Vilhelm Hammershøi v kurzu
22. července 2024
Text Chmelařová Marcela | Foto ART+ | Datum 10.01.2015
Za desítku nejdražších děl kupci v minulém roce zaplatili celkem 113 milionů korun. Jméno nejoblíbenějšího z klasiků české meziválečné moderny, Emila Filly, se v první desítce objevuje hned třikrát. Bodovali i Preisler a Mucha. Oproti předchozím létům znatelně roste význam "staršího" umění.
Za Fillou následuje čínský moderní malíř Čchi Paj-š', jenž má v desítce nejdražších děl tentokrát dvě položky a i vloni si udržel titul nejprodávanějšího autora českých aukcí. Kupci za jeho díla utratili více než 60 milionů korun (více zde).
Za povšimnutí stojí umístění dvou klíčových autorů přelomu 19. a 20. století, Jana Preislera a Alfonse Muchy, od nichž se loni dražila významná díla Jaro a část výzdoby pavilonu Bosny a Hercegoviny ze Světové výstavy v Paříži. Společně s manýristickou malbou Parise Bordoneho Venuše, Amor, Bakchus a Diana jde hned o tři díla v první desítce, která vznikla před rokem 1900. Tato situace je zcela jedinečná a přinejmenším naznačuje růst významu segmentů staršího umění.
Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.
K celkové situace na trhu v sezóně 2014 více zde.
3 / Paris Bordone: Venuše, Amor, Bakchus a Diana / 1550
olej na plátně / 97 x 142 cm
cena: 12 400 000 Kč / Arthouse Hejtmánek 22. 5. 2014 (zde a zde)
4 / Čchi-Paj-Š': Šest krevet / 1951
tuš na papíře / 102,5 x 34 cm
cena: 11 532 000 Kč / Arcimboldo 27. 5. 2014 (zde)
5 / Emil Filla: Zátiší se sokolem / 1930
olej, písek na plátně / 73 x 98 cm
cena: 10 800 000 Kč / Galerie Art Praha 29. 11. 2014 (zde a zde)
6 / Alfons Mucha: Pano ze Světové výstavy v Paříží / 1900
tempera na plátně / 325 x 459 cm
cena: 9 600 000 Kč / European Arts 23. 11. 2014 (zde a zde)
7 / Čchi Paj-Š': Sedící rybář
tuš a barvy na papíře / 71 x 46,5 cm
cena: 9 424 000 Kč / Arcimboldo 10. 12. 2014 (více zde a zde)
8 / Jan Preisler: Jaro / 1900
olej na plátně / 113 x 71 cm
cena: 8 870 000 Kč / 1. Art Consulting 5. 10. 2014 (více zde)
9 / Emil Filla: Holandské zátiší / 1914
olej na lepence / 20,5 x 30,5 cm
cena: 8 760 000 Kč / Galerie Kodl 30. 11. 2014 (zde)
10 / Emil Filla: Zátiší / 1924
olej na plátně / 105 x 75 cm
cena: 8 398 000 Kč / 1. Art Consulting 16. 2. 2014 (zde)
Zajímavé aukční výsledky nejznámějšího dánského malíře
22. července 2024Zajímavé aukční výsledky a celonárodní sbírka pro Louvre
18. července 2024Zajímavé aukční výsledky letošního jubilanta
15. července 202422. července 2024
18. července 2024
15. července 2024
14. června 2016
25. května 2016
1. května 2016