Týden umění pro sběratele

Výběr z akcí věnovaných problematice trhu s uměním

Ve dnech 23. až v 29. dubna se v Praze koná první ročník festivalu Týden umění. Více než tři desítky galerií zvou na stovku vernisáží, setkání s umělci, komentovaných prohlídek a dalších doprovodných akcí. Přinášíme výběr deseti akcí týkajících se sběratelství a trhu s uměním.

týden umění

 

 

1) Muzikova Švadlena
pondělí 23. 4. 2018 / 16:00 / Arthouse Hejtmánek

Historička umění Rea Michalová představí nově objevený raný ženský portrét od Františka Muziky. Obraz Švadlena malíř poprvé vystavil na I. výstavě Devětsilu v roce 1922.

 

2) Studiolo moderního sběratele
pondělí 23. 4. 2018 / 18:00 / Galerie Zezula

Slavnostní otevření nové pražské Galerie Zezula na Malé Straně. K vidění obrazy vlámského barokního mistra Jana Brueghela mladšího či rozměrná krajina od Rudolfínce Roelandta Saveryho. Z novějšího umění například fotografie Františka Drtikola či Josefa Sudka.

 

3) Od Klimta po Hirsta
18.–24. 4. 2018 / Dorotheum 

Výběr z děl nabízených na květnových aukcích Dorothea v Praze a ve Vídni. K vidění jsou mimo jiné práce Gustava Klimta, Andyho Warhola či Damiena Hirsta. V úterý večer výstavou provede Patricie Pálffy z vídeňského Dorothea.

Od Klimta po Hirsta 18.–24. 4. 2018 / Dorotheum

Od Klimta po Hirsta 18.–24. 4. 2018 / Dorotheum

 

 

4) Předaukční výběr
23.–29. 4. 2018 / denně v 16:00 / Galerie Kodl

Předaukční výstavou budou denně provádět zástupci galerie. Nejzajímavějšími položkami jsou práce Jana Kupezkeho, Václava Brožíka, Antonína Slavíčka, Josefa Čapka, Emila Filly či Toyen.

 

5) Dny otevřených dveří
23.–29. 4. 2018 / Arthouse Hejtmánek

Celý týden mají návštěvníci možnost prohlédnout si zákulisí příprav aukce a předaukční výstavy, zastavit se a posedět v malebné zahradě Arthouse Hejtmánek v pražské Bubenči.

 

6) Muzea umění na nákupech
středa 25. 4. 2018 / 13:00 / Národní galerie – Veletržní palác

O rozšiřování muzejních sbírek a problémech s financováním akvizic budou debatovat Helena Koenigsmarková z Uměleckoprůmyslového musea, Magdalena Juříková z Galerie hlavního města Prahy a Alena Volrábová z Národní galerie.

Nová díla ve sbírkách GHMP, foto: Tomáš Souček

Nová díla ve sbírkách GHMP, foto: Tomáš Souček

 

 

7) Šperky v zorném úhlu aukčního i starožitnického trhu
středa 25. 4. 2018 / 18:00 / Galerie České spořitelny

U příležitosti výstavy Klenoty z Českého ráje pohovoří expertka aukční síně Dorotheum Hana Šimonová o tom, jak se starožitné šperky prodávají na současném trhu s uměním.

 

8) Setkání s galeristy Čermák Eisenkraft
středa 25. 4. 2018 / 18:00 / SmetanaQ

Jak investovat do současného umění? Jak budovat sbírku umění? Představení 3 typů sběratelů. Je vůbec vhodné v současné době nakupovat umění v galerii? Není lepší nakupovat umění online?

 

9) Jan Zrzavý ze soukromých sbírek
středa 25. 4. 2018 / 18:30 / Museum Kampa 

Komentovaná prohlídka výstavy obrazů a kreseb Jana Zrzavého zapůjčených ze soukromých sbírek. K vidění jsou díla, která v posledních letech prošla aukčním trhem, i roky nevystavované práce.

Jan Zrzavý ze sbírek soukromých sběratelů / Museum Kampa

Jan Zrzavý ze sbírek soukromých sběratelů / Museum Kampa
10) Seminář o trhu s uměním
čtvrtek 26. 4. 2018 / 10:00–12:00 / art+antiques – Kavárna co hledá jméno

S aktuální situací na trhu umění seznámí redaktoři odborného portálu artplus.cz. Vystoupí také ředitelka pražského Dorothea Mária Gálová a galeristé Martin Kodl a Zdeněk Sklenář.

 


Související články

Bunkr na obrazy za více než 100 milionů korun

Bunkr na obrazy za více než 100 milionů korun

Jak se skladuje umění

V soukromém depozitáři umění nedaleko Prahy odpočívají sbírky za stovky milionů korun. Pobyla zde Muchova Slovanská epopej i rozměrný obraz od Andyho Warhola. Svá díla tady mají kromě institucí i soukromí sběratelé, kteří už doma na zdech nemají dost...

19. května 2023
Století Válovek sběratelé oslavili nákupy za skoro milion korun

Století Válovek sběratelé oslavili nákupy za skoro milion korun

Loňské 100. výročí narození Květy a Jitky Válových

Před necelým měsícem skončila v Galerii Středočeského kraje poslední přehlídka k poctě stého výročí narození sesterského dua Květy a Jitky Válových. Velká retrospektivní výstava osobitého díla obou malířek byla součástí celého seriálu akcí a programů...

5. května 2023
Agatinové poháry stojí i přes sto tisíc

Agatinové poháry stojí i přes sto tisíc

Vzácné skloviny 19. století v českých aukcích

Barevné sklo se stalo českým fenoménem na začátku 19. století. Mezi nejzajímavější skloviny vynalezené českými skláři se řadí hyalit, agatin a lithyalin. Za vzácné a zachovalé číše či poháry z tohoto skla se na aukcích platí i desítky tisíc korun.

2. května 2023
Zobrazit všechny

Další články


<