V kouzelníkově pracovně

Arcimboldo 29. 5. 2021

Již jen do soboty odpoledne je možné přihazovat na kresby, fotografie a další práce na papíře v internetové aukci společnosti Arcimboldo. Pozoruhodným souborem je série snímků Josefa Sudka z vily architekty Otto Rothmayera. Nejde však o známé fotografie ze zahrady domu, ale z architektovy pracovny. 

Josef Sudek: Pracovna architekta Rothmayera


Josef Sudek: Pracovna architekta Rothmayera II,
černobílá fotografie 11,8 x 16,4 cm,
vyvolávací cena: 5 000 Kč (+ 25% provize), Arcimboldo 29. 5. 2021

Rothmayera a o čtyři roky mladšího Sudka pojilo dlouholeté přátelství, seznámili se na začátku 40. let na Pražském hradě, kde Rothmayer působil v roli hradního architekta. "Když mě Rotmayer požádal, abych vyfotografoval jeho židle, byl jsem hned pro. Ale chtěl jsem je fotografovat v jeho zahradě. Rothmayerovi se ty fotografie líbily, spřátelili jsme se," vzpomínal po letech Sudek. 

Série pečlivě inscenovaných snímků zahradního nábytku na zahradě Rothmayerovy vily na Břevnově následně přerostla v dlouholetý cyklus Procházka po kouzelné zahrádce z let 1948 až 1964. U příležitosti letošního 125. výročí Sudkova narození chystá Uměleckoprůmyslové museum výstavu věnovanou přátelství obou mužů nazvanou Sudek / Rothmayer: Návštěva u pana kouzelníka
 

Josef Sudek: Pracovna architekta Rothmayera


Josef Sudek: Pracovna architekta Rothmayera IV,
černobílá fotografie 16,9 x 12,2 cm,
vyvolávací cena: 3 000 Kč (+ 25% provize), Arcimboldo 29. 5. 2021

Ve stejné době jako Rothmayerovu zahradu Sudek fotografuje také pracovní chaos ve svém bytě a ateliéru, základ cyklu Labyrinty. Podobnou poetiku nacházel i v Rothmayerově pracovně. "Ale i tam, kde Sudek labyrinty, nahromadění nevytváří, nachází je a vyhledává. Zřetelné je to na fotografiích z interiéru Rothmayerova domu, zejména Rothmayerova pokoje. Tam se hromadily předměty jako vzpomínky a připomínky, jako drobná znamení, jako inspirační zdroje, nebo docela jenom pro svou krásu. Předmětů zde přibývalo a nikdy neubývalo, protože takové, které by se mohly vyhodit, sem nikdy nepřišly. Postupně vytlačily profesora Rothmayera i s jeho prknem jinam a staly se samostatným objektem ve čtyřech stěnách, kam Rothmayer chodil jenom na návštěvu," charakterizuje tento cyklus Zdeněk Kirschner v Sudkově monografii z roku 1982. 
 

Josef Sudek: Pracovna architekta Rothmayera VI


Josef Sudek: Pracovna architekta Rothmayera II,
černobílá fotografie 11,8 x 16,4 cm,
vyvolávací cena: 5 000 Kč (+ 25% provize), Arcimboldo 29. 5. 2021

A aukci společnosti Arcimboldo bude nabízeno celkem čtrnáct Sudkových snímků, včetně sedmi fotografií z cyklu Pracovna architekta Rothmayera. V aukci byl tento soubor naposledy nabízen na jaře 2005. V pražském Dorotheu tehdy všech sedm snímků, dražených jako jedna položka, vystoupalo z necelých 9 tisíc na 114 tisíc korun. Nyní jsou fotografie nabízeny jednotlivě s vyvolávacími cenami 2,5 tisíc až 5 tisíc korun (+ 25% provize) . 

 


Související články

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

Štyrského krajina a několik Boštíků hledá nové majitele

1. Art Consulting 16. 6. 2024

V katalogu sálové aukce 1. Art Consulting v neděli 16. června s podtitulem Exkluzivní výběr klasického a moderního umění najdou zájemci téměř dvě stovky položek. Dominovat mezi nimi bude klasická moderna a poválečné umění.

13. června 2024
Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Do aukcí jde zapomenutý Zrzavý, poválečný Muzika i pozdní Gross

Galerie Pictura 5. 6., Arthouse Hejtmánek 6. 6. 2024

Zájemce o koupi výtvarného umění tento týden v Praze čeká dvojice sálových aukcí. První pořádá ve středu Galerie Pictura, druhá, tradiční červnová zahradní aukce čeká na sběratele u aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obě nabídnou přes dvě stovky položek...

4. června 2024
Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Do aukce jde raný i vrcholný Kremlička

Galerie Kodl 26. 5. 2024

Ačkoli je dnes Rudolf Kremlička považován za jednoho ze stěžejních tvůrců českého moderního umění, zcela se vyhnul kubismu, a svými generačními vrstevníky byl považován spíše za konzervativce. V roce 1918 vystavoval se skupinou Tvrdošíjných. Na jejic...

23. května 2024
Zobrazit všechny

Další články


<