V Paříži bude nabízen (ne)známý obraz Františka Kupky

Raná Kupkova abstrakce na aukci Pařížské avantgardy

V polovině října se uskuteční další netrpělivě očekávaný evening sale francouzské pobočky aukčního domu Christie’s, tentokrát s názvem Pařížská avantgarda. Při pohledu z Prahy je hlavní atrakcí položka číslo 26, raná abstrakce Františka Kupky.

Jako ve většině večerních aukcí jde o úzký výběr toho nejlepšího, co se podařilo jedné z největších síní za poslední dobu shromáždit. Nabízena bude téměř čtyřicítka obrazů, plastik a objektů. Kupka se zde objevuje ve společnosti takových autorů, jako jsou Pierre Bonnard, Henry Mattisse, Max Ernst nebo Hans Arp.

František Kupka: Formes allongées, 1912-19


František Kupka: Formes allongées, 1912-14(1919),
olej na plátně, 65,2 x 71 cm,
odhad: 800-1 200 000 eur,
Christie’s 20. 10. 2016

 

Nabízen bude obraz Formes allongées, o kterém aukční katalog uvádí, že vznikl v rozmezí let 1912–14. Pochází z privátní lucemburské kolekce, do níž byl zakoupen sedm měsíců před smrtí Františka Kupky přímo od autora. Veřejnosti poté bylo toto dílo představeno jen jednou, v roce 1965 bylo prezentováno na výstavě současného umění ze soukromých lucemburských sbírek, v jejímž katalogu je i reprodukováno.

Podle dohledaných informací ale s největší pravděpodobností nebyla práce českému prostředí zcela neznámá. Obraz byl zřejmě vystaven na částečně prodejní retrospektivě František Kupka – Výstava životního díla, která se konala roce 1946 v pražském Mánesu. Mezi více než dvěma stovkami exponátů se ve výstavním katalogu pod číslem 38 objevuje olej totožných rozměrů, pocházející z roku 1919 a nazvaný Studie: tvary vytažené


Katalog Kupkovy výstavy z roku 1946 v budově S.V.U. Mánes v Praze

 

Tato práce byla Kupkou přiřazena do skupiny s podtitulem Stvořené motivy hned vedle obrazů Studie: tvary květných lístků (39) a Orchestr fialových (40) stejné datace, přičemž oba jsou v soupisu Kupkových olejů vydaném tento rok reprodukovány pouze černobíle s původem z Galerie Louis Carré et Cie v Paříži. V říjnu dražené Formes allongées v soupise zcela chybí, což může dokládat nedostupnost těchto několika obrazů jakožto konvolutu a zároveň přispět ke ztotožnění této práce s vystaveným obrazem (rozhovor s autorem soupisu Vladimírem Lekešem zde).

Léta 1910–20, kdy Kupka hledal a stále přehodnocoval své pojetí abstraktní malby, jsou obecně považovaná za nejsilnější, s čímž logicky koresponduje i cenová hladina. Navíc jsou tyto práce na mezinárodním aukčním trhu raritní a daly by se spočítat na prstech jedné ruky. S výjimkou obrazu Tvar modré, který před čtyřmi lety dražila společnost Adolf Loos Apartment and Gallery, aukční prodeje vždy zprostředkovávala některá z poboček Christie’s nebo Sotheby’s. Dle informací Artprice.com prošly v 90. letech dražbou tři oleje a již tehdy konečné ceny přesahovaly ty odhadní. Když se jeden z nich znovu objevil na aukci českého umění manželů Hascoe v roce 2011 (víc zde), zájemce za něj tehdy musel zaplatit téměř pětinásobnou částku než v roce 1999.

František Kupka: Étude sur Fond Rouge / 1919

František Kupka: Étude
sur Fond Rouge, 1919,
olej na plátně, 69,5 x 69,5 cm, cena: 2 079 644 GBP
(včetně všech poplatků),
Sotheby's 19. 6. 2013

 

Odhadní cena v říjnu nabízených Formes allongées (800 tisíc až 1,2 milionu eur, bez provize) se pohybuje v intencích naposledy draženého Kupkova obrazu Étude sur Fond Rouge (ve zmiňovaném dobovém katalogu mimochodem pod číslem 37), který se v Londýně v červnu 2013 prodal v přepočtu za více než 2,2 milionu eur (včetně provize). S připočtením všech poplatků za něj vítěz aukce musel zaplatit 62,4 milionu korun, což je stávající rekord za Kupkovo dílo (více zde).

Pařížskou aukcí ale Kupkovo podzimní tažení nekončí. V polovině listopadu bude švédská Stockholms Auktionsverk licitovat mnohokrát reprodukované dílo L'Envolée (Vzlet) z let 1914–19 ze sbírky manželů Lundbergových.

František Kupka:
L'Envolée, 1914-19,
olej na plátně,
75 x 85 cm,
odhad: 636-848 000 eur,
Stockholms Auktionsverk, 15.11.2016


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<