Turner, Teplice a další poklady

Staří mistři v Sothebyʼs a Christieʼs v Londýně

Přelom června a července v Londýně tradičně patří starým mistrům. Na veletrh Masterpiece, který je po TEFAFu asi nejvýznamnější přehlídkou zaměřenou na staré umění, bezprostředně navázala série aukcí Sothebyʼs a Christieʼs. Mnoho cenových rekordů sice nepadlo, o zajímavé položky však nebyla nouze.

J. M. W. Turner: Krajina s Waltonskými mosty

J. M. W. Turner: Krajina s Waltonskými mosty, 1840-51
olej na plátně, 87,5 x 118 cm, cena: 8 171 000 GBP, Sothebyʼs Londýn 3. 7. 2019

Nejdražším prodejem se stala Krajina s Waltonskými mosty od J. M. W. Turnera, která se na aukci Sothebyʼs ve středu 3. července prodala za 8,17 milionu liber. Obraz ze závěrečných let malířova života se prodal o milion liber dráž, než byla horní hranice odhadu. Celkově však jde až o šestou nejvyšší cenu za Turnerovo dílo.

Večerní aukci starých mistrů v témže týdnu předcházelo několik aukcí starožitností, na kterých byly nabízeny sochy i užité umění od antiky po baroko. Nejvyšší nárůst zaznamenaly bohatě zdobené kapesní hodinky vyrobené v polovině 17. století pařížským hodinářem Jehanem Cremsdorffem. Zlaté hodinky s pouzderem zdobeným emailem a diamanty se prodaly za 2,17 milionu liber, téměř dvojnásobek očekávané částky.

Cosimo Castrucci (dílna): Městská krajina, 1590–1619

Cosimo Castrucci (dílna): Městská krajina, 1590–1619,
pietra dura, 26 x 35 cm, cena: 150 000 GBP, Sothebyʼs Londýn 3. 7. 2019

Na téže aukci nazvané jednoduše Poklady se ve středu 3. července odpoledne objevila i dvě bohemika, florentské mozaiky od dvorního řezače kamenů Rudolfa II. Cosima Castruccia. Dva fantazijní pohledy na města v krajině, v detailech patrně inspirované Prahou, se prodaly v rámci odhadů za 150 tisíc a 200 tisíc liber.

Mimořádným objevem byla nově identifikovaná figurka ze slavného souboru šachových figur ze skotského ostrova Lewis z 13. století. Devět centimetrů vysoká postavička fousatého rytíře s mečem a charakteristickým normanským štítem, vyřezaná z mrožího klu, se prodala v rámci odhadu za 735 tisíc liber. Prodávajícím byla rodina z Edinburgu, v jejímž držení figura byla od roku 1964, kdy ji dědeček dosavadního majitele zakoupil za 5 liber.

šachová figura

Šachová figura z ostrova Lewis, 13. stol.,
mroží kel, výška 8,8 cm, cena: 735 000 GBP, Sothebyʼs Londýn 2. 7. 2019

V Christieʼs slavily úspěch zejména obrazy a starožitnosti z rodinné sbírky Rothschildů. Nejdráže se prodala hospodská scéna od Davida Tenierse mladšího, která našel nového majitele za 4,75 milionu liber. Jedná se o více než trojnásobek očekávané ceny a autorův nový aukční rekord. Ze starožitností dosáhla nejvyšší ceny dvojice francouzských rokokových konzolových stolků, která se místo očekávaných 400 až 600 tisíc prodala za 2,83 milionu liber.

V kolekci starých mistrů dražené ve čtvrtek 4. července večer byla pozoruhodnou položkou Madona s Ježíškem od anonymního benátského mistra konce 14. století známého dnes pod jménem Mistr z Teplic. Své jméno získal podle souboru deskových obrazů v neogotickém kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Dubí u Teplic, kam se tyto dostaly z Benátek na začátku 20. století. Obraz se prodal pod hraníc odhadu za 250 tisíc liber.

Mistr z Teplic: Madona s Ježíškem, 1370–1400

Mistr z Teplic: Madona s Ježíškem, 1370–1400,
tempera na dřevě, 102,6 x 106,6 cm, cena: 250 000 GBP, Christieʼs Londýn 4. 7. 2019

250. výročí narození Caspara Davida Friedricha

Zajímavé aukční výsledky otce evropského romantismu

19. června 2024
Sbírka manželů Kahnových posedmé a opět s českými surrealisty

PIASA Paris 5. 6. 2024

14. června 2024
Christie’s pod tlakem hackerů, má den na zaplacení výkupného

Jak vrcholí kauza kyberútoku na databáze světové aukční síně

Na pátek 31. května 2024 dali vyděrači ze skupiny RansomHub aukční síni Christie's ultimátum k zaplacení výkupného. Jinak budou dále blokovat její počítačové systémy a zveřejní citlivá data až půl milionu jejích klientů. Trh s uměním, kde jsou intern...

31. května 2024