Top 10 2014

Nejdražší díla roku 2014

Za desítku nejdražších děl kupci v minulém roce zaplatili celkem 113 milionů korun. Jméno nejoblíbenějšího z klasiků české meziválečné moderny, Emila Filly, se v první desítce objevuje hned třikrát. Bodovali i Preisler a Mucha. Oproti předchozím létům znatelně roste význam "staršího" umění.

Za Fillou následuje čínský moderní malíř Čchi Paj-š', jenž má v desítce nejdražších děl tentokrát dvě položky a i vloni si udržel titul nejprodávanějšího autora českých aukcí. Kupci za jeho díla utratili více než 60 milionů korun (více zde).

Za povšimnutí stojí umístění dvou klíčových autorů přelomu 19. a 20. století, Jana Preislera a Alfonse Muchy, od nichž se loni dražila významná díla Jaro a část výzdoby pavilonu Bosny a Hercegoviny ze Světové výstavy v Paříži. Společně s manýristickou malbou Parise Bordoneho Venuše, Amor, Bakchus a Diana jde hned o tři díla v první desítce, která vznikla před rokem 1900. Tato situace je zcela jedinečná a přinejmenším naznačuje růst významu segmentů staršího umění.

Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.

K celkové situace na trhu v sezóně 2014 více zde.

Emil Filla: Hlava muže s dýmkou / 1915 olej a písky na dřevě / 40 x 30 cm cena: 16 800 000 Kč / Galerie Kodl 25. 5. 2014

1 / Emil Filla: Hlava muže s dýmkou / 1915
olej a písky na dřevě / 40 x 30 cm
cena: 16 800 000 Kč / Galerie Kodl 25. 5. 2014

2 / Toyen: Sen / 1937 olej na plátně / 81 x 100 cm cena: 16 320 000 Kč / Galerie Kodl 30. 11. 2014

2 / Toyen: Sen / 1937
olej na plátně / 81 x 100 cm
cena: 16 320 000 Kč / Galerie Kodl 30. 11. 2014 (zde a zde)

3 / Paris Bordone: Venuše, Amor, Bakchus a Diana / 1550

olej na plátně / 97 x 142 cm
cena: 12 400 000 Kč / Arthouse Hejtmánek 22. 5. 2014 (zde a zde)

Čchi-Paj-Š': Šest krevet / 1951 tuš na papíře / 102,5 x 34 cm cena: 11 532 000 Kč / Arcimboldo 27. 5. 2014

4 / Čchi-Paj-Š': Šest krevet / 1951

tuš na papíře / 102,5 x 34 cm
cena: 11 532 000 Kč / Arcimboldo 27. 5. 2014 (zde)

Emil Filla: Zátiší se sokolem / 1930 olej, písek na plátně / 73 x 98 cm cena: 10 800 000 Kč / Galerie Art Praha 29. 11. 2014

5 / Emil Filla: Zátiší se sokolem / 1930

olej, písek na plátně / 73 x 98 cm
cena: 10 800 000 Kč / Galerie Art Praha 29. 11. 2014 (zde a zde)

6 / Alfons Mucha: Pano ze Světové výstavy v Paříží / 1900

tempera na plátně / 325 x 459 cm
cena: 9 600 000 Kč / European Arts 23. 11. 2014 (zde a zde)

chi Paj-Š': Sedící rybář tuš a barvy na papíře / 71 x 46,5 cm cena: 9 424 000 Kč / Arcimboldo 10. 12. 2014

7 / Čchi Paj-Š': Sedící rybář

tuš a barvy na papíře / 71 x 46,5 cm
cena: 9 424 000 Kč / Arcimboldo 10. 12. 2014 (více zde a zde)

Jan Preisler: Jaro / 1900 olej na plátně / 113 x 71 cm cena: 8 870 000 Kč / 1. Art Consulting 5. 10. 2014

8 / Jan Preisler: Jaro / 1900

olej na plátně / 113 x 71 cm
cena: 8 870 000 Kč / 1. Art Consulting 5. 10. 2014 (více zde)

Emil Filla: Holandské zátiší / 1914 olej na lepence / 20,5 x 30,5 cm cena: 8 760 000 Kč / Galerie Kodl 30. 11. 2014

9 / Emil Filla: Holandské zátiší / 1914

olej na lepence / 20,5 x 30,5 cm
cena: 8 760 000 Kč / Galerie Kodl 30. 11. 2014 (zde)

Emil Filla: Zátiší / 1924 olej na plátně / 105 x 75 cm cena: 8 398 000 Kč / 1. Art Consulting 16. 2. 2014

10 / Emil Filla: Zátiší / 1924

olej na plátně / 105 x 75 cm
cena: 8 398 000 Kč / 1. Art Consulting 16. 2. 2014 (zde)

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024
Chudší nabídce krajinářů loni vládl Slavíček

Nejdražší mařákovci roku 2023

Obrat za díla žáků Mařákovy školy a autorů s ní spřízněných byl v loňském roce spíše podprůměrný. Ve sledovaných sálových aukcích se loni prodalo nejméně těchto děl od roku 2012 (vyjma pandemického roku 2020). Bylo jich pouze 128 a zájemci za ně vyda...

13. února 2024

Další články autora

Tizianovi bych už nové interpretace nepřál

14. června 2016

Retromuseum je kvalitativní skok

25. května 2016

Loučení s Prahou i láskami

Loučení s Prahou i láskami

1. května 2016