Týden umění pro sběratele

Výběr z akcí věnovaných problematice trhu s uměním

Ve dnech 23. až v 29. dubna se v Praze koná první ročník festivalu Týden umění. Více než tři desítky galerií zvou na stovku vernisáží, setkání s umělci, komentovaných prohlídek a dalších doprovodných akcí. Přinášíme výběr deseti akcí týkajících se sběratelství a trhu s uměním.

týden umění

 

 

1) Muzikova Švadlena
pondělí 23. 4. 2018 / 16:00 / Arthouse Hejtmánek

Historička umění Rea Michalová představí nově objevený raný ženský portrét od Františka Muziky. Obraz Švadlena malíř poprvé vystavil na I. výstavě Devětsilu v roce 1922.

 

2) Studiolo moderního sběratele
pondělí 23. 4. 2018 / 18:00 / Galerie Zezula

Slavnostní otevření nové pražské Galerie Zezula na Malé Straně. K vidění obrazy vlámského barokního mistra Jana Brueghela mladšího či rozměrná krajina od Rudolfínce Roelandta Saveryho. Z novějšího umění například fotografie Františka Drtikola či Josefa Sudka.

 

3) Od Klimta po Hirsta
18.–24. 4. 2018 / Dorotheum 

Výběr z děl nabízených na květnových aukcích Dorothea v Praze a ve Vídni. K vidění jsou mimo jiné práce Gustava Klimta, Andyho Warhola či Damiena Hirsta. V úterý večer výstavou provede Patricie Pálffy z vídeňského Dorothea.

Od Klimta po Hirsta 18.–24. 4. 2018 / Dorotheum

Od Klimta po Hirsta 18.–24. 4. 2018 / Dorotheum

 

 

4) Předaukční výběr
23.–29. 4. 2018 / denně v 16:00 / Galerie Kodl

Předaukční výstavou budou denně provádět zástupci galerie. Nejzajímavějšími položkami jsou práce Jana Kupezkeho, Václava Brožíka, Antonína Slavíčka, Josefa Čapka, Emila Filly či Toyen.

 

5) Dny otevřených dveří
23.–29. 4. 2018 / Arthouse Hejtmánek

Celý týden mají návštěvníci možnost prohlédnout si zákulisí příprav aukce a předaukční výstavy, zastavit se a posedět v malebné zahradě Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči.

 

6) Muzea umění na nákupech
středa 25. 4. 2018 / 13:00 / Národní galerie – Veletržní palác

O rozšiřování muzejních sbírek a problémech s financováním akvizic budou debatovat Helena Koenigsmarková z Uměleckoprůmyslového musea, Magdalena Juříková z Galerie hlavního města Prahy a Alena Volrábová z Národní galerie.

Nová díla ve sbírkách GHMP, foto: Tomáš Souček

Nová díla ve sbírkách GHMP, foto: Tomáš Souček

 

 

7) Šperky v zorném úhlu aukčního i starožitnického trhu
středa 25. 4. 2018 / 18:00 / Galerie České spořitelny

U příležitosti výstavy Klenoty z Českého ráje pohovoří expertka aukční síně Dorotheum Hana Šimonová o tom, jak se starožitné šperky prodávají na současném trhu s uměním.

 

8) Setkání s galeristy Čermák Eisenkraft
středa 25. 4. 2018 / 18:00 / SmetanaQ

Jak investovat do současného umění? Jak budovat sbírku umění? Představení 3 typů sběratelů. Je vůbec vhodné v současné době nakupovat umění v galerii? Není lepší nakupovat umění online?

 

9) Jan Zrzavý ze soukromých sbírek
středa 25. 4. 2018 / 18:30 / Museum Kampa 

Komentovaná prohlídka výstavy obrazů a kreseb Jana Zrzavého zapůjčených ze soukromých sbírek. K vidění jsou díla, která v posledních letech prošla aukčním trhem, i roky nevystavované práce.

Jan Zrzavý ze sbírek soukromých sběratelů / Museum Kampa

Jan Zrzavý ze sbírek soukromých sběratelů / Museum Kampa
10) Seminář o trhu s uměním
čtvrtek 26. 4. 2018 / 10:00–12:00 / art+antiques – Kavárna co hledá jméno

S aktuální situací na trhu umění seznámí redaktoři odborného portálu artplus.cz. Vystoupí také ředitelka pražského Dorothea Mária Gálová a galeristé Martin Kodl a Zdeněk Sklenář.

 


Související články

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právo a umění: Zákony, které byste jako sběratelé měli znát

Právní průvodce pro sběratele umění

Máte doma obraz madony s dítětem nebo starožitný devítiramenný svícen, asi po prababičce. Váš německý kamarád by si je rád koupil. Můžete mu to bez dalšího prodat? Nebo dát inzerát na internet? Dostali jste ke kulatinám ve firmě jako dárek grafiku, a...

13. května 2024
Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Prague Art Week zahájí podzimní uměleckou sezónu

Třetí ročník festivalu umění v Praze

Třetí ročník Prague Art Week opět představí to nejlepší z pražských galerií a muzeí umění. Zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 5. září v Centru současného umění DOX společně s vernisáží výstavy jednoho z nejznámějších českých malířů Josefa Bolfa....

1. května 2024
Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností

50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024

Ve čtvrtek 18. dubna se opět Novoměstská radnice otevře všem zájemcům o starožitnosti. Na programu bude kromě expozic jednotlivých prodejců i bohatý doprovodný program, jak už je na veletrhu Antique zvykem. Přehlídka potrvá do neděle 21. dubna.

17. dubna 2024
Zobrazit všechny

Další články


<