V kouzelníkově pracovně

Arcimboldo 29. 5. 2021

Již jen do soboty odpoledne je možné přihazovat na kresby, fotografie a další práce na papíře v internetové aukci společnosti Arcimboldo. Pozoruhodným souborem je série snímků Josefa Sudka z vily architekty Otto Rothmayera. Nejde však o známé fotografie ze zahrady domu, ale z architektovy pracovny. 

Josef Sudek: Pracovna architekta Rothmayera


Josef Sudek: Pracovna architekta Rothmayera II,
černobílá fotografie 11,8 x 16,4 cm,
vyvolávací cena: 5 000 Kč (+ 25% provize), Arcimboldo 29. 5. 2021

Rothmayera a o čtyři roky mladšího Sudka pojilo dlouholeté přátelství, seznámili se na začátku 40. let na Pražském hradě, kde Rothmayer působil v roli hradního architekta. "Když mě Rotmayer požádal, abych vyfotografoval jeho židle, byl jsem hned pro. Ale chtěl jsem je fotografovat v jeho zahradě. Rothmayerovi se ty fotografie líbily, spřátelili jsme se," vzpomínal po letech Sudek. 

Série pečlivě inscenovaných snímků zahradního nábytku na zahradě Rothmayerovy vily na Břevnově následně přerostla v dlouholetý cyklus Procházka po kouzelné zahrádce z let 1948 až 1964. U příležitosti letošního 125. výročí Sudkova narození chystá Uměleckoprůmyslové museum výstavu věnovanou přátelství obou mužů nazvanou Sudek / Rothmayer: Návštěva u pana kouzelníka
 

Josef Sudek: Pracovna architekta Rothmayera


Josef Sudek: Pracovna architekta Rothmayera IV,
černobílá fotografie 16,9 x 12,2 cm,
vyvolávací cena: 3 000 Kč (+ 25% provize), Arcimboldo 29. 5. 2021

Ve stejné době jako Rothmayerovu zahradu Sudek fotografuje také pracovní chaos ve svém bytě a ateliéru, základ cyklu Labyrinty. Podobnou poetiku nacházel i v Rothmayerově pracovně. "Ale i tam, kde Sudek labyrinty, nahromadění nevytváří, nachází je a vyhledává. Zřetelné je to na fotografiích z interiéru Rothmayerova domu, zejména Rothmayerova pokoje. Tam se hromadily předměty jako vzpomínky a připomínky, jako drobná znamení, jako inspirační zdroje, nebo docela jenom pro svou krásu. Předmětů zde přibývalo a nikdy neubývalo, protože takové, které by se mohly vyhodit, sem nikdy nepřišly. Postupně vytlačily profesora Rothmayera i s jeho prknem jinam a staly se samostatným objektem ve čtyřech stěnách, kam Rothmayer chodil jenom na návštěvu," charakterizuje tento cyklus Zdeněk Kirschner v Sudkově monografii z roku 1982. 
 

Josef Sudek: Pracovna architekta Rothmayera VI


Josef Sudek: Pracovna architekta Rothmayera II,
černobílá fotografie 11,8 x 16,4 cm,
vyvolávací cena: 5 000 Kč (+ 25% provize), Arcimboldo 29. 5. 2021

A aukci společnosti Arcimboldo bude nabízeno celkem čtrnáct Sudkových snímků, včetně sedmi fotografií z cyklu Pracovna architekta Rothmayera. V aukci byl tento soubor naposledy nabízen na jaře 2005. V pražském Dorotheu tehdy všech sedm snímků, dražených jako jedna položka, vystoupalo z necelých 9 tisíc na 114 tisíc korun. Nyní jsou fotografie nabízeny jednotlivě s vyvolávacími cenami 2,5 tisíc až 5 tisíc korun (+ 25% provize) . 

 


Související články

Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Taháky podzimních aukcí: Schikaneder, Švabinský i Chagall

Výhled před podzimní aukční sezónou

Jarním aukcím vládli Toyen, Karel Černý a Zdeněk Sýkora. Podzimní nabídka bude rovněž bohatá, slibují majitelé aukčních síní. Dražit se budou díla galerijních hodnot, která se na trhu dlouho neobjevila.

25. září 2023
Muž, který objevil jednu generaci umělců

Muž, který objevil jednu generaci umělců

Rozprodej sbírky Sama Josefowitze, Christie’s, podzim 2023

Přes 80 milionů dolarů by mohla vynést série aukcí sbírky Sama Josefowitze. Nadšeného sběratele a objevitele, který pomohl generaci umělců takzvané pontavenské školy získat zaslouženou pozornost trhu s uměním. Ukázal, jak se díky trpělivé práci dá za...

12. září 2023
Stát se Rothschildem, alespoň na chvíli

Stát se Rothschildem, alespoň na chvíli

Výběr z francouzských sbírek legendární evropské dynastie

První červencový týden se v londýnské centrále aukční síně Christie´s vystavuje to nejlepší ze sbírkového fondu francouzské větve rodiny Rothschildů. Samotná dražba se sice bude odehrávat až v polovině října v New Yorku, ale s nádherou, luxusem a vyb...

3. července 2023
Zobrazit všechny

Další články


<