Událost sezóny

Třídenní aukce společnosti Christie’s, na které byla koncem února dražena sbírka Yvese Saint Laurenta a jeho dlouholetého partnera Pierra Bergé, byla mimořádnou událostí, kterou letos těžko co překoná.

Celkový výnos 374 milionu eur představuje historicky nejlepší výsledek, jakého kdy dosáhla privátní sbírka, a jde též o nový evropský cenový rekord. Třídenní předaukční výstavu si přišlo prohlédnout 30 tisíc návštěvníků a každé z aukcí, které se konaly netypicky přímo v pařížském Grand Palais, se zúčastnilo na 1500 lidí. 

První večer byla dražena díla impresionistů a klasické moderny. V následujících dnech se pokračovalo starým uměním, historickým stříbrem, designem a starožitnostmi. Rekordy padaly ve všech těchto kategoriích. Nejdražší nabízené dílo, Picassovo kubistické zátiší z roku 1914, jehož cena byla odhadována na 25 až 30 milionů eur, sice zůstalo bez kupce, řada dalších položek naopak očekávané částky vysoko překonala. Nového majitele našlo přes 95 procent z 688 nabízených děl.

Nejdražším kusem se stalo květinové zátiší od Henriho Matisse, jehož cena se vyšplhala na 35,9 milionu eur, téměř dvojnásobek nejvyššího předaukčního odhadu. Dosažená cena je novým autorovým cenovým rekordem. To stejné platí pro díla Constantina Brancusiho (29 milionů eur), Pieta Mondriana (21,6 milionů eur), Giorgia de Chirica (11 milionů eur – kupcem obrazu bylo Centre Pompidou), Théodora Géricaulta (9 milionů eur), Marcela Duchampa (8,9 milionů eur) a Jamese Ensora (4,9 milionů eur).


Henri Matisse: Petrklíče na modrém ubrusu / 1911
olej na plátně / 81 × 65,5 cm / cena: 35 905 000 eur

 

 

 

Největším překvapením se nicméně stala držba tzv. dračího křesla od designérky Eileen Grayové z let 1917 až 1919. Předaukční odhad počítal s částkou kolem 3 milionů eur, konečná cena však vylétla až na 21,9 milionů eur. Jde o nejvyšší cenu zaplacenou za moderní design. Vysokých cen dosáhla i další díla pařížského užitého umění 20. a 30. let, práce Jeana Dunanda či Gustava Miklose. Yves Saint Laurent a Pierre Bergé byli jedněmi z prvních, kdo art decový design začali v 70. letech sbírat, a nynější rekordní ceny pouze potvrdily jejich výjimečný vkus.

Velkou kontroverzi vyvolala dražba dvojice bronzových zvířecích hlav z poloviny 18. století, které kdysi zdobily fontánu v císařském paláci v Pekingu. Čína prohlásila, že sochy byly ze země vyvezeny ilegálně, a nárokovala si jejich navrácení. Pierre Bergé se nechal slyšet, že je rád Číně věnuje, pokud Peking začne dodržovat lidská prává, poskytne nezávislost Tibetu a přijme Dalajlamu. Obě sochy byly vydraženy za 15,8 milionu eur každá, čínský byznysmen, který tuto cenu nabídl, však nakonec odmítl zaplatit. Záměrně se prý snažil aukci zmařit, aby vyjádřil podporu stanovisku čínské vlády.

Pierre Bergé i zástupci Christie’s byli každopádně s průběhem aukce nanejvýš spokojeni. „Výsledky překonaly naše nejsmělejší očekávání a potvrzují, že pařížský trh je vhodným místem pro podobné prodeje. Ukazují též, že i v obtížném ekonomickém klimatu si umělecká díla vysoké kvality uchovávají svou sílu a hodnotu,“ řekl po aukci Bergé. „Výsledky nade vší pochybnost dokazují, že na trhu s uměním existuje skutečná likvidita a že unikátní a výjimečná díla s bezvadnou proveniencí se nadále setkávají s velkým zájmem sběratelů z celého světa,“ doplnil šéf Christie’s Ed Dolman.


James Ensor: Le désespoir de Pierrot / 1892
olej na plátně 117 x 166,6 cm / cena: 4 993 000 eur

Yves Saint Laurent a Pierre Bergé společně sbírali umění a starožitnosti padesát let (Yves Saint Laurent nicméně sám o sobě říkal, že není sběratelem, ale shromažďovatelem). Neomezovali se na určité období, ale sbírali díla, která je oslovila, napříč epochami, styly i žánry. Yves Saint Laurent zemřel loni v červnu ve věku 71 let. „V ten den, kdy zemřel, jsem se rozhodl, že sbírka dospěla do svého konce. Bylo to něco, co jsme vytvářeli společně,“ vysvětlil Pierre Bergé rozhodnutí sbírku prodat. Výnos aukce půjde ve prospěch nadace financující boj proti AIDS.


Související články

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

V New Yorku se začátek kalendářního roku již tradičně nesl v duchu starých mistrů. Dva nejsilnější hráči na aukčním trhu, Sotheby’s a Christie’s, si připravili série dražeb, v nichž se našly tisícidolarové i milionové položky. Do rozpačitých konečnýc...

15. února 2024
V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

V Polsku dominují pováleční autoři za desítky milionů korun

Polský aukční trh s uměním 2023

Zatímco český aukční trh se ještě předloni vyšplhal na rekordní obrat, polské aukční síně zažívají už druhý rok v řadě poměrně silnou korekci. V roce 2021 se v Polsku vydražila díla celkem za rekordních 634 milionů zlotých (3,5 miliardy korun), loni...

9. února 2024
Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Mezi nejprodávanější světové surrealistky se zařadila i Toyen

Dekáda světově úspěšných surrealistek

Souhrnná zpráva respektovaného serveru Artnet sestavila žebříček dvaceti prodejně nejúspěšnějších tvůrkyň, které se buď programově nebo výrazově hlásily k surrealistickému výtvarnému názoru. Sezónu po sezóně rostla jak průměrná cena jejich děl, tak c...

18. ledna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<