Top 10 pololetí 2014

Ospalý rozjezd jarního trhu s uměním

Za desítku nejdražších děl prvních šesti měsíců letošního roku kupci zaplatili na 85 milionů korun, což je přibližně pětina celkového odhadovaného obratu trhu. Nejdražším dílem prvního pololetí je Hlava muže s dýmkou od Emila Filly s cenou 16,8 milionů korun. Do desítky nejdražších děl se tentokrát dostal dvakrát zmíněný Emil Filla, dvakrát netradičně také Otakar Kubín a hned třikrát čínský moderní klasik Čchi-Paj-Ši.

Sběratelé na českých aukcích za prvních šest měsíců letošního roku utratí přibližně 425 milionů korun. Přitom celých 270 milionů z této částky činili celkové tržby až v průběhu května (zde), předchozí jarní měsíce byly tentokrát ospalejší. Přestože byl letošní jarní rozjezd trhu s uměním výrazně pomalejší než v loňském roce, kdy v prvním pololetí aukční obrat činil rekordních 550 milionů korun (zde), padly téměř tři desítky nových autorských rekordů, a to napříč tržními segmenty od 19. století až po poválečné umění (výběr zde).

Překvapením jarní sezóny je patrně dvojice mimořádných prací Otakara Kubína, o které měli sběratelé v tomto pololetí možnost bojovat. Předchozí autorský rekord výrazně překonala nejprve v lednu malba Music Hall Bobino ze sbírky Františka Čeřovského (zde a zde), poté znovu v květnu jen o několik málo let mladší práce Zátiší s podnosem

Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.

1 / Emil Filla: Hlava muže s dýmkou / 1915
olej a písky na dřevě / 40 x 30 cm
cena: 16 800 000 Kč / Galerie Kodl 25. 5. 2014

2 / Paris Bordone: Venuše, Amor, Bakchus a Diana / 1550

olej na plátně / 97 x 142 cm
cena: 12 400 000 Kč / Arthouse Hejtmánek 22. 5. 2014 (zde a zde)

3 / Čchi-Paj-Ši: Šest krevet / 1951

tuš na papíře / 102,5 x 34 cm
cena: 11 532 000 Kč / Arcimboldo 27. 5. 2014

4 / Emil Filla: Zátiší / 1924

olej na plátně / 105 x 75 cm
cena: 8 398 000 Kč / 1. Art Consulting 16. 2. 2014 (zde)

5 / Konstantin Korovine: Eifelova věž v noci / 1924

olej na plátně / 81 x 60 cm
cena: 7 688 000 Kč / Arthouse Hejtmánek 22. 5. 2014 (zde)

Čchi-Paj-Ši: Vinná réva a vážka / 1949

6 / Čchi-Paj-Ši: Vinná réva a vážka / 1949

olej na plátně / 104 x 35 cm
cena: 6 448 000 Kč / Arcimboldo 27. 5. 2014

Otakar Kubín: Zátiší s podnosem / 1912 - 14

7 / Otakar Kubín: Zátiší s podnosem / 1912 - 14

olej na plátně / 61 x 49 cm
cena: 6 392 000 Kč / 1. Art Consulting 15. 5. 2014

Jan Zrzavý: Anděl / 1930

8 / Jan Zrzavý: Anděl / 1930

olejová tempera na plátně / 35 x 27 cm
cena: 5 760 000 Kč / Galerie Kodl 25. 5. 2014

Čchi-Paj-Ši: Lotos / 1948

9 / Čchi-Paj-Ši: Lotos / 1948

tuš na papíře / 34 x 33 cm
cena: 5 084 000 Kč / Arcimboldo 27. 5. 2014

Otakar Kubín: Music Hall Bobino / 1910

10 / Otakar Kubín: Music Hall Bobino / 1910
olej na plátně / 87 x 73 cm
cena: 5 082 000 Kč / Adolf Loos Apartment and Gallery 22. 1. 2014

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024
Vlažní staří mistři, úspěšné staré mistryně

Sotheby’s Masters Week a Christie’s Classic Week, New York leden/únor 2024

15. února 2024

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016