti poté bylo toto dílo představeno jen jednou, v roce 1965 bylo prezentováno na výstavě současného umění ze soukromých lucemburských sbírek, v jejímž katalogu je i reprodukováno.

Podle dohledaných informací ale s největší pravděpodobností nebyla práce českému prostředí zcela neznámá. Obraz byl zřejmě vystaven na částečně prodejní retrospektivě František Kupka – Výstava životního díla, která se konala roce 1946 v pražském Mánesu. Mezi více než dvěma stovkami exponátů se ve výstavním katalogu pod číslem 38 objevuje olej totožných rozměrů, pocházející z roku 1919 a nazvaný Studie: tvary vytažené


Katalog Kupkovy výstavy z roku 1946 v budově S.V.U. Mánes v Praze

 

Tato práce byla Kupkou přiřazena do skupiny s podtitulem Stvořené motivy hned vedle obrazů Studie: tvary květných lístků (39) a Orchestr fialových (40) stejné datace, přičemž oba jsou v soupisu Kupkových olejů vydaném tento rok reprodukovány pouze černobíle s původem z Galerie Louis Carré et Cie v Paříži. V říjnu dražené Formes allongées v soupise zcela chybí, což může dokládat nedostupnost těchto několika obrazů jakožto konvolutu a zároveň přispět ke ztotožnění této práce s vystaveným obrazem (rozhovor s autorem soupisu Vladimírem Lekešem zde).

Léta 1910–20, kdy Kupka hledal a stále přehodnocoval své pojetí abstraktní malby, jsou obecně považovaná za nejsilnější, s čímž logicky koresponduje i cenová hladina. Navíc jsou tyto práce na mezinárodním aukčním trhu raritní a daly by se spočítat na prstech jedné ruky. S výjimkou obrazu Tvar modré, který před čtyřmi lety dražila společnost Adolf Loos Apartment and Gallery, aukční prodeje vždy zprostředkovávala některá z poboček Christie’s nebo Sotheby’s. Dle informací Artprice.com prošly v 90. letech dražbou tři oleje a již tehdy konečné ceny přesahovaly ty odhadní. Když se jeden z nich znovu objevil na aukci českého umění manželů Hascoe v roce 2011 (víc zde), zájemce za něj tehdy musel zaplatit téměř pětinásobnou částku než v roce 1999.

František Kupka: Étude sur Fond Rouge / 1919

František Kupka: Étude
sur Fond Rouge, 1919,
olej na plátně, 69,5 x 69,5 cm, cena: 2 079 644 GBP
(včetně všech poplatků),
Sotheby's 19. 6. 2013

 

Odhadní cena v říjnu nabízených Formes allongées (800 tisíc až 1,2 milionu eur, bez provize) se pohybuje v intencích naposledy draženého Kupkova obrazu Étude sur Fond Rouge (ve zmiňovaném dobovém katalogu mimochodem pod číslem 37), který se v Londýně v červnu 2013 prodal v přepočtu za více než 2,2 milionu eur (včetně provize). S připočtením všech poplatků za něj vítěz aukce musel zaplatit 62,4 milionu korun, což je stávající rekord za Kupkovo dílo (více zde).

Pařížskou aukcí ale Kupkovo podzimní tažení nekončí. V polovině listopadu bude švédská Stockholms Auktionsverk licitovat mnohokrát reprodukované dílo L'Envolée (Vzlet) z let 1914–19 ze sbírky manželů Lundbergových.

František Kupka:
L'Envolée, 1914-19,
olej na plátně,
75 x 85 cm,
odhad: 636-848 000 eur,
Stockholms Auktionsverk, 15.11.2016


Související články

Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Výhled před podzimní aukční sezónou

Jarním aukcím vládli Toyen, Karel Černý a Zdeněk Sýkora. Podzimní nabídka bude rovněž bohatá, slibují majitelé aukčních síní. Dražit se budou díla galerijních hodnot, která se na trhu dlouho neobjevila.

25. září 2023
Muž, který objevil jednu generaci umělců

Muž, který objevil jednu generaci umělců

Rozprodej sbírky Sama Josefowitze, Christie’s, podzim 2023

Přes 80 milionů dolarů by mohla vynést série aukcí sbírky Sama Josefowitze. Nadšeného sběratele a objevitele, který pomohl generaci umělců takzvané pontavenské školy získat zaslouženou pozornost trhu s uměním. Ukázal, jak se díky trpělivé práci dá za...

12. září 2023
Stát se Rothschildem, alespoň na chvíli

Stát se Rothschildem, alespoň na chvíli

Výběr z francouzských sbírek legendární evropské dynastie

První červencový týden se v londýnské centrále aukční síně Christie´s vystavuje to nejlepší ze sbírkového fondu francouzské větve rodiny Rothschildů. Samotná dražba se sice bude odehrávat až v polovině října v New Yorku, ale s nádherou, luxusem a vyb...

3. července 2023
Zobrazit všechny

Další články


<